HABER MERKEZİ - Çukurova TUAY-DER binası ile birçok eve eşzamanlı düzenlenen baskınlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ve Qoser (Kızıltepe) ilçelerinde sabah saatlerinde birçok eve asker ve polisler tarafından baskın düzenlendi. Nisêbîn’in Menderê kırsal mahallesine yapılan baskında HDP İlçe eski Eşbaşkanı Şiyar Koç ile köy muhtarı Faris Alak ve Fırat Demir gözaltına alındı. 

Qoser ilçesinde ise, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski İlçe Eşbaşkanı Mahmut Damar ile Metin Yılmaz ve Sami İldem adlı yurttaşlar gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin “örgüte yardım etmek” iddiası olduğu belirtildi. Gözaltı sayısının artabileceği kaydedildi. 

TUAY-DER’E BASKIN

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Mersin, Ankara, Antalya, Adana ve İzmir'de 28 adrese eş zamanlı baskın düzenledi. Baskınlarda Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUAY-DER) yöneticileri ve tutuklu yakınlarının gözaltına alındığı öğrenildi. “Örgüt propagandası yapmak"  ve "cezaevindeki tutuklulara maddi destek” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında Çukurova TUAY-DER binasına da baskın düzenlendiği ve aramaların halen devam ettiği belirtildi. 

Gözaltına alınan bazı isimler şöyle: Çukurova TUAY-DER yöneticisi Selim Ekici, DBP'li Cengiz Dere ve Kadri Ezer. 

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Delal Akyüz, İzmir'de yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı. Akyüz’ün, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. Akyüz, Çankaya'da bulunan İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Tekirdağ merkezli soruşturmada 30’a yakın gözaltı

Tekirdağ merkezli soruşturma kapsamında aralarında HDP eski il eşbaşkanları ve mevcut yöneticilerin de bulunduğu 30’a yakın kişi gözaltına alındı. 

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında sabah saatlerinde birçok adrese eş zamanlı ev baskını düzenlendi. "Örgüt üyeliği" iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında 4’ü Çanakkale’de olmak üzere 30’a yakın kişinin gözaltın alındığı aktarıldı. 

Çanakkale’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı Ömer Faruk Kırıç, HDP il yöneticileri Seza Büyükkılıç, Turgut Haskan ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski İl Eşbaşkanı Veysel Kutluay, Edirne’nin Keşan ilçesinde ise Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İlçe Yöneticisi Mehmet Akyürek’in gözaltına alındığı kaydedildi. 

Gözaltına alınanlar Tekirdağ’a götürülecek. 

Tekirdağ’da ise gözaltına alınan isimler arasında eski eşbaşkanlar ve mevcut yöneticilerin bulunduğu bilgisi edinildi. Soruşturma dosyasında gizlilik kararı bulunuyor. 

Gözaltına alınan bazı isimler şöyle: “Hilmi Karaoğlan, Zübeyde Karaoğlan, Serkan Karaoğlan,Senem Özbey, Servet Taşkın, Mehmet Akyürek, Sibel Kayıkçı, Cezmi yaman, Rahmi Direk,Ayla Eroğlu, Ömer Faruk Kırıç, Deniz Erdem, Seza Büyükkılıç, Veysel kutluay, Turgut Haksal.”

( Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan