AMED - DEM Parti’nin Farqîn Belediyesi eşbaşkan adayları Kadri Esen ve Sevim Biçici, konvoyla ilçede tur atıp halkı selamlarken, Êlih belediye eşbaşkan adayları da coşkuyla karşılandı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) Farqîn (Silvan) Belediyesi eşbaşkan adayları Kadri Esen ve Sevim Biçici, ilçe sakinleri ile buluştu. Eşbaşkan adayları oluşturulan araç konvoyu ile ilçe merkezinde seçim turu attı. 

Atılan seçim turunun ardından eşbaşkan adayları partililerle birlikte Saat Kulesi önünde halay çekti.

Buradan yine partililerle birlikte DEM Parti İlçe Örgütü binasına kadar yürüyen Esen ve Biçici, esnaflar ve halkla selamlaştı.   

'DEM DEMA ME YE'

Parti binası önünde konuşan Eşbaşkan Adayı Sevim Biçici, Farqîn halkının daha önce olduğu gibi 31 Mart yerel seçiminde de kayyımları göndereceğini, iradesini kendi eline alacağını söyledi.

Biçici, "1 Nisan günü davul zurnayla belediyemize gideceğiz. Belediye bu halkındır, halkın evidir. Dem dema me ye. ((Zaman bizim zamanımızdır). Bu konuda başarılı olmak istediğimiz kadar diğer önemli konularda da başarmak istiyoruz. Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kırılması gerekiyor" diyerek, açlık grevindeki siyasi tutsakları, Büyük Özgürlük Yürüyüşü ve Adalet Nöbeti eylemcilerine selamladı.

Bu esnada partililer “Bijî berxwedana zindanan" sloganı attı. 

'BİZ HALKA HİZMET EDECEĞİZ'

Eşbaşkan adayı Kadri Esen ise, AKP-MHP iktidarının zulüm politikalarının sadece Kürt halkına değil, herkese zarar verdiğini ifade etti. Bu politikalara karşı durmaya devam edeceklerini söyleyen Esen, Kurdistan'da iki dönemdir kayyım politikaları yürütüldüğünü belirtti. Esen, "O işgalciler, o talancılar belediyemize kayyım atadı. Halka hizmet etmiyorlar, sadece çalıyorlar, talan ediyorlar. Bütün Farqînliler bilsin ki, 31 Mart'ta onları Ankara'ya göndermeliyiz. Onların belediyemizde, Farqîn'imizde yeri yok. Biz bu halka hizmet edeceğiz" şeklinde konuştu.

ÊLIH

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Êlih belediye eşbaşkan adayları Kıra Dağı’nda bir araya gelen ve halay çeken çok sayıda kişi tarafından karşılandı. Burada kitle uzun süre halaya durarken, DEM Parti geleneğinden gelen partilerin bayrakları, kesk, sor, zer renkler ve yöresel kıyafetleri ile gelenler “Bijî serok Apo”, “Bijî berxwedana zîndanan” ,”Jin jiyan azadî” sloganları attı. Çekilen halaylarından ardından yüzlerce araçlık konvoy oluştu. Konvoydaki araçlar DEM Parti'nin bayrakları ile süslenirken, konvoyun geçtiği her noktada yurttaşlar, zafer işareti, alkış ve sloganlar araçlar ise çaldıkları korna ile konvoya destek verdi.

YÜZLERCE ARAÇLIK KONVOY VE BİNLERİN KARŞILAMASI

Diyarbakır Caddesi ve Belediye önünde geçen konvoy Dörtyol Kavşağı’nda bulunan DEM Parti İl Binası önüne yoğun ilgi altında geçti. Kentin adaylarını burada binlerce kişi katıldı. Binler hep bir ağızdan “Bê serok jiyan nabe”, “Kayyımlar gidecek halklar gelecek” sloganları attı. DEM Parti’nin il ve ilçe belediye eşbaşkan adayları halkı tek tek selamladı. Burada konuşan DEM Parti Êlih Belediye Eşbaşkan Adayı Gülistan Sönük,  cezaevlerinde devam eden açlık grevleri, Özgürlük Yürüyüşü ve Adalet Nöbeti eylemlerini selamladı.  Kayyımların kent üzerinde yarattığı tahribatı halkla birlikte ortadan kaldıracaklarını kaydeden Sönük,  seçimde büyük bir oy oranı ile çıkarak kayyım zihniyetine cevap vereceklerini söyledi.

TECRİT

Eşbaşkan adayı Mehdi Öztüzün ise PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecride dikkat çekerek, iktidarın insanlık suçu olan bu tecridi kaldırması gerektiğini belirti. Kent halkının ihtiyaçlarına cevap olmak için bir çalışma içinde olacaklarını belirten Öztüzün, “Kenti halk ile birlikte yöneteceğiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından program sona erdi.

PASÛR

DEM Parti Pasûr ilçe halkı  belediye eşbaşkan adaylarını karşılamak için  ilçe girişinde bulunan Tîyaqs (Narlıca) köy yol ayrımında toplandı.Burada toplanan yurttaşlar araçlarının DEM Parti bayraklarıyla süsledi. Ardından  onlarca araçlık konvoyla  ilçe merkezine tur atıldı. Yoğun ilgi gören konvoy ilçe binası önünde son bulurken, burada konuşan belediye eşbaşkan adayı Fatma Ay, "Pasûr halkına layık olacağız" dedi. Ardından konuşan eşbaşkan adayı  Murat İpek ise, “Bu seçim Pasûr halkı ile dışardan getirilen taşımalı seçmen yani kayyım arasında olan bir seçimdir. Pasûr halkı gereken cevabı sandıkta verecek ve kayyımları göndereceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/232260