ADİYAMAN-  Emek ve Özgürlük İttifakı’nı genişleteceklerini vurgulayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bu ittifakla sınırlı kalmayacaklarını, Kürtlerle de büyük bir “Kürdistani İttifak” kuracaklarını söyledi. 

MA'nın haberine göreHalkların Demokratik Partisi (HDP) Adıyaman İl Örgütü, Eş Genel Başkan Pervin Buldan’ın katılımıyla halk buluşmasında düzenledi. Kentte bulunan bir düğün salonunda gerçekleşen buluşmaya, HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ömer Öcalan, HDP Antep Milletvekilli Mahmut Toğrul, HDP önceki dönem Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, kentte bulunan demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Buluşmanın gerçekleştirildiği salona İran rejimi tarafından katledilen Jina Mahsa Amini'nin fotoğrafı ve "İran idam cumhuriyetini kınıyoruz", "Savaşa sömürüye hukuksuzluğa karşı gezi ruhuyla direnişe", "Karanlık gider özgürlük ve barış kalır" yazılı pankartlar asıldı.

HDP ADIYAMAN’DA BİRİNCİ PARTİ

Saygı duruşuyla başlayan buluşmada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, “HDP birinci parti olacak, başka bir çaresi yok. Esnaf ziyaretinde biz bunu net olarak gördük. Adıyaman’da HDP birinci parti olacak, bunun başka yolu yok, başka alternatifi yok. Zaten gördüğümüz biraz önce yaptığımız esnaf ziyaretinde gördüğümüz alakadan, HDP’nin birinci parti olduğu gözlerden kaçmıyor. Başta İl Örgütümüzde çalışan, emek veren ve halkımıza buluşmaları gerçekleştiren her bir arkadaşımıza sonsuz teşekkür ediyorum, çalışmalarında başarılar diliyorum. Hepinizin emeğine sağlık” diye konuştu. 

‘HDP SİZLERSİNİZ’

Adıyaman’ın bir HDP kenti olduğunun altını çizen Buldan, “Diliyle, kültürüyle, inançlarıyla, Türk’üyle, Kürt’üyle, Alevi’siyle, Sünni’siyle, HDP’nin rengi cesareti kararlığı Adıyaman’a yansımış. Bu açık bir şekilde görülüyor. Gittiğimiz her yerde aynı alakayla, aynı ilgiyle karşılaşıyoruz. Sadece burada değil, Nusaybin’den Cizre’ye, Manisa’dan Antalya’ya, Kars’tan Hakkari’ye, Türkiye’nin her bir karış toprağında, HDP’nin eş başkanlarıyla, milletvekilleri, MYK’sıyla, her bir ferdiyle nereye giderse gitsin, büyük bir coşku, büyük bir heyecan ve teveccüh ile karşılaşıyor. İşte siz HDP’yi HDP yapanlarsınız. HDP’ye rengi de veren coşkusunu da kararlılığını da veren sizleriniz sevgili halkımız. İyi ki varsınız iyi ki buradasınız hepinize sonsuz teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

HALK SEÇİMLERİ BEKLİYOR

Türkiye’de yaşanan ekonomik krize değinen Buldan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu ilgi ve alakanın bu teveccühün elbette AKP ve MHP’den bıkmışlığı, AKP ve MHP’yi artık iktidar olarak görmek istemeyenlerin, AKP-MHP’nin bu zulmünden, zorbalığından ve insanları perişan hale getiren, açlığı, yoksulluğu, sefaleti bu ülkeye reva gören bir anlayıştan bıkıldığının çok açık bir göstergesidir. Artık Türkiye’nin her yerinde AKP ve MHP iktidarına karşı büyük bir öfke var ve onların gitmesi için iktidardan inmeleri için büyük bir kararlılık var. Halk AKP ve MHP’yi iktidardan indirmek için seçimleri 4 gözle bekliyor. Sandıkların kurulmasını bekliyor. Bunun için HDP gittiği her yerde büyük bir umut olmaya devam ediyor, büyük bir coşku ile karşılanıyor. Demokrasinin önündeki adaletin önündeki, barışın önündeki en büyük engelin AKP ve MHP iktidarı olduğunu herkes biliyor, herkes bunun farkında. İşte AKP ve MHP iktidarı da bunu bildiği için, HDP’nin umut olmaya başladığını gördüğü için, HDP’nin her yerde coşku ile karşılandığını gördüğü için çok fena panikliyor ve tedirgin oluyor. Bugün HDP’ye, Kürtlere, demokratlara, muhaliflere saldırmasının sebebi de budur. Korktukları için bugün HDP’ye bu kadar saldırıyorlar, korktukları için Kürtlere bu kadar saldırıyorlar. HDP’ye her gün operasyonlar gerçekleştiriyorlar, HDP’den korktukları için bu kadar paniklemiş durumdalar. Bizim karşımıza siyaseten çıkmıyorlar. Bizim karşımıza meydanlarda çıkmıyorlar. 

