VAN - Yeniden tutuklanan 82 yaşındaki Makbule Özer’in oğlu Medeni Özer, “82 yaşında bir kadın nasıl cezaevinde kalabilir? Konu Kürt olunca hukuk ortadan kalkıyor” dedi. 

Wan’da Makbule Özer (82) ve Hadi Özer (80) çifti, 24 Temmuz 2018 tarihinde evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Özer çifti hakkında "örgüte yardım etmek" iddiasıyla daha sonra dava açıldı ve 2 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi. Cezanın Yargıtay tarafından onanması üzerine Özer çifti, 9 Mayıs 2022'de tutuklanarak Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne gönderildi. 

Medeni Özer

Birçok kronik hastalığı bulunan yüzde 61 engelli Makbule Özer, cezasının bir yıl ertelenmesi üzerine 7 Eylül 2022’de tahliye edildi. Hadi Özer ise, cezasını tamamladıktan sonra tahliye oldu. 

Makbule Özer, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “cezaevinde kalabilir” raporu vermesi üzerine 22 Nisan’da yeniden tutuklandı. 

‘BU HUKUKSUZLUĞU KABUL ETMİYORUZ’

Amed'te tahliye edilen siyasetçiler bir arada Amed'te tahliye edilen siyasetçiler bir arada

Tutuklamaya tepki gösteren Özer'in oğlu Medeni Özer, annesinin cezaevinde ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir durumda olmadığını söyledi. Özer, "Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Annemin tutuklanmasının hukukla bir bağlantısı yoktur. Annem devlet veya sistem aleyhinde herhangi bir suç işlememiştir. Biz bu ülkede barış ve kardeşlik olsun istiyoruz. Ama ısrarla Kürtlere yönelik inkar ve imha politikaları sürdürüyorlar. Annem rahatsızlıklarından dolayı ayakta bile zor duruyor. Buradan ATK’ye sesleniyoruz; 82 yaşında bir kadın nasıl cezaevinde kalabilir? Konu Kürt olunca hukuk ortadan kalkıyor. Tekrar sorumlulara sesleniyorum; bir an önce bu yaptığınız yanlışı düzeltin ve annemi serbest bırakın" şeklinde konuştu.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/240114