HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, kongrede eşbaşkanlık için aday olmayacaklarını açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Medya Haber TV’nin canlı yayın konuğu oldu.

Seçim sonuçlarına dair konuşan Buldan, “Hedefimize ulaşamadık, bunu çok açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum. Bu tabii ki bir özeleştiri konusudur. Kampanya sürecini çok iyi yönetemediğimizi tespit ettik. Bizim dışımızdaki çevrelere gidemedik, büyüyemedik. Farklı kesimleri içimize alma konusunda eksiklik yaşadık. Örneğin Ermeni, Ezidi, engelli temsiliyetinin olmaması önemli eksikliklerdir” dedi.

‘EŞBAŞKANLIĞI BAŞKA ADAYA  VERECEĞİZ’

Seçimin ertesi günü yaptıkları açıklamayla partiyi kongreye götüreceklerini ilan ettiklerin hatırlatan Buldan, “Hedeflerimiz gerçekleşmediği için kurullarımızla yaptığımız toplantılardan sonra partimiz kongreye gidecektir. Bu mücadelenin her aşamasında üzerime düşen ne görev varsa yapmaya hazırım, ancak bütün eleştirileri göz önünde bulundurarak bu kongrede eş genel başkanlık görevini başka bir arkadaşıma vermekten büyük bir onur duyarım. Kongre sürecinde herhangi bir karar mekanizmasında da yer almayacağım. Bu aşamada hesap verme gibi bir sorumluluğumuz var. Bırakıp gitmek yok, önce hesap vereceğiz. Halkımıza, tabanımıza, kadınlara hesap vereceğiz. En önemli mesele budur bence” ifadelerini kullandı.

‘YENİLGİ SÖZ KONUSU DEĞİL’

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) olarak istedikleri oy oranlarına ulaşamadıklarını vurgulayan Sancar, “Bu açıdan kendimizi başarısız sayıyoruz ancak bir yenilgi söz konusu değil. Demokratik siyaseti tasfiye etmek için her şeyi yaptılar. Seçime girebilmemiz bile başlı başına önemli bir durumdur. Bunu kırdık, seçime girdik” şeklinde konuştu.

Editör: Hamza Özkan