KOBANE KUMPAS DAVASI

Bizim karşımıza kumpas davalarıyla çıkıyorlar, HDP’yi kapatma Kobani kumpas davası ve anti demokratik davalarla çıkıyorlar. Her bir davanın arka planında sarayın olduğunu, AKP ve MHP’nin genel başkanlarının ve onların yaverlerin olduğunu biliyoruz. Bize açılan davaların saraydan ve sarayın talimatlarıyla hazırlandığını çok iyi biliyoruz. İşte bizim karşımıza siyaseten çıkamadıkları, sözleriyle, duruşlarıyla çıkamadıkları için bu kumpas davalarla çıkıyorlar. Ama şunu bilsinler ki HDP bu düzeni değiştirecek, bu ülkeye adaleti, barışı ve demokrasiyi mutlaka getirecek. Bunun için HDP boş durmuyor, gece gündüz çalışıyor. Halkın içinde, halkın arasında çalışmaya ve mücadele etmeye ve aynı zamanda onların kumpaslarına karşı direnmeye devam ediyor. Bu kumpas davalarının tutmayacağını biliyorlar. O davaların dosyalarında hazırladıkları iddianamelerde gerçek hiçbir şeyin olmadığını onlar da biliyorlar. Biz de biliyoruz. Tek yaptığımız şey, bu ülkeye demokrasinin, kardeşliğin, barışın, adaletin hakim olmasını sağlamak. Ama onlar barıştan da korkuyorlar, demokrasiden de korkuyorlar, adaletten de kardeşlikten de korkuyorlar."

EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI

Bugün bu ülkede adaletin de demokrasinin de barışın da kardeşliğin de gerçekten yaşam bulması için bu ülkenin HDP’ye ihtiyacı var. HDP’de bunu bildiği için kendisini genişleten, büyüten ve her geçen bu ülke tarihine adını yazdıran bir parti haline geldi, gelmeye devam edecek. İki gün önce İstanbul’da, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın kurulduğu gün büyük bir coşkuyu ve heyecanı yaşadık. O sinerji Türkiye’nin her yerine moral verdi, güç verdi, enerji verdi, vermeye devam edecek. Onunla sınırlı kalmayacağız. Bunun çok iyi bilinmesi lazım. İki gün önce deklere edilen Emek Ve Özgürlük İttifakı, sadece 6 parti ile sınırlı kalmayacak, bu ülkede ötekileştirilen yok sayılan, inkar edilen, inancından, kimliğinden, dilinden dolayı inkar edilen kim varsa, onun ayağına gideceğiz, onlarla birlikte olacağız ve onları da bu birlikteliğe mutlaka dahil edeceğiz. Çünkü halkın AKP’den kurtuluşu bu anlamda büyümekten, genişlemekten geçiyor. Sadece Türkiye’deki sol ve sosyalist güçlerle değil, Kürtlerle büyük bir Kürdistani İttifakı, en kısa zamanda kuracağız ve gerçekleştireceğiz.  

KÜRDİSTANİ İTTİFAKI KURACAĞIZ 

HDP’nin Ekim ayı programlarında Kürdistani partilerle ve Kürt çevrelerle yapacakları buluşmalar var. Kanaat önderlerimiz, yöre derneklerimizle, Kürdistani partilerle, bu ülkede başka bir ittifakın da olduğunu Türkiye halklarına göstereceğiz. Kürtlerle büyük bir Kürdistani İttifakı en kısa zamanda kuracağız. Bunun için bu ittifaklar çerçevesinde şimdiye kadar bize oy vermeyen, bizim elimizi tutmayan, başka partilere oy veren her bir yurttaşımıza mutlaka ulaşmak zorundayız. Bu işte sizlere düşüyor, Adıyaman halkına düşüyor. Adıyaman’da HDP artık birinci partidir, bunu görmemiz için bu buluşmaları mutlaka gerçekleştirmeliyiz, emek vermeliyiz, emeklerimizin karşılığını alacağımıza yürekten inanmalıyız.

