AMED - Bismil’de 9 kişinin yaşamını yitirdiği olaya tepkili olan yurttaşlar, taraflara “barış” çağrısı yaparak, benzer olayların yaşanmaması gerektiğini vurguladı. 

Amed’in Bismil ilçesine bağlı Şidada (Serçeler) Mahallesi’nde 15 Haziran’da Alyamaç ve Taş aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan kavgada 9 kişi yaşamını yitirdi. Olayın yankıları sürerken, MA'ya konuşan kent sakinlerinden ailelere sağduyu çağrısı yapıldı. 

‘KAN DÖKÜLMESİNİ İSTEMİYORUZ’

Ölümle sonuçlanan kavga nedeniyle büyük üzüntü duyduklarını belirten Tahsin Bakır, “Ne diyeceğimizi bilmiyoruz. Kan dökülmesini istemiyoruz. Sözü geçenlerin, iki ailenin arasındaki sorunu çözmelerini ve aileleri barıştırmalarını istiyoruz. Ne olursa olsun barış olacak. Herkesin ‘yeter’ demesi lazım. Hepsi bizim çocuğumuzdur. Rengimiz ne olursa olsun biz insanız” dedi. 

‘HEPİMİZ BARIŞ İSTİYORUZ’

Bu tür olaylar yaşanmadan önlem alınması gerektiğini vurgulayan Muhittin Alçelik, “İnsanın memleketinde böyle bir olayın olması canını acıtıyor. Dün oraya gitmekle (HDP ve DBP’liler) iyi ettiler. İki tarafa da gidildi ve konuşuldu. Ben çok sevindim. Bugünden sonra onları bir araya getirmek lazım. Bugünden sonra birbirlerini öldürmesinler. Bugün akil insanlarımız öne geçmeli. Diyarbakır ve ilçelerinde böyle bir kazanın bir daha olmamasını istiyorum. Böyle olaylar yaşanmadan önlem almalıyız. Bugün iki aile savaştığı zaman, aralarına girmeliyiz. Hepimiz barış istiyoruz” çağrısı yaptı. 

‘ÇÖZÜM YOLU BARIŞ YOLUDUR’

Yaşanan olaya ilişkin üzüntüsünü dile getiren Nimet Ayverdi, “Keşke bir daha olmasa. Daha önce de meclise taşındı hazine arazisi konusu. İnşallah bu son olur. Böyle can yakıcı hadiseler bir daha olmaz. Çözüm yolu barış yoludur. Umarım iki aile arasında güzel bir barış olur ve bir daha böyle bir hadise yaşamayız. Ne olursa olsun barış olması lazım. Üzüntülüyüz” diye konuştu. 

Taraflardan birinin yakınları olduğuna dikkati çeken Mehmet Güzel, önlem alınması halinde böylesi bir durumun yaşanmayacağını söyledi. Güzel, “Bu tarz olayların bir daha yaşanmamasını istiyoruz. Çevremizdeki önderler kendilerini bu işe vermeli. Böyle durumlara önceden engel olunmalı. Büyüklerimiz dile getirmeli ve bir daha böyle olaylar yaşanmamalı” diye belirtti.

‘SİSTEM BUNU YAPIYOR’

Taraflara “barış” çağrısı yapan İsmail Yıldız ise, “Sistem bunu yapıyor. Bu tür durumlar kendiliğinden gelişmiyor. Bunu çok iyi biliyoruz. Mal, mülk ve para için insanlarımız birbirini öldürmemeli. Birbirimizi sevmeliyiz. Kardeşlik, birlik ve eşitliğin aramızda oluşması lazım. Bu bir vahşettir. İnsanlar bu ailelerin arasına girmeli ve bir araya getirmeli. Ölüm bu tür davalar için çözüm değildir. Partilerimiz, kurumlarımız veya kanaat önderlerimiz, bu insanları bir araya getirip barıştırmalı” ifadelerini kullandı.

Editör: Hamza Özkan