DİYARBAKIR  - 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü kutlayan DBP, ortak mücadele çağrısında bulundu. 

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP), 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’ne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, başta Kürt halkı olmak üzere bütün halkların doğa, insanlık ve tarih düşmanı DAİŞ çetelerine karşı büyük bir direniş gösterdiğinin belirtilerek, “Kobanê'yi canları pahasına korudular. Kobanê direnişinin sembollerinden Arîn Mirkan, çetelere karşı gerçekleştirdiği eylemde Kobanê'nin özgürleşmesine öncülük ederken, binlerce direnişçi Rojava Devrimini dünya halklarıyla buluşturarak, dünyanın dört bir yanından devrimciler Kobanê'de çetelere karşı savaşarak, Kobanê'yi Rojava Devrimi’nin merkezi haline getirdiler” denildi. 

ORTAK MÜCADE ÇAĞRISI

İnsanlık onurunu korumak için 133 gün boyunca destansı bir direniş sergilendiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “İkinci Dünya Savaşında Stalingrad’da faşizm nasıl ki büyük bir yenilgi yaşadıysa, Kobanê’de de 7’den 70’e verilen amansız direniş faşizmi, IŞİD karanlığını yenmiş, orada ilerlemesini engellemiştir. Kürdistan halkının dünden bugüne giderek topyekün inançlı, kararlı duruş ve mücadelesiyle sadece IŞİD yenilgiye uğratılmadı. Aynı zamanda ‘Kobanê düştü, düşecek’ hayali ile beklenti içinde olanları da yenilgiye uğratmıştır.

DBP olarak IŞİD karanlığına karşı özgürlük mücadelesini büyüten tüm halkların yanındayız. Bu vesileyle bir kez daha 1 Kasım Dünya Kobanê ile Dayanışma Gününü kutluyor; Kürt halkına, dostlarına, demokrasi ve özgürlük talep eden herkese ortak mücadele çağrısı yapıyoruz.”