HABER MERKEZİ - DEM Partili belediye eşbaşkan adayları, seçim çalışmaları kapsamında birçok kentte halkla bir araya geldi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti), 31 Mart yerel seçim çalışmaları bugün halk buluşmaları ve büro açılışlarıyla devam etti. 

WAN

Wan'ın Qelqelî (Özalp) ve Serav (Saray) ilçelerinde gerçekleştirilen büro açılışlarına ilgi yoğun oldu. Qelqelî’de büro açılışı öncesi araç konvoyuyla şehir turu atıldı. Çevredeki yurttaşlar, yol boyunca parti konvoyuna alkış, zafer işaretleri ve sloganlarla destek verdi. Ardından seçim bürosunun olduğu yere geçildi. Coşkulu programda yurttaşlar uzun bir süre halaya durdu. 

Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan, zorlu bir süreçten geçtiklerini belirterek, Kürtlerin zorluklara karşı büyük bir direniş gösterdiğini kaydetti. Wan’ı ve ilçelerinin tamamını alacaklarını söyleyen Zeydan, "Kayyımları evlerine göndereceğiz. Belediyeleri yeniden halkın belediyesi yapacağız. Hep beraber çalışacağız, kentimizdeki bütün sorunları çözeceğiz” şeklinde konuştu.  

DEM Parti Wan Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Abdullah Öcalan üzerindeki tecride tepki gösterdi. Sayyiğit, tecridin herkesin sorunu olduğuna vurgu yaptı. 

Qelqelî Belediye Eşbaşkan adayları Sakine Kutpınar ile Ecevit Ceylancı ise, kente dair projelerini anlattı. Eşbaşkan adayları, yurttaşlardan destek istedi. Konuşmaların ardından büronun açılışı gerçekleştirildi. 

Adaylar ve kalabalık bir grup, daha sonra konvoy halinde Serav ilçesine geçti. Burada da benzer bir coşku ortaya çıktı. Yöresel kıyafet giyen yurttaşlar, konuşmalar öncesi uzun bir süre halaya durdu. Serav Belediye Eşbaşkan adayları Filiz Öztürk ve Davut Acar, sorunları çözmeye talip olduklarını vurguladı.

İSTANBUL 

DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Eşbaşkan adayları Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni, Beyoğlu’nda bulunan İstiklal Caddesi’nde bulunan esnafı ziyaret etti. Çok sayıda partili eşbaşkan adaylarına eşlik etti. Adaylar, esnafın sorunlarını ve önerilerini dinledi. Adaylara ilgi dikkat çekti. Ziyaret edilen esnaf ve caddede de yer alan yurttaşlar, adaylara başarı diledi. Adaylar, bazı yurttaşlar ve esnaflarla çay içerek, sohbet etti. Adaylar daha sonra Egidê Cimo Müzik Okulu'nu ziyaret etti. 

BEDLÎS

DEM Parti Tetwan Belediye Eşbaşkan Adaları Belkiza Beştaş Epözdemir ve Mümin Erol, Ava Weqfê’de kitlesel bir şekilde karşılandı. Karşılamaya, birçok yurttaş ve partili katıldı. Tetwan DEM Parti İlçe Örgütü binasından konvoy şeklinde Ava Weqfê’ye giden yurttaşlar, burada eşbaşkanları davul, zurna ve çiçeklerle karşıladı. Ava Weqfê’de kitle belli bir süre halay çektikten sonra konvoy halinde DEM Parti Tetwan İlçe Örgütü binasına geri döndü.

 Karşılamanın ardından DEM Parti Tetwan İlçe Örgütü binasında kısa bir konuşma yapan Belkiza Beştaş Epözdemir, belediye başkanlığını geri alacaklarını söyledi. Belediyeyi halk ile birlikte kazanacaklarını ifade eden Epözdemir, “Bu şirin ve renkli Tetwan’ı kadının şehri haline getireceğiz. Biz iki eş başkan olarak belediye başkanlığı halkımıza vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Vanlıların iradesine darbe: Mazbata AKP'li adaya verildi Vanlıların iradesine darbe: Mazbata AKP'li adaya verildi

Ardından konuşan Mümin Erol ise, “Bizler halkın alternatif bir yönetim anlayışı arayışını görüyoruz. 22 yıldır süren otoriter, baskıcı yönetimden herkesin sıkıldığı bir gerçektir. İnsanlar isyan etme noktasında. Biz onların yanlışlarını hatırlatarak, geleceğe dair umut saçan demokratik, katılımcı yönetim anlayışımızı herkese anlatacağız” diye konuştu. 

AMED 

Amed'in Pîran (Dicle) ilçesinde seçim bürosu açılışı yapıldı. Açılışa, DEM Parti Amed İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin ve Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Doğan Hatun da katıldı. İlçe girişinde oluşturulan araç konvoyuyla tur atıldıktan sonra Bağlarbaşı Mahallesiaçılışa geçildi. Halk, seçim bürosunun önünde eşbaşkan adaylarını büyük bir coşkuyla karşıladı. Açılış öncesi konuşan İl Eşbaşkanı Pınar Sakık Tekin, Kürtlerin kaderine terk edilmiş bir halk olmadığını belirterek, "8 yıldır irademiz gasp ediliyor. Hesap sormak, çalınanı geri almak için geliyoruz. Öznesi halk olan bir partiyiz. Tüm kültürlerin bir arada yaşamasını isteyen partiyiz" diye belirtti. 

