RIHA - DEM Parti 1'inci Olağan Gençlik Kongresi’ne katılım çağrısında bulunan Rihalı gençler, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridi kırmak, gençlere dönük uygulanan özel savaş politikalarına cevap olmak istediklerini söyledi.  

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi, yarın (24 Aralık) Amed'te 1’inci Olağan Kongresi'ni gerçekleştirecek. Amed'in Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Geterler Düğün Salonu’nda “Vejînek Ciwan/Genç Diriliş" şiarıyla gerçekleştirilecek kongreye, Ege, Marmara, Çukurova, İç Anadolu, Serhat, Botan ve Amed bölgelerinden binlerce gencin katılması bekleniyor. Kongrede ayrıca birçok dünya ülkesindeki gençlik örgütlerinden gelen mesajlar okunacak. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın da katılacağı kongrenin gündemi, İmralı tecridi, özel savaş politikaları ve gençlere dönük politikalarının yanı sıra, fuhuş, uyuşturucu, ajanlaştırma, baskı, tehdit ve alıkoymalar olacak.

‘GENÇ KADINLARIN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ’

DEM Parti Riha Gençlik Meclisi üyeleri de kongre kapsamında kentte çalışmalarını sürdürüyor. Kongrede genç kadınların sorunlarını dile getireceklerini, çözüm önerilerini tartışacaklarını belirten Gençlik Meclisi üyesi Zozan Kaplan, "Kadınlar hem ekonomik hem ailevi açıdan büyük baskılarla karşı karşıya. Urfa yerelinde bu sorunları hem görüyor hem de deneyimliyoruz. Kadınlar, sokakta, toplu taşımlarda, evlerde yani yaşadıkları hiçbir yerde rahat olamıyorlar. Kadınlar yaşadıkları şiddete karşı susmak zorunda bırakılıyor. Bu kongremizde genç kadınların yaşadıkları tüm sorunları dillendirerek, bunlara karşı çözümü konuşacağız. Konuştuklarımızı pratiğe de dökeceğiz. Daha güçlü ve büyük bir gençlik olması için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz" dedi. 

TEMEL TALEP: İMRALI TECRİDİNİN KIRILMASI 

Gençlerin en önemli taleplerinden birinin İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük tecridin kırılması olduğunu vurgulayan Hüseyin Aslan, "Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kırılması için her yerde mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Devletin Kürdistanlı gençlere dönük özel savaş politikalarına değinen Aslan, bu politikalardan birinin gençlerin ekonomik olarak yoksullaştırılıp, buna bağlı olarak göçertilmesi olduğunu dile getirdi. Aslan, "Kurdistan'daki gençlerin Avrupa'ya gitmesi için politika uyguluyorlar. Biz de bunu teşhir etmeye ve insasızlaştırma politikalarına cevap olmaya çalışacağız" diye konuştu. 

ÖZEL SAVAŞA KARIŞ ÖRGÜTLENME ÇAĞRISI 

Yürütülen politikalar nedeniyle Kurdistanlı gençlerin yoz bir yaşama sürüklenmeye çalışıldığını ifade eden Vedat Gökler, "Temel adımlarımız gençlerimizi örgütlemek olacak. Kurdistan gençliği üzerinde büyük bir baskı var. Yürütülen bu özel savaşa karşı gençlerimizi bizlerle örgütlenmeye davet ediyoruz” diye seslendi. 

‘MADDE BAĞIMLILIĞI BATAKLIĞINI KURUTACAĞIZ’ 

Rihalı gençlerin yaşadıkları en büyük sorunlardan birinin madde bağımlılığı olduğunu ifade eden Enes Rakım, uyuşturucu kullanım yaşının 9'a kadar indiğine dikkat çekti. Gençlik Meclisi’nin 5 Ağustos'ta başlattığı "Li dijî şerê taybet têkoşînek bi heybet” (Özel savaşa karşı görkemli direniş) kampanyasına değinen Rakım, "Bu kampanya dolayısıyla kapı kapı, mahalle mahalle dolaştık. Bu çalışmada uyuşturucu yaşının 10'a, hatta 9'a kadar düştüğünü tespit ettik. Üstelik sadece içmek de değil. Uyuşturucu satanların yaşı bu seviyede. Bunun için gençlerle ilişkiye geçerek, uygulanan bu özel savaş politikalarını yenmeyi planlıyoruz. Adı özel savaş, çünkü uyuşturucu dediğimiz bu zehir, gençleri bilinçsizleştiriyor. Gençlerin düşünme yetileri ellerinden alınarak, bilinçlerini yitiriyorlar, hırsızlık gibi kötü durumlara sürüklenerek yozlaştırılıyorlar. Madde bağımlılığı ve fuhuş gibi özel savaş politikalarının her türlüsüne karşı DEM Parti Gençlik Meclisi olarak bu bataklığı kurutacağız" dedi. 

Kongreye katılım çalışmaları kapsamında gençlerin sorunlarını ve taleplerini de dinlediklerini ifade eden Rakım, “Örgütlü bir şekilde kongreye katılacağız. Buradan tüm gençleri kongremize beklediğimizi tekrardan hatırlatmak istiyorum" dedi. 

MA / Ceylan Şahinli

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/227883