AMED – DEM Parti Amed belediye eşbaşkan adayları gazetecilerle bir araya geldi. Buluşmada “kayyım atama” tehdidini yanıtlayan Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Serra Bucak, “Gayri meşru olanlar pılını pırtılarını toplayıp belediyelerden gidecekler” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Amed'de basın emekçileriyle bir araya geldi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen programa birçok basın kuruluşu temsilcisinin yanı sıra DEM Parti Amed İl Eşbaşkanları Abbas Şahin ile Pınar Sakık Tekin Amed Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediye eşbaşkan adayları, Amed milletvekilleri Serhat Eren ile Ceylan Akça katıldı.

Türkiye'nin bir gazeteci hapishanesine döndüğünü söyleyen Abbas Şahin, "Halk iradesi gasp edilmeye çalışılırken, ilk etapta Özgür Basın'ın susturulduğunu gördük. Buna rağmen arkadaşlarımız çok ciddi emeklerle bugünlere geldi. Basın bizler için oldukça önemli. Kurdistan ve Türkiye'de basın özgürlüğünün sağlanması oldukça güç. Şu anda yeniden yerel seçimler sürecine girdik, iktidar oldukça kaygılı. Bizler kentimizi de kendimizi de kendimiz yöneteceğiz. Bu süreçte Özgür Basın'ın önerilerini de dikkate alacağız" şeklinde konuştu.

DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı

‘BU HALK HİÇBİR ŞEKİLDE ESARETİ KABUL ETMEYECEK’

İktidarın seçim kaygısı yaşandığını ve devletin tüm imkanlarıyla sahada olduğunu kaydeden Şahin, aynı dili muhalefetinde kullandığına dikkat çekti. Hedef alınanın Kürt halkı olduğunu vurgulayan Şahin, “Dilimizle, kültürümüzle, farklılıklarımızla bir olacağız. DEM Parti dedikleri aslında Kürtlerdi. Bizler kendimizi de kentimizi de yöneteceğiz. Yönetirken, halktan aldığımız yetki ile yöneteceğiz. Bu saatten sonra bu halk hiçbir şekilde esareti kabul etmeyeceğini bir kez daha dile getiriyoruz. Önerilerinizle yol alacağız. Süreci hep birlikte götüreceğiz” dedi.

‘TEDBİRİMİZİ ALDIK’

Seçim güvenliğine dair de konuşan Şahin, “Özellikle Pasur (Kulp), Gêl (Eğil), Piran (Dicle) ve Hezro’da (Hazro) seçim güvenliğine yönelik tehditleri gördük. Bu ilçeler ve daha fazlasına kolluk kuvvetlerinin kaydırıldığını gördük. Ancak bunlara rağmen sandıklarımıza sahip çıkacağız. DEM Parti olarak bu süreci taşıyabilmek için hem sandık görevlileri hem de hukuksal sürecini birlikte götürüyoruz. Kritik ilçelerde oy kaydırma değil her türlü sorunu çıkarmaya çalışanlara yönelik tedbirlerimizi aldık” ifadelerini kullandı. Şahin, seçim günü yaklaşık 12 bin kişiyle sandıkları koruyacaklarını vurguladı.

‘BANKALARDAN KREDİ ÇEKİLİYOR’

Gazetecilerin belediyelerde kayyımların taşınmazların elden çıkardığına dair kendilerine bilgi gelip gelmediği sorularını yanıtlayan DEM Parti Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Sera Bucak, “Taşınmazların satıldığı, ihalelerin acele bir şekilde yapıldığı, özel bankalardan milyonlarca lira kredilerin çekildiği ve bu tür uygulamaların olduğunu duyuyoruz. İlçe ve büyükşehir belediyesi çalışamazsın kolu kanadı kırık halde olsun diye bu tür uygulamalar yapıyorlar. Oysa onların kolu kanadı kırılmış haberleri yok. Seçildikten sonra belediyelerde neler satılmış, hangi taşınmazlar nerelere verilmiş gibi durumları kuracağımız hukuk bürosu çalışma yapacaklar. Çalışmaların ardından hukuki boyutuna geçeceğiz. Halkı şeffaf bir anlayışla kamuoyuyla paylaşacağız” şeklinde konuştu.

