İSTANBUL – Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu hakkında açılan davada 3 yıla kadar hapis cezası ve “hak mahrumiyeti” talep edildi.

Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu hakkında belediye tarafından 2019 yılında düzenlenen festivalde çıkan olaylar nedeniyle açılan davanın duruşması bugün görüldü. Pazar 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savcı mütaalasını açıkladı. Savcılık makamı Çervatoğlu hakkında 3 yıla kadar hapis cezası ve “hak mahrumiyeti” talep edildi.

NE OLMUŞTU?

3 yıl önce belediye tarafından düzenlenen festivalde çıkan olaylarda havaya ateş eden polis hakkında Çervatoğlu ve festival komitesi şikayetçi olmuştu. Bu şikayet için kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmişti. Sonrasında ise Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu ve 5 festival görevlisi hakkında “görevi yaptırmamak için direnme ve kasten yaralama” suçlamasıyla dava açılmıştı.

Bu davanın duruşmasında savcı sanıklar Gökmen Turna, Onur Erşahin ile Paşa Mert Şengül’ün beraatini talep ederken, Ercüment Çervatoğlu ve Yücel Oğuz’un ise TCK’ın 261/1 maddesine tanımlı “Kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla cebir veya tehdit kullanma” suçundan 6 ay 3 yıla kadar hapis cezası istendi. Ayrıca sanıklar Çervatoğlu ve Oğuz hakkında “Hak mahrumiyeti” talep edildi.

Dava ise 25 Nisan’a ertelendi. (MA )