Sosyal medya platformu X'ten Türkiye kararı Sosyal medya platformu X'ten Türkiye kararı

ANKARA - Kürdistan Gazetesi'nin Kürt halkının aydınlanma, ulusal bilinç ve eşitlik ile özgürlük mücadelesinde önemli bir adım olduğunu belirten DEM Parti, “Mîqdat Mîdhat Bedîrxan’ın açtığı yolda hakikatin izinde ısrarla yürünüyor” dedi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Basın Yayın Propaganda Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, Kürdistan Gazetesi'nin ilk sayısının çıkarılmasının yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Kürtçe ve Türkçe yapılan açıklamada, 126 yıl önce Kurdistan Gazetesi ile serüvenin Mısır Kahire’de başladığı belirtildi. Kürdistan Gazetesi'nin Kürt halkının aydınlanma, ulusal bilinç ve eşitlik ile özgürlük mücadelesinde önemli bir adım olduğunun altı çizilen açıklamada, “Kürt basını ve entelektüel hayatında tarihsel bir dönüm noktası olan Kürdistan Gazetesi ne yazık ki sürgünde, imkansızlıklar içerisinde çıkarılmış, baskılara maruz kalmıştır. Sürgünde yayın hayatına başlamış olsa da Kürdistan hakikatinden beslenmiş ve Kürt halkının gerçeğini dile getirmiştir” denildi.

 HAKİKATİN İZİNDE

Açıklamada, “126 yıldır binlerce Kürt gazeteci; süren kesintisiz saldırılara, engellemelere, imha ve asimilasyon politikalarına rağmen Mîqdat Mîdhed Bedirxan’ın açtığı yolda, hakikatin izinde ısrarla yürümüş, bu geleneği inatla sürdürmüştür. Kürdistan Gazetesi bu anlamıyla bir gazete olmanın ötesinde inkara, imhaya, yok saymaya karşı 126 yıl önce Ortadoğu’da ışıldayan bir hakikatin adı olmuştur. Bu nedenle Kürt basın tarihi aynı zamanda bir mücadele ve direniş alanı olduğunu kanıtlamıştır ve aradan geçen bunca zamana, yapılan bunca saldırıya rağmen bu aydınlanma hareketi bütün bölgeyi etkisi altına alacak şekilde büyümüştür” ifadelerine yer verildi.

SİYASAL VE DÜŞÜNSEL ÖNCÜLÜK

Kürt basın çalışanlarının 90’lı yılların karanlık günlerinde de Kürdistan Gazetesi'nin bıraktığı aydınlanma meşalesini kararlılıkla taşıdığına vurgu yapılan açıklamada, şunlar belirtildi: “2000’li yıllarda siyasal ve düşünsel dönüşümün öncülüğünü yapmıştır. Kırımlar, katliamlar, baskılar ve temel insan hakları ihlalleri gibi karanlıkta bırakılmak istenen, unutturulmaya çalışılan birçok olay, Kürt gazetecilerin inadı ve ısrarıyla açığa çıkarılarak tarihe not düşülmüştür. Bu ısrar ve inadından dolayı baskı, işkence ve saldırıların hedefi olan Kürt gazeteciler gözaltına alınarak, tutuklanarak, sürgün edilerek hakikat mücadelesinden koparılmaya çalışılmıştır.

BASKILAR ARTTI

Kürt basını özellikle son 20 yılda, AKP hükümeti tarafından büyük bir baskı, sansür ve saldırı dalgasına maruz bırakılmış, 2016’dan sonra ilan edilen OHAL ve yayınlanan KHK’lerle Özgür Basının bütün kurumları gasp edilerek gazeteler, televizyon kanalları, dergiler, radyolar kapatılmıştır. Kürt basınına ve Kürt diline yönelik gerçekleşen saldırılar, tarihsel baskı ve saldırıların bir devamı olarak düşmanca sürdürülmüş ve bugün de bu saldırılar devam etmektedir. Öyle ki bu saldırılar 90’lı yıllarda imha saldırılarına dönüşmüş, günümüzde de Nagihan Akarsel gibi akademisyen ve gazetecilere yönelik katliamlar gerçekleştirilmiştir. Başta Kürdistan Gazetesi’nin kurucusu olan Mîqdat Mîdhed Bedirxan olmak üzere, tüm Kürt basın emekçilerinin ve basın dünyasının Gazetecilik Günü kutlu olsun. Musa Anter, Gurbetelli Ersöz, Nagihan Akarsel, Hafız Akdemir, Hüseyin Deniz şahsında tüm basın şehitlerini saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Anıları, mücadele mirasları ve direnişleri önünde saygıyla eğiliyoruz.”

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/239826