ŞIRNEX - HADEP İlçe Başkanı Serdar Tanış ve parti yöneticisi Ebubekir Deniz’in gözaltında kaybettirilmelerinin yıldönümünde konuşan DEM Parti Silopiya İlçe Eşbaşkanı Adnan Kaplan, “Onların yoldaşları olarak daha güçlü ve kararlı bir şekilde mücadelelerini büyüteceğiz” dedi. 

YSK itirazları görüşmek üzere toplandı YSK itirazları görüşmek üzere toplandı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şirnex İl Örgütü, Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) Silopiya İlçe Başkanı Serdar Tanış ve parti yöneticisi Ebubekir Deniz’in 25 Ocak 2001’de gözaltına alındıktan sonra kaybettirilişlerinin yıldönümüne ilişkin açıklama yaptı. 

DEM Parti Silopiya İlçe Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya, DEM Parti Şirnex Milletvekili Zeki İrmez, Serdar Tanış ile Ebubekir Deniz’in aileleri, Barış Anneleri Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma, Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), İnsan Hakları Derneği (İHD) Şirnex Şubesi ile çok sayıda kişi katıldı.  

'DEVLETİN FAİLLERİ YARGILAMASI GEREKİYOR’

Açıklamada konuşan DEM Parti Şirnex Milletvekili Zeki İrmez, 1990’lı yıllarda işlenen cinayetlerin "namertçe" olduğunu belirterek, bu cinayetlerin failleri yargılanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti. Ardından Serdar Tanış’ın babası Şuayip Tanış, faillerin ortaya çıkması için verdikleri adalet mücadelesini anlatarak, “Anneler ve babalar olarak sadece kendi çocuklarımızın değil, ne kadar faili meçhul cinayet varsa hepsinin akıbetinin aydınlatılmasını ve faillerinin yargılanmasını istiyoruz. Bu failler ortaya çıkarılana kadar mücadelemiz sürecek” dedi. 

ALBAY LEVENT ERSÖZ DÖNEMİ

DEM Parti Silopiya ilçe Eşbaşkanı Adnan Kaplan, 1990’lı yıllarda Kürtlere yönelik uygulamalara dikkat çekerek, “Devlet içerisinde çeşitli yasadışı çıkar şebekeleri mafya usulü örgütlenmiş ve her bir yapı kendine ait bölgeler oluşturmuştur. Bu çeteler, bölge halkının iradesini yok etmek, tamamen teslim almak için insanlık dışı her uygulamaya başvurmuştur” diye belirtti. 

Dönemin İl Jandarma Alay Komutanı Albay Levent Ersöz’ün bölgeyi “Şırnak Cumhuriyeti” olarak ilan ettiğini ve HADEP’in siyasi faaliyetlerini sürdürenlere karşı saldırıya geçtiğini hatırlatan Kaplan, “Halkın irade olarak kabul ettiği HADEP’in burada siyasi faaliyetlerde bulunmasına izin vermemek için partiye üye olanlara komplolar düzenlendi, insanlık dışı uygulamalar sergilendi, aileleriyle tehdit edildiler, hapse atma, istifaya zorlama gibi baskılar oluşturdular” ifadelerini kullandı.

'MÜCADELELERİNİ BÜYÜTECEĞİZ' 

Kaplan faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için verilen mücadeleye değinerek, “O günden bugüne kadar gerek Türkiye’de, gerekse de uluslararası mahkemelerde Serdar Tanış ve Ebubekir Deniz’in akıbetlerinin ortaya çıkartılması ve sorumluların cezalandırılması için aileleri ve arkadaşları olarak mücadelemiz devam etmektedir. Devlet adına hareket eden güçler de o günden bugüne kadar benzer komplolarla bize ve arkadaşlarımıza yönelik baskı ve tutuklamalarına devam etmektedir. Bizler, Serdarların, Ebubekirlerin yoldaşları olarak şimdi çok daha güçlü, örgütlü ve kararlı bir şekilde mücadelelerini büyüteceğimizi ve halk olarak irademizi her koşulda ortaya koyacağımızı belirtiyoruz” şeklinde konuştu. 

Açıklama sloganlarla son buldu.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/230990