AMED – Farqîn'deki coşkulu seçim buluşmasında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, "31 Mart’ta Farqîn’i talancılardan, kayyımlardan kurtaracağız” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesinde seçim mitingi düzenledi. Mitingin yapıldığı Azizoğlu Meydanı parti bayraklarıyla süslendi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Doğan Hatun ile Farqîn Belediye Eşbaşkan adayları Sevim Biçici ve Kadri Esen'in de aralarında olduğu partililer, Qortik Mahallesi yakınlarında yapılan karşılamanın ardından miting alanına geldi. Yurttaşlar, iki ayrı arama noktasından geçtikten sonra miting alanına giriş yapabildi. Mitinge katılan yurttaşlar uzun bir süre Kürtçe ezgiler eşliğinde halaya durdu. Bayındır ve beraberindekilerin alana girmesiyle coşku arttı. Kitle, sık sık "Bijî Serok Apo" sloganları attı.  

‘KAYYIMLARI GÖNDERECEĞİZ’

Halepçe Katliamı'nın yıl dönümü dolayısıyla yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı. Ardından konuşan Eşbaşkan adayı Sevim Biçici, "Burada ‘Jin jiyan azadî’ felsefesiyle yaşamı yeniden kuracağız” dedi. Biçici, “Zaman özgürlük zamanı" dedi. 

Eşbaşkan adayı Kadri Esen ise, belediyelere atanan kayyımlara işaret ederek, "Bu halk, tarihini ve dilini iyi tanıyor ve biliyor. 31 Mart’ta DEM Parti'ye oy vermelisiniz. Zaman Farqîn'in zamanı" dedi. Esen, ayrıca kente dair projelerini sıraladı.  

Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Doğan Hatun, kentin bütün sokaklarında Kürtçeyi hakim kılacaklarını vurguladı. Hatun, gençlerin yaşadığı sorunlara değinerek, “Bizler Farqîn gençlerinin toprağına sahip çıkacağına inanıyoruz” dedi.

ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK NEWROZU

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, "Halkımız, Türkiye ve Kurdistan’da tüm il ve ilçelerde ayakta. Büyük başarı için çalışıyorlar. Türkiye’de adayımızı çıkardık 'bize niye çıkarıyorsunuz' diyorlar. Biz halkımız için çıkardık. Bütün siyasetleri, kirlilikleri bizim siyasetimizin üzerinedir” diye belirtti. 

Bayındır, “Bugün Farqîn’de diyoruz ki; hainlerin ve dilimizi inkar edenlerin yanında yer almayın. Kapınız, meydanınız burasıdır. Buyurun buraya gelin. Diyorlar ki 'bizim Kürtçe ile hiçbir sorunumuz yok.' Burada Kürtçe müziğe polis izin vermiyor" dedi. Bayındır, ayrıca Meclis'te Kürtçe konuşulmasının engellendiğini ifade etti.  

Bayındır, 2024 Newrozu kutlamalarına değindi. Newroz'u PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü talebiyle karşıladıklarını ifade eden Bayındır, "Milyonlar özgürlük için ayakta. Bizler de Qers ve Wan’dan Büyük Özgürlük Yürüyüşü başlattık. Kürt sorununun muhatabıyla çözülmesi için mücadele ediyoruz. Barış isteyen mazlum Kürt halkı her zaman kazanacaktır. Bu inanç sizlerde var. Kürtlerin dostlarında ve sevenlerinde var” dedi. 

Ardahan'da CHP'nin kazandığı seçim iptal edildi Ardahan'da CHP'nin kazandığı seçim iptal edildi

Bayındır, "Bugüne kadar şaşıran kim varsa; dönün, bize el ve omuz verin. Bu halkın özgürlüğü, başarısı için bizim yükümüz ağırdır. Siz de bu yükümüzü sırtlamaya var mısınız?” diye sordu. Bayındır, 31 Mart’ta Farqîn'i "talancılardan ve kayyımlardan"  kurtaracaklarını belirtti.  

Miting, Kollektifa Ritmên Azad’ın seslendirdiği şarkılarla son buldu. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/235614