ANKARA – Edirne ve Kandıra cezaevlerindeki tutsak Kürt siyasetçileri ziyaret eden DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, “Kürt sorunu başta olmak üzere cezaevlerinde süren açlık grevleri ve yerel seçimlerle ilgili izleyeceğimiz stratejiler ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) eş genel başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, dün Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Kürt siyasetçiler Gültan Kışanak, Semra Güzel ve Nurhayat Altun ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından bugün Edirne Cezaevi’nde tutsak bulunan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Selçuk Mızraklı’yı ziyaret etti.

Başkan Kadir Aydar emeklilere çifte bayram yaşattı Başkan Kadir Aydar emeklilere çifte bayram yaşattı

Ziyaretlerin ardından Eş Genel Başkanlar, gerçekleşen görüşmelere dair yazılı açıklama yayınladı.

‘YEREL SEÇİMLERE İLİŞKİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ ALDIK’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yoldaşlarımız, büyük bir güç ve umutla direnmeye devam ettiklerini ve tüm Türkiye halklarını selamladıklarını iletti. Yaptığımız görüşmede, bölgede ve Türkiye’de yaşanan son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Siyasal, ekonomik ve toplumsal boyutları olan çoklu krizlerden geçtiğimiz bugünlerde, başta parti politikaları olmak üzere önümüzdeki yerel seçimlere ilişkin değerli görüş ve önerilerini aldık.

DEMİRTAŞ’A BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ

Bugün de Edirne Cezaevinde haksız ve hukuksuz yere rehin tutulan yoldaşlarımız Selahattin Demirtaş ve Adnan Selçuk Mızraklı’yı ziyaret ettik. Babası Tahir Demirtaş’ı kaybeden Demirtaş’a partimiz, halkımız, bileşen partilerimiz, ittifak güçlerimiz, STK’lar ve tüm dost çevreler adına başsağlığı dileklerimizi ilettik. Selahattin yoldaşımız, babasının taziyesindeki sahiplenmeden ötürü herkese bir kez daha teşekkürlerini iletti.

PARTİ POLİTİKALARININ BELİRLENMESİ İÇİN GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM EDECEK

Demirtaş ve Mızraklı ile her türlü baskı, kumpas davası ve kapatma davasıyla önü alınmak istenen toplumsal muhalefetin daha fazla güçlenmesi için istişarelerde bulunduk. Kürt sorunu başta olmak üzere Türkiye’nin tarihsel ve siyasal sorunlarının çözümü için atılacak adımlar, cezaevlerinde süren açlık grevleri ve yerel seçimlerle ilgili izleyeceğimiz stratejiler ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Arkadaşlarımız önerileriyle partimize güçlü katkı sağladılar ve sağlamaya devam ediyorlar. Her iki cezaevinde de ziyaret ettiğimiz yol arkadaşlarımızın morali, mücadele inancı ve kararlılığı yüksektir. Önümüzdeki süreçte ortak akılla parti politikalarının belirlenmesi için yoldaşlarımızla görüşmelerimiz devam edecektir. Tüm yoldaşlarımızın özgürlüğü için bütün gücümüzle mücadelemiz sürecek.”

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/229117