AMED - "Barış Grubu"nda yer alan Mehmet Şirin Tunç, 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davadan beraat etti. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 1999'daki çağrısı üzerine Türkiye'ye gelen 1'inci "Barış Grubu" içinde yer alan Mehmet Şirin Tunç, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkan Yardımcısı olduğu dönemde partisinin düzenlediği etkinlikler, cenaze, taziye törenleri ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) çalışmalarına katılmaktan dolayı "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla yargılandığı davadan beraat etti. Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına Tunç katılmazken avukatı Cemile Turhallı hazır bulundu. 

Duruşmada, iddia makamı Kasım ayında Tunç'un 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istemiyle verdiği mütalaasını tekrarladı. Tunç'un avukatı Cemile Turhallı Balsak mahkemeye yazılı olarak sunduğu savunmada, müvekkilinin DTK üyesi olmadığını, DTK'nin toplantılarına katılmasının ise "örgüt üyeliği" suçunun unsurlarını oluşturmayacağını belirtti. Turhallı, savunmasında müvekkilinin katıldığı eylem ve etkinliklerin siyasi parti faaliyetleri, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kalan eylemler olduğunu kaydederek, bu konuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına işaret etti. Müvekkiline ilişkin soruşturma aşamasında beyanda bulunduğu iddia edilen Halit Şaşmaz ve Şinda Erol'un mahkeme huzurunda böyle bir ifade vermediklerini beyan ettiklerine işaret etti. 

Müvekkilinin DTK üyesi olmaması, katıldığı eylem-etkinliklerin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kalması, tanık beyanlarındaki çelişki nedeniyle müvekkili hakkındaki "örgüt üyeliği" suçunun koşullarının oluşmadığını belirterek, müvekkilinin beraatini istedi. 

Mahkeme verdiği kısa bir ardından Tunç'un beraatine karar verdi. 

Editör: Hamza Özkan