AMED - Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları "Kürtlere dönük tahammülsüzlük" olarak nitelendiren Yeşil Sol Parti Milletvekili Sinan Çiftyürek, saldırılara karşı Kürtlerin birlik olması gerektiğini vurguladı. 

İçişleri Bakanlığı’na dönük 1 Ekim’de gerçekleştirilen eylem ardından Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın hedef gösterdiği Kuzey ve Doğu Suriye’ye, 4 Ekim’de başlayan kapsamlı saldırılar sürüyor. Hastane, cami, elektrik, su ve buğday rafinelerinin hedef alındığı hava saldırılarında, 2’si çocuk 47 kişi yaşamını yitirdi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Wan Milletvekili Sinan Çiftyürek, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılara karşı Kürt birliğinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi. 

‘KÜRT STATÜSÜNE TAHAMMÜLSÜZLÜK’

İçişleri Bakanlığı’na dönük eylem öncesi de Türkiye’nin Federe Kurdistan Bölgesi ile Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarının olduğunu belirten Çiftyürek, son saldırılarda bölgenin alt yapısının hedef alındığını kaydetti. Saldırıların Kürtlerin statüsüne dönük tahammülsüzlük olduğunu dile getiren Çiftyürek, bir diğer amacını ise şöyle açıkladı: “Yakın tarihte Ortadoğu yine bir savaş koridoruna döndü. Özelde Türkiye ve İran, ‘Buralar istikrarlı olmalıdır’ diyor. Ortadoğu koridorlarının istikrarının gerekliliği için ‘Irak ve Suriye’nin istikrarlı olması lazım’ diyorlar. Bu şu anlama geliyor; Federe Kurdistan hükümeti ve Rojava Özerk Yönetimini kaldırmak istiyorlar. Bu statüyü kaldıramazsak da zayıflatalım diyorlar.”

‘İNSANLAR ÖLÜYOR, DÜNYA İZLİYOR’ 

Kürtlerin Federe Kurdistan Bölgesi’nin Silemaniyê kentinden Kuzey ve Doğu Suriye’ye DAİŞ’e karşı savaştığını vurgulayan Çiftyürek, şöyle devam etti: “DAİŞ’i Ortadoğu ve dünya için yendiler. DAİŞ bugün yenilmeseydi, bugün Ortadoğu, Avrupa ve dünyada huzur olmazdı. Bu saldırılara karşı uluslararası koalisyon, uluslararası güçler tutum alarak, Kürtlerin yanında yer almalıdır. Dört parça Kurdistan ve Diasporada bulunan Kürtler bu saldırılara karşı sokaklara çıkarak eylemlerini güçlendirmelidir. Her gün insanlarımız öldürülüyor. Dünya bunu izliyor.” 

Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılara karşı Birleşmiş Milletlerin harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Çİftyürek, “Bu statü sadece Kürtler için değil, tüm Ortadoğu içindir” dedi. 

‘KÜRTSÜZ DEMOKRASİ MÜMKÜN DEĞİL’ 

“Binlerce Kürt gencinin canını verdiği Kobanê bugün neden bombalanıyor” diye soran Çiftyürek, “Uluslararası güçler eğer bu mücadeleye sahip çıkmıyorlarsa, kendi çıkarlarından dolayıdır. Ortadoğu’da yüzyıldır savaş devam ediyor. Güneybatı Asya masası zayıflıyor, bitebilir. Hamas’la beraber Ortadoğu savaşı devam edebilir. Uluslararası güçler Ortadoğu’da barış ve demokrasi istiyorsa, bu Kürtsüz mümkün değildir. Biz halklara ve dinlere eşit bakıyoruz diyorlarsa, Kürtlere destek vermeliler. Ortadoğu’da DAİŞ gibi örgütler çıkmasın istiyorlarsa, barış ve demokrasinin olmasını istiyorlarsa, Kürtlere destek kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı. 

Kürtlerin kazanımlarının korunması gerektiğinin altını çizen Çiftyürek, “Her parçada yaşananları kendi iç meselemiz gibi görerek, bu çıkarlar doğrultusunda 4 parçayı korumalıyız” çağrısında bulundu.

MA / Müjdat Can

Editör: Hamza Özkan