ANKARA- Önümüzdeki 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde aday adaylığı için 15 binin üzerinde başvuru alan CHP ilk belediye başkan adayları belli oldu. CHP MYK'sinin aldığı kararın PM'de oylanmasının ardından 227 seçim bölgesinin adayları açıklandı.

PM toplantısı sonrası CHP Sözcüsü Deniz Yücel, 4'ü büyükşehir olmak üzere 227 seçim çevresinde adayların belirlendiğini açıkladı.

Tatvan Belediye Eşbaşkanı Erol hakkında resen soruşturma Tatvan Belediye Eşbaşkanı Erol hakkında resen soruşturma

MEVCUT BAŞKANLARLA DEVAM

PM, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yerel seçimde yeniden aday gösterilmesine karar verdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey, Balıkesir Büyükşehir Belediye başkan adayı ise Ahmet Akın oldu.

İZMİR ADAYI AÇIKLANMADI

PM, 23 seçim bölgesinde önseçim yapılmasının, 57 seçim bölgesinde de önseçim yapılma yetkisi verilmesinin kararlaştırıldığını duyurdu. PM'den İzmir adayı için karar çıkmadı. İzmir'in yanı sıra Adana, Aydın, Mersin, Antalya gibi illerin de adayları açıklanmadı.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde CHP'nin belirlediği adaylar şu şekilde;

  • İstanbul: Ekrem İmamoğlu
  • Ankara: Mansur Yavaş
  • Bursa: Mustafa Bozbey
  • Bolu: Tanju Özcan
  • Balıkesir: Ahmet Akın
  • Elazığ: Av. Coşkun Çağlar Duran

İŞTE İSİM İSİM LİSTE...

Toplantıdan sonra 227 seçim bölgesine ilişkin yayınlanan listede Nevşehir, Karaman, Elazığ, Bayburt, Gümüşhane illerinin adaylarının da belirlendiği görüldü.

227 seçim bölgesindeki adayların tam listesi şu şekilde:
Yücel adaylık açıklamasını şöyle yaptı:

Parti Meclisimizde bazı belediye başkan adaylarımız belirlendi. Bugün 4’ü Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak üzere, 227 seçim çevresinde parti meclisimizde aldığımız kararla Belediye Başkan Adaylarımızı belirledik. Açıklayacağımız 4 Büyükşehirden 2’si zaten önceki Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkanımız Sn. Özgür Özel tarafından ilan edilmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayımız; İstanbul’u AKP’nin talancı belediyecilik anlayışından kurtaran ve halkçı belediyecilik anlayışıyla tanıştıran, Sayın Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız ise, Ankara’yı parsel parsel satanlardan kurtaran, Ankara’yı sosyal belediyecilik anlayışıyla tanıştıran Sn. Mansur Yavaş. 

Bursa ve Balıkesir İllerimizde de daha önce partimizin ve örgütümüzün, üzerinde mutabakata vardığı, ayrıca anketlerde de kazandığını gördüğümüz isimler parti meclisimizin kararıyla adaylardı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sn. Mustafa Bozbey. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız ise Sn. Ahmet Akın.

ADAY AÇIKLAMALARI SONRASI İLK PAYLAŞIMLAR

Adayların belirlenmesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, "16 Milyon İstanbullunun Başkanı Ekrem İmamoğlu, Parti Meclisimizin oy birliğiyle aldığı kararla 31 Mart 2024 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak belirlenmiştir. Adil, yeşil, yaratıcı İstanbul vizyonumuzu, meclis çoğunluğunu da sağlayarak pekiştireceğiz. Mutlaka Kazanacağız!" notuyla paylaşım yaptı.

AHMET AKIN: YOLUMUZ AÇIK OLSUN

Ahmet Akın, PM tarafından belirlenen Balıkesir adaylığıyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Akın, mesajında "Kıymetli hemşehrilerim, benim güzel ailem Balıkesir’im, Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel öncülüğündeki parti meclisimizin takdiriyle Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adayım. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında Kuva-yi Milliye'nin başşehri Balıkesir’imin hak ettiği hizmetleri gerçekleştirmek için göreve hazırım. Yolumuz açık olsun, Allah utandırmasın" dedi.

BOZBEY: BURSA KAZANACAK

CHP'nin resmen Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıkladığı Mustafa Bozbey, "Yarım kalan hikayemizi tamamlamak için geliyoruz!" açıklaması yaptı.

Bozbey, sosyal medyadaki paylaşımının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Bursamızın çocukları parklarda bahçelerde koşsun, gülsün diye geliyoruz. Bursamızın insanları iş hayatına katılsın, konforlu bir şehirde güzelce yaşasın diye geliyoruz. Bursamızın insanları işlerine, evlerine, okullarına rahatça gitsin diye geliyoruz. Bursa yeniden 'Yeşil Bursa' olsun diye geliyoruz. Sokaktaki hayvanlarımız, ağaçtaki kuşlarımız sahipsiz kalmasın diye geliyoruz. Bugün toplanan CHP Parti Meclisi'nde kesinleşen Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığım için Genel Başkanımız Özgür Özel'e ve MYK Üyelerimize ve Parti Meclisimize çok teşekkür ederim. Birlikte çalışacağız, Bursa kazanacak!"

Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/chp-31-mart-2024-icin-adaylarini-belirledi-2151729