KONYA - DEM Parti, Cihanbeyli ilçesinde belediyeyi kazanmak için seferberlik ruhuyla çalışıyor. Eşbaşkan adayları Eylül Yaylacı ile Hasan Ateş, kazanmalarının asimilasyon politikalarına verilecek bir yanıt olacağını vurguladı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti), 31 Mart yerel seçimlerinde iddialı olduğu kentlerden biri de Kürtlerin yoğun yaşadığı Konya’nın Cihanbeyli ilçesi. DEM Parti Eşbaşkan adayları Eylül Yaylacı ile Hasan Ateş, kazanmak için kentte seferberlik ruhuyla çalışıyor. Eşbaşkan adaylarına göre buradaki seçimler önemli; kazanmaları halinde devletin uzun yıllardır yürüttüğü asimilasyon politikalarına yanıt verilecek.   

YAYLACI: DEMOKRASİ YERELDEN BAŞLAR 

Ardahan'da CHP'nin kazandığı seçim iptal edildi Ardahan'da CHP'nin kazandığı seçim iptal edildi

Eşbaşkan adaylarından Eylül Yaylacı, her yerde olduğu gibi Cihanbeyli’de de yerel seçimlerin büyük önem arz ettiğin söyledi. "Demokrasi yerelden başlayan bir kavram” diyen Yaylacı, "Yaşadığımız Cihanbeyli farklı halkları içinde barındıran bir yerdir. Farklı kimlikler var. Tüm bu farklılıkların belediyede temsil bulması, eşit hizmet alması bizim için önemli bir konudur” dedi. 

Yaylacı, eşbaşkanlık sisteminin de kent için ayrıca önemli olduğunu vurguladı. Yaylacı, "Eşbaşkanlık sistemini Cihanbeyli’de yaşatmak, kadın temsiliyetinin pratiğini burada sergilemek, kadınlara özgü hizmetlere öncelik vermek istiyoruz. Yine gençliğe dönük projelerimizi de ayrıca önemsiyoruz. Projelerimiz ağırlıklı bu yöndedir. Kadınlardan çok önemli dönüşler alıyoruz. Eşbaşkanlık bu anlamda Cihanbeyli için bir fırsat ve bir şans olarak görüyoruz” diye konuştu. 

‘CİHANBEYLİ’DEN SÖZ KURMAK İSTİYORUZ’

Kürtlerin 400 yıldır Cihanbeyli'de yaşadığına dikkati çeken Yaylacı, “Hiçbir zaman kimliklerinden, dillerinden, kültürlerinden ödün vermediler. Onun için aslında biz belediyeyi kazanmayı sadece bir sayısal çoğunluk elde etme olarak görmüyoruz; Cihanbeyli'de kazanılan bir belediyenin Diyarbakır’a uzanan bir el olması gerektiğini düşünüyoruz. Yani biz Cihanbeyli'den bir söz kurmak gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü Türkiye’nin batısından kazanılacak bir belediyenin bizim demokratik yaşam mücadelesi açısından son derece önemli. Ayrıca burada kazanılacak bir belediye aynı zamanda 400 yıllık asimilasyon politikasına verilmiş politik bir cevap olacak" ifadelerini kullandı.  

CİHANBEYLİ GENÇLİĞİNE ÇAĞRI

Yaylacı, toplumun dinamik gücü olan gençlere de çağrı yaptı. Yaylacı, "Belediyeyi alırsak, gençlere ilişkin projelerimize ağırlık vereceğiz. Gençler, gerek anadil ve kültür gerekse istihdam için DEM Parti'ye yönelmeli. Çünkü şuanda buranın belediyesinde ne kadınlara ne gençlere dönük hiçbir hizmet yok. Gençlerimiz o belediyeyi kendi evleri gibi görsünler ve gelip her türlü kültürel, sanatsal etkinliklerden yararlansınlar diye hizmet vereceğiz. Gençlere şu çağrıyı yapıyorum; Gençlerimizin yeri DEM Parti’dir. Gidip diğer partilerde üvey evlat muamelesi görmesinler, kendi evleri olan DEM Parti’ye gelsinler" şeklinde konuştu. 

HALKLARA SÖZ VERDİ! 

Eşbaşkan adayı Hasan Ateşçi ise, yönetime geldiklerinde herhangi bir kimlik ve inanca dayatmanın olmayacağını vurguladı. Ateşçi, "Cihanbeyli’de Kürtlerin, Türklerin, Karabağların beraber ve kardeşçe yaşayabileceği güzel bir yönetim oluşturacağız” sözünü verdi. 

Ateşçi, Cihanbeyli'de kazanmanın önemine işaret ederek, "Eğer belediye hizmetiyle hayat pahalılığına çözüm bulabilirsek bu iktidara bir mesaj olur. Buradaki belediyenin kazanılması aynı zamanda göçertme ve asimilasyon politikalarına verilmiş bir cevap olacaktır" dedi.  

‘BURADAKİ RANT EKİBİNİ DAĞITACAĞIZ’

Ateşçi, belediyeyi kazanmaları halinde çok dilli belediyeciliği esas alacaklarını vurguladı. Ateççi, "Yakın tarihten bir örnek vereceğim; 2026 yılında Cihanbeyli’de bir saat kulesi vardı. Saat kulesinde 23 farklı dilde ‘hoş geldiniz’ yazısı vardı ama Kürtçe ‘Hûn bi xêr hatin” yazılmamıştı. Ben o dönem Konya İl Eşbaşkanıydım. Bu duruma karşı saat kulesinin önünde açıklama yaptık ve dedik ki yüzde 60’ı Kürt olan bu kentte bizim hiç mi hatırımız yok diye. Bizim tepkimizden sonra o saat kulesini komple kaldırdılar. Sırf Kürtçe yazmamak için o kuleyi komple kaldırdılar. DEM Parti olarak belediyeyi aldığımızda tüm bu olumsuzluklara cevap olacağız" diye konuştu. 

Ateşçi, Cihanbeyli’de oluşmuş bir "rant ekibi" olduğunu ve bu ekibi dağıtacaklarını ifade etti. Ateşç, "2014 seçiminde AKP çevresinde olanlar, beş yıl sonra Saadet Partisi etrafında kenetlendiler. Aynı ekip bu seçimlerde de Fırat Kızılkaya etrafından kenetlenmişler. Biz geldiğimizde en başta o rant ekibini dağıtacağız. Sonra yapılan tüm yolsuzlukların hesabını soracağız. O konuda kararlıyız ve yapacağız da" diye kaydetti. 

Ateşçi, şöyle devam etti: "Cihanbeyli’nin ciddi sorunları var. Bu sorunları çözmeye geliyoruz. Cihanbeyli’de yeraltı suları kuruyor. Bundan 30 yıl önce yeraltı su seviyesi 40 metre iken, şuanda 100 metreye inmiş durumda. Buna bağlı olarak Karapınar’dan başlayarak Günyüzü’ne kadar obruklar oluştu. Böyle giderse önümüzdeki 10 yıl içerisinde Cihanbeyli'ye geçecek ve Haymana'ya kadar gidecek obruklar oluşacak. Bunun nedeni de bilinçli tarım ve kooperatifleşmenin olmaması."

MA / Selman Güzelyüz

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/237257