Daha sonra konuşan Pîran Belediyesi Eşbaşkan adayları Haci Akengin ve Aysel Baran, kazanımlarının gasp edildiğini belirterek, belediyenin kayyımdan geri alınacağını söyledi. Son olarak Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Doğan Hatun, şunları belirtti; "Pîran iki barajın ortasında ama evde içme suyu yok. Herkesin su hakkı vardır. Pîran neden susuz? Onların amacı halka hizmet etmek değil halkı yok etmek. Halkımız hizmet istiyor."

Konuşmaların ardından büro açılışı yapıldı. Açılış sırasında sık sık “Pîran sizinle gurur duyuyor” sloganı yükseldi. Adaylar, açılıştan sonra ise ilçede esnaf ziyareti gerçekleştirerek, halkın taleplerini dinledi. 

MÊRDÎN 

DEM Parti Mêrdîn’in Şemrex (Mazıdağı) ilçesinde ilk seçim bürosunun açılışını yaptı. Açılışa DEM Parti Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Ahmet Türk, Milletvekili Kamuran Tanhan, Şemrex Belediye Eşbaşkan adayları Kudret Uçuk ve Hamdin Demir ile il, ilçe yöneticileri katıldı. Seçim bürosu açılışında konuşan Ahmet Türk, her seçimin Kürtler için tarihi bir karar olduğuna vurgu yaparak, Kürtlerin geleceği, özgürlüğü ve onurlu bir barış için seçimlerin önemli olduğunu ifade etti. Verdikleri mücadelenin Kürt halkının geleceği için olduğuna dikkat çeken Türk, "Kürtlerin üzerinde büyük bir zulüm var. Kürtlerin özgürlük yürüyüşünü durdurmak istiyorlar. Kürt halkının iradesini ipotek altına almak istiyorlar. Özgürlük Yürüyüşü siyasetini yok etmek istiyorlar. Ellerinden geleni ardına koymasınlar. Bizim için esas olan halkımızın iradesinin ortaya çıkmasıdır. Biz de diyeceğiz ki, 'Kürtlere karşı yürütülen siyaseti kabul etmiyoruz.' Kürt halkı partisine sahip çıkacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından Şemrex kent Meydanında seçim bürosunun açılışı Barış Anneleri tarafından gerçekleştirildi. 

Açılışa katılanlar ve eşbaşkan adayları davul zurna eşliğinde halay çekti.

AMED

DEM Parti, 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında bugün Amed'in Rezan (Bağlar) ilçesinde DEM Parti büro açılışı gerçekleştirdi.

Açılışa DEM Parti Amed Milletvekilleri Adalet Kaya, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Amed Büyükşehir ile ilçe belediye eşbaşkan adayları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed il eşbaşkanıları ile çok sayıda yurttaş katıldı.

'KURDİSTAN'NIN ÖZGÜRLÜĞÜ ORTA DOĞUNUN ÖZGÜRLÜĞÜ'

Açılış öncesi konuşan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “Buradan faşist vali ve emniyete sesleniyorum. Burada büro açılışı yapılıyor bu kadar polis, bu kadar otobüs neden burada? Bu bilinsin ki Bağlar Amed’dir, Amed Kurdistan’dır. Ayrıca kayyımlara her seçimde verdiğimiz cevabı yine vereceğiz, seçim her zaman bizler için önemlidir. Halkın iradesini sandıkta ortaya çıkarıyor” dedi.

Sisteme karşı yüz yıldır Kürt ve Kurdistan halkının mücadele ettiğini dile getiren Öztürk, “Kürt halk önderi 25 yıldır tecrittedir. Kurdistan halkının özgürlüğü Orta Doğu’nun özgürlüğüdür” dedi.

G Gu3 Vk Y Xk A A Skj

Ardından konuşan Rezan Belediyesi Eşbaşkan adayı Leyla Ayaz, konuşmasına 88 gündür Adalet Nöbeti tutan anneleri selamlayarak başladı. Ayaz, “Seçim dönemine girdik iki dönemdir Kurdistan’da kayyım sistemi var. Kiminle görüşüp kiminle konuşuyorsak, herkes bu durumdan şikayetçidir. Biz Bağlar’dan da Amed’den de eminiz. DEM hepimizin demidir” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALARA KATILMA ÇAĞRISI

Son olarak konuşan Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayı Doğan Hatun, “Partimizin adının korkusundan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü binasının ismini kısaltılmasını değiştirdiler. Korkmaya devam etsinler. Geliyoruz. Kayyımlara hak ettiklerini irademiz ile cevap vereceğiz. Çıkarlarımız için belediyeyi istemiyoruz. Bu halk için buradayız. Dört tarafımız abluka altında olmasına rağmen halkımız burada bizimle. Buradan tüm halkımıza çağrımızdır; herkes bulunduğu kentte bir belediye başkan adayı gibi seçim çalışması yürütmelidir. Çalışmalara katılmalıdır " diyerek, çağrı yaptı.

Yapılan konuşmalar ardından Adalet Nöbeti tutan anneler ve gençler seçim irtibat bürosunun açılışını gerçekleştirdi.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/233780