HABER MERKEZİ - DEM Parti, Bedlîs, Colemêrg ve Silopiya'da seçim mitingleri düzenliyor.  

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 3 gün sonra yapılacak 31 Mart yerel seçimleri kapsamında 3 merkezde miting düzenliyor. Şirnex’ın Silopiya (Silopi) ilçesindeki mitinge Eş Genel Başkan Tülay Hatimoğulları katılıyor. Binlerce kişi miting alanını doldurmaya başladı. Yurttaşlar, uzun bir süre davul ve zurna eşliğinde halaya durdu. 

Polisler, sarı, kırmızı ve yeşil renkli kıyafetlerin girişini engellemeye çalıştı. Yurttaşlar, bu duruma “Direne direne kazanacağız” sloganıyla tepki gösterdi. Miting alanından sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları yükseldi. Miting alanına tekerlekli sandalye ve bastonlarıyla gelen engelli ve yaşı ilerlemiş yurttaşlar ve kundaktaki bebekleriyle gelen kadınlar dikkat çekti. 

BEDLÎS

Şivan Perwer’den Riha halkına çağrı: Oyunuzu kendinize verin Şivan Perwer’den Riha halkına çağrı: Oyunuzu kendinize verin

Bedlîs'te binlerce kişi, Ulucami Meydanı'nda yapılan mitinge katıldı. Miting alanı DEM Parti bayraklarıyla süslendi. Alana gelişler devam ederken, Kürt siyasetçi Leyla Zana'nın bir konuşma yapması bekleniyor. 

COLEMÊRG 

Bir diğer miting merkezi ise Colemêrg merkez. Çarşı merkezinde bulunan Kent Park meydanında miting düzenleniyor. Binlerce kişi miting alına akmaya başladı. Alana giriş yapan yurttaşlar, sık sık “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atıyor. DEM Parti Meclis Grup Başkanvekili Sezai Temelli'nin yanı sıra belediye eşbaşkan adayları ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de mitinge katılıyor. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı mitingde, “Müthiş kazandığını göreceksiniz” pankartı açıldı.

Editör: Hamza Özkan