AMED - Pasûr ilçesi kırsalında bulan ve birçok dağınık mezrası bulunan Eskar mahallesine ulaşım ücreti bin liradan başlıyor. 

Amed’in Pasûr (Kulp) ilçesine bağlı dağlık bölgede bulunan Eskar mahallesi sakinleri, ulaşım konusunda ciddi sorunlar yaşıyor. Mezra Sor, Gisê, Elîgund, Simetax, Der, Deyika, Mezra Xêzin ve Bejav gibi mezralardan oluşan kırsal mahallenin merkezi bir yeri yok. Mahallenin bazı mezraları 5, bazıları da 10 kilometre birbirinden uzakta. Az sayıda hanenin olduğu mezralara ulaşmak çok zor. Yüksek dağlar, engebeli arazi ve mahallenin içinde geçen çayın üzerinde köprünün olmaması ulaşımı zorlaştırıyor. Motor gücü yüksek dağ araçların dışındaki araçlar, mahallenin mezralarına gidemiyor. Mezra yollarına giden motor gücü düşük araçlar da yine ya çağrılan traktörlerle ya da 4x4’lerle kaldıkları yerden kurtarılıyor. 

ULAŞIM BİN TL'DEN BAŞLIYOR

Mahalle mezralarına ulaşmanın maliyeti de çok yüksek. İlçe merkezinden kiralanan arazi araçları, mezralara en düşük bin TL karşılığında gidiyor. Mezra sakinleri, ayda iki kez bile ilçeye ya da kentte gitseler bile en az 4 bin TL’yi sadece mezra yolu için ödemek zorunda kalıyor. Dağlık bölgedeki yolun kötü olması nedeniyle de bazı araç sahipleri de mezralara gitmeyi reddediyor. Araç sahipleri, yüksek ücrete “yolun kötü olması, kaza yapma riskinin yüksek olması ve yakıt fiyatlarının tavan yapmasını” gerekçe gösteriyor. 

BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI

Mezralar arasındaki mesafenin uzak olması nedeniyle yurttaşlar tarafından ortak bir araç çözümü de bulunmazken, hem dere ve çayların üzerinde köprülerin yapılması hem de mezra yallarının tüm araçların kullanabileceği şekilde düzenlenmesi için Amed Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerine yapılan tüm başvurular bugüne kadar sonuçsuz kaldı. 

Editör: Hamza Özkan