ERZİROM- Seçimlerde kilit rolün Kürt halkına düştüğünü söyleyen Yeşil Sol Parti Erzirom milletvekili adayı Meral Danış Beştaş, kentten en az iki vekil çıkaracaklarını söyledi. 

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerine iki gün kaldı. Birçok kente kıyasıya rekabet devam ediyor. Rekabetin en fazla olduğu kentlerin biri de Erzirom. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti)  kentte en az iki milletvekilini meclise göndermeyi hedefliyor. Geçirdiği trafik kazası nedeniyle yeniden kentteki seçim çalışmalarına katılan Yeşil Sol Parti Erzirom vekil adayı Meral Danış Beştaş, Kürtlerin rolüne işaret etti. 

‘EN AZ İKİ VEKİL’

Seçim sürecinin hala devam ettiğini belirten Beştaş, “Aktif bir seçim sürecindeyiz. Hem Kurdistan illerinde hem de Türkiye’de iyi bir hava var. Coşku, kararlılık var. Halkın sahiplenişi muazzam düzeyde. Kurdistan illerinde daha önce aldığım vekil sayısını arttırmak istiyoruz. Halkın da sahiplenişi de bu şekilde” diye konuştu. Erzirom’da seçim havasının iyi olduğunu belirten Beştaş, “Halkın sahiplenişi çok yüksek. Erzurum’un farklı bir kimlikle anılması, buradaki demokratların, Kürtlerin görünmezden gelinmesinden büyük bir şikayet var. Hem halk hem bizler bunun görünür olması için çabalıyoruz. Erzurum’dan 2 vekil olarak gitmeyi hedef olarak koyduk önümüze. Farklı kimlikler var ve bu kimliklerin eğilimleri farklı olabilir. Biz Erzurum’da iyi bir hava yakaladık” ifadelerini kullandı.

‘HALKIMIZ DÜŞMANLIĞI TETİKLEYEN İTTİFAKLARA MECBUR DEĞİL’

Türkiye’de hem iktidarın hem de muhalefetin belirli kalıplar çerçevesinde hareket ettiğini belirten Beştaş, “Her konuda bir ayrımcılık var. Cumhur ittifakının son geldiği nokta sadece Kürt düşmanlığı değil kadın düşmanlığı da oldu. Başka ittifaklar var, herkes temel kodlarda uzlaşıyor. Belirli meselelerde uzlaşıyor, biz bunlardan taraf değiliz. Üçüncü yol diyerek kendi hedeflerimizi, isteklerimizi önümüze koyduk. Demokratik cumhuriyet diyerek, Türkiye’nin 100 yıllık bir cumhuriyet tarihi var ama kurulduğu günden beri geriye giden, farklılıkları tanımayan bir anayasa yürürlükte. Tekçilik damga vuruyor bu siyasete fakat biz çoğulculuğu, kadınları, Kürt sorunun çözümü noktasında demokratik cumhuriyeti savunuyoruz. Kimseye bağlı değiliz şu anda bizim Emek ve Özgürlük İttifakımız var. Biz Türkiye’de yurttaşların diğer ittifaklara mecbur olmadığını, üçüncü yolu büyüterek Türkiye’nin önünü açabileceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.

‘KÜRTLER BELİRLEYİCİ OLACAKTIR’

Kürtlerin seçimde belirleyici olduğunu ifade eden Beştaş, “Kürtlerin isteklerini karşılamayanları Kürtler tanımadı fakat AKP din üzerinden bazı kimselerin oyunu alabildi. Fakat Kürtler AKP’nin vaatlerinin ne kadar boş olduğunu gördü, o maskenin düştüğünü iyi bir şekilde gördü. Ortakları ırkçı bir dille, Kürtleri yok sayan, Kürtlere yönelik cinayetleri bile meşru gören bir yerden konuşuyorlar. Kürtler özellikle cumhurbaşkanlığı seçimlerini belirleyecektir. Biz ittifak olarak bir oy Yeşil Sol Parti’ye bir oy Kılıçdaroğlu’na yani faşizmi geriletmeye diye bir karar aldık. Bütün bölgelerde yoğun çalışmalar yürütülüyor ve sonucun iyi olacağını biliyoruz. En az 100 vekil hedefimiz var, biz Türkiye’nin birçok ilinden vekil çıkartmayı önümüze hedef olarak koyduk. HDP olarak seçime giremedik, önümüzde bir kapatma davası var. Partimize karşı haksız bir kapatma davasıyla karşı karşıyayız. Büyük oyunlarla, tuzaklarla uzun süredir partimize yönelik baskılar devam ediyor. Bu yüzden Yeşil Sol Parti ile girmeye karar aldık” diye konuştu.

MA / Berivan Kutlu

Editör: Hamza Özkan