TÜTÜN EMEKÇİLERİ 

Bu ülkeyi yönetenlerin adı artık yolsuzluklarla, çetelerle anılıyor. Bu ülkeyi yönetenlerin adı artık Türkiye‘deki işçi sınıfı ve çalışanları perişan etmekle anılıyor. Her yere gidiyoruz ve görüyoruz, işçi perişan, esnaf perişan, kadınlara ve Kürtlere karşı büyük bir düşmanlık var. Gençler yarınlarını göremiyor, umutla yarınlarına bakamıyor. Bu ülkede hem gençlerin hem kadınların geleceğinin, aynı zamanda işçinin, emekçinin, esnafın da geleceğini düşünen bir parti olarak, AKP ve MHP iktidarı bu ülkeye hiçbir şey vaat etmiyor. Adıyaman halkı ve Adıyaman işçisi bunu iyi bilir, tütün üreticisi ve işçisi bunu iyi biliyor.

Tütün işçilerinin yaşadıkları sorunların takipçisi olacağımıza, hem onlara söz verdim hem de Adıyaman halkına söz veriyorum. AKP hükümeti tütün üreticisinin ahının altında kalacak. Bir kadın arkadaşımız şöyle dedi; ‘Biz tütünle doğduk, tütünle büyüdük, tütünle gelin olduk, tütünle öleceğiz, kefenimiz de tütün parasıyla olacak ama tütünden elde ettiğimiz para yok dedi. Adıyaman, tek geçim kaynağı olan tütünün üzerine bile bu kadar çöreklenen ve kendi menfaati için tütün işçisini bu hale getiren, esnafı bu hale getiren AKP hükümetine, hem tütün işçilerinin hem de esnafın seçimlerde vereceği büyük bir ders vardır. Buna yürekten inanıyoruz. Biz HDP olarak tütün işçilerinin, esnafın sorunlarını, burada yaşanan bütün sorunları, TBMM’de gündem yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Araştırma önergeleri verdik, kanun teklifleri verdik. Adıyaman’ın geçmiş dönem milletvekili sevgili Behçet Yıldırım verdiği önergelerle ve yaptığı çalışmalarla Adıyaman işçilerinin yaşadığı sorunları gündeme getirdi, önerge verdi ama bütün bu önergeler AKP ve MHP oylarıyla reddedildi, çünkü işçilerin sorunlarının ortaya çıkmasını istemeyen bir iktidar var. Biz ne olursa olsun, Adıyaman halkının, tütün işçilerinin ve esnafın sorunlarını bin kez daha çözülene kadar mutlaka her platforma taşıyacağız. 

SEÇİM İLE GİDECEKLERİNİ BİLİYORLAR

Ülkeyi bir savaş konsepti, bir adaletsizlikle, anti demokratik yöntemlerle yönetmeye başladılar. Seçimlerde gideceklerini biliyorlar, gidip de geri gelmeyeceklerini de çok iyi biliyorlar. Başta Adıyaman halkı olmak üzere, Türkiye’nin her yerinde AKP’nin savaş konseptine de adaletsizliğine de hukuksuzluğuna da karşı çıkan milyonlar, bu düzenin değişmesini istiyor. Her gün hakaretler yağdıranlar, HDP’yi hedef haline getirenler, kendi koltuklarını korumak için savaşa sarılanlar, bir gün Rojava’yı, bir gün Yunanistan’ı tehdit edenler bilsinler ki Türkiye halkları, Kürtler ve Türkiye’de yaşayan bütün insanlar sizin savaş sarmalınıza asla izin vermeyecek.  

