BEDLÎS- DEM Parti Tetwan İlçe Örgütü’nün seçim çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği halk toplantısına yoğun ilgi gösterildi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Tetwan İlçe Örgütü, seçim çalışmalarına kapsamında Aydınlar Mahallesi’nde bulunan bir taziye evinde halk toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının yapıldığı salon, DEM Parti flamalarıyla donatıldı. Toplantıya çok sayıda yurttaşın yanı sıra DEM Parti Tetwan Belediye Eşbaşkan Adayları Belkıza Beştaş Epözdemir ile Mümin Erol katılım gösterdi. DEM Parti Tetwan Belediye Eşbaşkan adayları yoğun bir ilgiyle karşılandı.

Burada yurttaşlara seslenen Mümin Erol, “Bir arada yaşayabilmek için toplumsal sözleşmeler yaparız. Örneğin Anayasa gibi. Ama bu sen ne istersen yaparız demek olmuyor. Bu toplumsal sözleşme gereği adaletli ol, eğitim verelim, suç işleyenleri cezalandıralım demektir. Ama bizim toplumsal sözleşmemiz baskılanan, ötekileştiren, yok sayılan bir sözleşmedir.  Türkiye'de durum böyle. Bu toplumsal yozlaşmaya sebep oluyor. Kaybettiğimiz çok şey var, dilimizden kültürümüzden hepsini kaybediyoruz. İnsanın fizyolojik ve manevi ihtiyaçları vardır. Ancak yozlaşmanın egemen olduğu bir yerde sadece fizyolojik ihtiyaçlarımız karşılanır. Toplumda böyle bir durum var. Bireysel ve kolektif hakkımız yok” ifadelerini kullandı.

DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı DEM Parti Bitlis seçimlerini YSK'ye taşıdı

‘HALKLAŞMIŞ BİR PARTİ’

Ülkedeki koşullara bakıldığında sandıkların gölge altına kaldığını ve demokrasi şöleni yerin demokrasi zulmü olduğunu belirten Erol, “Tatvan’ın meşru olmayan bu yönetimi bize düşmanca yaklaştı. Bireysel menfaatlerini kale aldı. Bir zümre yarattılar ve 3 katrilyon para yok oldu. 1 buçuk katrilyon değerimiz satılmış, 1 buçuk katrilyon ise borç var. Bu para için bize TOKİ ve bakanlıkların yaptıkları yapıları sunuyorlar. Hakikat er ya da geç ortaya çıkar. Bu kadar kayyım, hırsızlığa rağmen bizi yenememelerinin nedeni halklaşmış bir parti olmızdan kaynaklıdır. Ayrıca Tatvan Belediyesi yöneticilerine hırsızlık yaptınız dememize rağmen henüz tek bir kişi bize ‘Niye böyle diyorsun’ demedi. Dolayısıyla demek ki hırsızlığın meşrulaştırıldığı bir dönemdeyiz” diye belirtti.

‘YEREL YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ DÜNYAYA ÖRNEK OLDU’

Ardından konuşan Belkıza Beştaş Epözdemir, yerel yönetim anlayışlarının dünyaya örnek olduğunu söyledi. Halk birilerinin arkasında ise kimse onu durduramaz. Biz projelerimizi halkımızla kadın, genç herkesle yapacağız. Ramazan geliyor. İktidar yine din üzerinden siyaset yapacak ve halkın vergisiyle yemek ve benzeri şeyler verecek. ‘Masraf ediyoruz’ diyorlar. Ama hepsi sizin verginizdir. AKP yıllardır din üzerinden politika yapıyor. Oysa Kürtler onlardan daha dindardır. Biz mazlum biz halkız, yıllardır mücadele veriyoruz. Ve birçok bedel ödedik ödeyeceğiz. Birçok arkadaşımız cezaevlerine girdi, işkence gördü. Bizi kendi yerimizde sömürüyorlar. Biz inanıyoruz artık halkımız her şeyin farkındadır. Biz eski Kürtler değiliz” şeklinde konuştu.  

Ayrıca toplantıda yurttaşlar, yarın Tetwan’da bulunan Cumhuriyet Caddesi’ndeki seçim bürosu açılışına davet edildi.

Toplantı soru cevap şeklinde son buldu.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/234210