‘HADDİNİ BİLSİN’

AKP Amed Belediye Başkan adayı Halis Bilden’in kendilerine yönelik “projeleri yok” sorusuna  yanıt veren DEM Parti Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Doğan Hatun, “Kendisini deprem de AFAD çalışanlarına eldiven alamadığı dönemden biliyoruz. AFAD çalışanlarına eldiven alamayanlar bize ‘projesi yok’ demesinler. Herkes haddini bilsin” dedi. DEM Parti olarak 1999’dan bu yana belediyecilik deneyimleri olduğunu aktaran Hatun, Gultan Kışanak, Fırat Anlı, Hülya Alökmen ve Selçuk Mızraklı’nın da kayyımlar ataması nedeniyle hayata geçiremedikleri projeleri de hayata geçireceklerinin sözünü verdi. Kentte “Raylı sistem” tartışmalarına da değinen Hatun, “8 yıldır kayyımlar var. Devletin ve iktidarın tüm olanaklarını isteseler kullanabilirler neden yapmadılar” diye sordu.

‘GAYRİ MEŞRU OLANLAR GİDECEK’

Kayyım tehditlerine dair soruya yanıt veren Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Serra Bucak, “Onlar bizim demokratik siyasetten çekilmemiz için belki de kayyım atadılar. Ama halkımız hem oy verecek, hem de sandıkları doğal müşahit olarak koruyacak. 2 aydır sahadayız. Moral ve motivasyonumuzu yere düşürmeyeceğiz. Biz gitmeyeceğiz. Gayri meşru olanlar pılını pırtılarını toplayıp belediyelerden gidecekler. Halkımızla bir araya geldiğimizde, ‘sandıklara ve iradelerine sahip çıkacaklarını ifade ettiler. Bizim de demokrasi ve haklı mücadelemiz bizce halk tarafından yeterince görülüyor. Bu sandıkta da görülecektir” dedi.

‘SÛR’UN DİRENİŞ TARİHİ VAR’

Sûr’un tarihinden uzaklaştırılmasına dair sorulan soruyu yanıtlayan Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Doğan Hatun, Kürtçe yaptığı açıklamada, Sûr’un 6 yıl boyunca yasaklı olduğunu, sonrasında cezaevini andıran yapılarla tarihinden kopartıldığına dikkat çekti. Sûr’da yıkımı yapılan bölgenin Valilik ve İl, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı olduğunu hatırlatan Hatun, “Sûr, 12 bin yıldır insanlara yurt oldu. Sûr’un bir direniş tarihi var. Sûr’un 12 bin yıl daha halklara yurt olması için elimizden geleni yapacağız. Tarihi ve kültürel yapısını korumak için her türlü girişimde bulunacağız, mücadele edeceğiz” dedi.

AKP’li Rezan (Bağlar) Belediye başkan adayının, kendi partisi yönetimindeki belediyede usulsüz, para karşılığında işe alımların olduğuna dair açıklaması sorulan Rezan Belediye Eşbaşkan adayı Siraç Çelik, “Evet, bize de bu duyumlar geliyor. Hatta bugünde işe alımlar olduğuna dair bilgiler geldi. AKP’li aday kendi partisinde olan belediyeye dair ‘Ben seçilirsem son 6 ayda işe alınanları çıkaracağım’ dedi. Kendileri yapılanları söylüyorlar. Usulsüz bir şekilde alımlar varsa biz de buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Kentin bütün sorunlarıyla ilgileneceklerini belirten adaylar, Amed'deki 18 belediyenin 18'ini de kazanmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/237352