ANKARA ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, "Kızılay kar amacı gütmeyen bir yardım kuruluşu olduğuna göre; yardım paralarıyla temin ettiği çadırları başka bir yardım kuruluşuna, kişiye ya da kuruma satması suç değil midir?"  AKP'li Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay'a ve CİMER'e sordu

Kaya konuıyla ilgili şu açıklamayı yaptı;
Cumhuriyet Gazetesi yazarı Murat Ağırel 25 Şubat 2023 tarihli yazısında, “İddiaya göre Kızılay, depremin üçüncü günü AHBAP’a 46 milyon TL tutarında çadır satışı gerçekleştirmiş. Ayrıca elindeki stokları ve gönderilecek yardımları da cemaat, tarikat vakıf ve derneklerine yönlendirdiği ileri sürüldü.” iddialarını gündeme taşımıştır.

TBMM’ye verdiğim soru önergesiyle konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Cumhurbaşkanı Fuat Oktay’a ve CİMER’e sordum.

Soru Önergesini ve açıklama videosunu ekte bilgilerinize sunar sağlıklı günler dilerim. 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96 ve 99’uncu maddelerine uygun olarak, T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 26.02.2023

                 Yıldırım KAYA

Başkan Seçer: “Adıyaman'ın Ayağa Kalkması İçin Her Türlü Gayreti Göstereceğiz”Başkan Seçer: “Adıyaman'ın Ayağa Kalkması İçin Her Türlü Gayreti Göstereceğiz”

            Ankara Milletvekili

6 Şubat 2023 tarihinde merkezi Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem 11 ilimizi etkiledi. Büyük yıkımda 44 bin 218 (24 Şubat 2023 tarihli resmi açıklama) vatandaşımız hayatını kaybetti, yüz binlerce vatandaşımız yaralandı, milyonlarca vatandaşımız da evsiz kaldı.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Murat Ağırel 25 Şubat 2023 tarihli yazısında, “İddiaya göre Kızılay, depremin üçüncü günü AHBAP’a 46 milyon TL tutarında çadır satışı gerçekleştirmiş. Ayrıca elindeki stokları ve gönderilecek yardımları da cemaat, tarikat vakıf ve derneklerine yönlendirdiği ileri sürüldü.” iddialarını gündeme taşımıştır.

Gazeteci Murat Ağırel’in iddiaları AHBAP Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Levent tarafından da doğrulanarak, “Biz o akşam herkes can derdinde soğuktan donarken “bu çadırları satın almalı mıyız ya da almamalı mıyız?” lüksüne sahip değildik olamazdık da. Ve satın alıp bölgeye gönderdik.” açıklaması yapılmıştır.

Türkiye Kızılay Derneği Tüzüğünün 2. maddesinde, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kızılay’ın onursal başkanıdır.” hükmü yer almaktadır.

Bu bilgiler kapsamında;

1.       Kızılay, depremin ilk günü çadırları deprem bölgesine neden göndermemiş, 3 gün bekletmiş ve depremin 3. günü AHBAP Derneğine satmıştır?

2.       Kızılay, kendisinin dağıtması gereken çadırları neden AHBAP Derneğine satmıştır?

3.       Kızılay AHBAP Derneğine toplam kaç çadır satmıştır, toplam değeri ne kadardır?

4.       Kızılay 6 Şubat 2023 tarihinden sonra hangi vakıf, dernek vd. kuruluşlara çadır satmıştır? (Tarih, adet ve toplam değer ayrı ayrı)

5.       Kızılay 6 Şubat 2023 tarihinden önce hangi kurumlara çadır satışı yapmıştır? (Tarih, adet ve toplam tutar ayrı ayrı)

6.       Kızılay, elindeki stokları ve gönderilecek yardımları cemaat, tarikat vakıf ve derneklere yönlendirdiği iddiaları doğru mudur?

7.       Kızılay’ın stoklarında 6 Şubat 2023 tarihinde kaç adet çadır ve konteyner vardı?

8.       Kızılay 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren deprem bölgesine kaç çadır ve konteyner dağıtmıştır?

9.       Kızılay hangi vakıf ve derneklere erzak yardımı yapmıştır? (Tarih, adet ve toplam tutar ayrı ayrı)

10.   Kızılay kar amacı gütmeyen bir yardım kuruluşu olduğuna göre; yardım paralarıyla temin ettiği çadırları başka bir yardım kuruluşuna, kişiye ya da kuruma satması suç değil midir?

11.   Kızılay yetkilileri hakkında yasal bir işlem yapılacak mıdır?

Kaya: Depremzedeleri ziyaeret etti

DEPREMZEDELERLE DAYANIŞMA HEPİMİZİ İYİLEŞTİRECEK

Ankara’da depremzedelerle dayanışmaya il ve ilçe örgütleriyle birlikte devam ediyor. Etimesgut İlçe Başkanı Cemal Emir ile birlikte, depremzedeler için yardım çalışmaları yürüten, Etimesgut CHP Halk Dayanışma Evini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. 
Kaya; "Yaralarımızı dayanışmayla saracağımızı biliyoruz. Bir kez daha tüm yurttaşlarımızı depremzedelerle dayanışmaya davet ediyorum. Çünkü dayanışma iyileştirir." dedi. 

Editör: Haber Merkezi