HABER MERKEZİ- Brüksel'de bir süredir devam eden çiftçilerin eylemleri bugün alevlendi... 

Bugün Avrupa Birliği'nin Genel Merkezi'nin de olduğu başkent Brüksel'de çiftçiler traktörlerle sokağa döküldü

Göç merkezlerindeki ‘ikna odaları’ BM gündeminde Göç merkezlerindeki ‘ikna odaları’ BM gündeminde

Avrupa Birliği liderleri zirvesinde vergiler, artan maliyetler ve ucuz ithalat karşısında çiftçilere daha fazla yardım edilmesi için baskı yapmak üzere sabahın erken saatlerinde Brüksel sokaklarında traktörler sıralandı.

"ÇİFTÇİ YOKSA GIDA DA YOK"

Belçika ve diğer Avrupa ülkelerinden çiftçiler daha sonra toplanacak olan AB liderlerine seslerini duyurmaya çalışırken bir traktörde "Eğer dünyayı seviyorsanız, onu yönetenleri destekleyin" yazılı bir pankart yer aldı. Bir başka pankartta ise, Çiftçi yoksa, gıda da yok" ifadesi yer aldı.

AB Parlamentosu'nun önündeki meydan traktörlerle doldu ve çiftçiler şenlik ateşleri yakıp havai fişekler patlattı. Birkaçı binaya yumurta fırlattı.

Polis, AB'nin kalbi olan Brüksel'deki ana caddelerde yaklaşık 1000 traktörün yolları kapattığını duyururken çok sayıda çevik kuvvet ekipleri de bölgeye gönderildi. 

Brüksel'in dışında çiftçi olan Kevin Bertens, İngiliz haber ajansı Reuters'a konuştu. Bertens, "Bugün kaç kişiyle burada olduğumuzu görüyorsanız ve bunun tüm Avrupa'da olduğunu görüyorsanız, umudunuz olmalı. Bu insanların tarımın gerekli olduğunu görmeleri için umutlu olmalıyız. Biliyorsunuz, bu bir gıda meselesi" dedi.

Çiftçiler kendilerine yeterince ödeme yapılmadığını, vergiler ve yeşil kurallarla boğulduklarını ve yurtdışından gelen haksız rekabetle karşı karşıya olduklarını söylüyorlar.

AVRUPALI ÇİFTÇİLER EYLEMDE

Başta Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, Belçika, Polonya, İtalya ve Macaristan olmak üzere pek çok AB ülkesinde çiftçiler son dönemde uygulanan tarım politikalarına tepki gösteriyor.

Çiftçilerin eleştirdiği konular arasında Birliğin tarım politikaları, doğa restorasyon hedefleri, desteklemelerdeki kesintiler, Rusya-Ukrayna Savaşı sonucunda ortaya çıkan yüksek enerji, yakıt ve gübre maliyetleri, Ukrayna'dan gelen ucuz tahıl ürünleri ve su tasarruf tedbirleri yer alıyor. 

Avrupa'nın dört bir yanındaki çiftçiler geçen yıldan bu yana akaryakıt fiyatları, vergilerdeki artış ve destekleme ödemelerinin yetersizliği nedeniyle kamu kurumları ve çeşitli kuruluşların önüne çamur veya gübre dökerek ya da yolları kapatarak protestolar düzenliyor.

Avrupalı çiftçiler, AB'ye, "Yeşil Mutabakat kapsamında karbon gübre ve pestisit kullanımına ilişkin katı kurallar getirerek tarımsal üretimi zorlaştırma" eleştirisinde bulunuyor.

Polonya ve Romanya'da ucuz Ukrayna tahılının ithalatının yasaklanması talebi öne çıkarken, Fransa'da artan yakıt fiyatları, İtalya'da ise AB'nin "Yeşil Mutabakat" programı ve artan maliyetler tepkilerin odak noktasını oluşturuyor. 

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/ciftciler-belcika-yi-savas-alanina-cevirdi-p19503