CEZAEVLERİ BİRİNCİ GÜNDEMİMİZ

“Bu ülkede savaşı istemeyen, savaşa karşı çıkan milyonlarca insan var ve bu milyonlar, bu ülkeye barışın, adaletin, demokrasinin gelmesi için mücadele ediyorlar. Onlar ise yaptıkları tek şey tutuklamak, HDP’yi hedef haline getirmek, HDP ve Kürtlere saldırmak. Başka yaptıkları hiçbir şey yok. Bugün cezaevleri binlerce HDP ile dolmuş taşıyor, bugün cezaevleri hasta tutsaklarla dolmuş taşıyor. Cezası bitenler bile serbest bırakılmıyor. Tam bir rehine siyaseti ve bu siyasetle tutuklama ile HDP’yi bitiririz, yok olur sanıyorlar. Oysa bilmiyorlar ki HDP ülkenin her yerinde yaşayan insanların yüreğinde, beyninde ve asla silinmeyecek, bitmeyecek bir parti haline gelmiş. HDP 4 duvar arasına sığamayacak kadar büyük bir partidir. HDP kapısına kilit vurularak kapatılacak bir parti değildir. HDP cezaevlerinde Eş Genel Başkanları da dahil olmak üzere, milletvekillerinin, belediye eşbaşkanlarının cezaevlerinde olduğu bir partidir. Cezaevlerindeki hak ihlalleri, yaşanan sorunlar, HDP’nin birinci gündemlerinden biridir. 

İMRALI TECRİDİ

İmralı’da Sayın Öcalan’a uygulanan tecrit politikası, Türkiye’nin her yerine yayılmış ve Türkiye’de her yerde tecrit politikası var. Düşünün bir insan cezaevinde ve uzun süredir ne ailesi ne avukatlarıyla görüşme yapamıyor. İşte Sayın Öcalan’la İmralı cezaevinde yapılan son görüşmeden sonra 2 yıla yakın zaman geçti. Hiçbir şekilde haber alınamıyor ve iletişim kurulamıyor. Bu ülkede kendi yasalarını bile uygulamayan, kendi çıkardıkları yasaları bile tanımayan bir iktidar, böyle bir anlayış gitmeye mahkumdur. Türkiye halkları AKP ve MHP iktidarına mahkum ve mecbur olmayacaktır. Çünkü yeni bir ittifak bloku var, yeni tercihler, yeni siyaset alanları var. Bütün bunlarla birlikte önümüzdeki seçimlerde insanlar tercihini yapacaktır. Ya aydınlıktan yana, yeni yarınlardan yana bir tercih yapılacak ya da bu karanlık düzenin devamı için tercihte bulunulacak. Ama biz inanıyoruz Türkiye halkları aydınlıktan, barıştan, demokrasiden, adaletten ve yeni bir Türkiye’den yana tercihini mutlaka kullanacak ve AKP’yi mutlaka tarihin çöp sepetine gönderecek. 

ADIYAMAN HALKINA İNANIYORUZ

Bugün Kobanî Kumpas davasında arkadaşlarımız bir kez daha konuşuyor. Ben buraya gelirken sizin hemşeriniz sevgili Sırrı Süreyya Önder ile telefonla görüştüm, ‘Adıyaman’a, senin memleketine gidiyorum’ dedim. Kobani kumpas davasında ifadesi olduğu için bugün buraya gelemedi ama benim adıma söz verebilirsin dedi, en kısa zamanda sevgili Sırrı Süreyya Önder Adıyaman’a gelecek, sizlerle birlikte olacak. Sevgili arkadaşlarım, hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyorum, hepimizin yolu açık olsun. Hepimiz kazanacağımıza, büyük bir zafer kazanacağımıza yürekten inanalım, buna göre çalışma yapalım. Adıyaman halkına inanıyoruz. Büyük bir performansla geçen dönemlere kıyasla, çok daha yüksek oranda oy alacağımıza inanıyorum. Ama bunun için çalışmalarımıza devam edeceğiz, gece gündüz çalışacağız, kadınından erkeğine, yaşlısından gencine, hep birlikte çalışacağız ve büyük başarıyı hep birlikte elde edeceğiz. Hepinize geldiğiniz için teşekkür ediyorum önünüzde saygıyla minnetle şükranla eğiliyorum.” 

Buluşma Kürtçe müzikler eşliğinde çekilen halaylar ile son buldu. 

Editör: Haber Merkezi