ANKARA – Yeşil Sol Parti ve HDP, olağanüstü toplantının ardından yaptıkları yazılı açıklamada kayyım uygulamalarının kabul edilemeyeceğini belirtirken, 28 Mayıs seçimlerine ilişkin nihai tutumun yarın açıklanacağını vurguladı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulları, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında imzalanan protokol sonrası durum değerlendirmesi yapmak üzere toplandı. Toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

KAYYIM UYGULAMALARI: YAKLAŞIMIMIZ DEĞİŞMEZDİR

Ülkede yaşanan sorunların temelinde demokrasi ve hukukun evrensel ilkelerine uymayan uygulamaların olduğuna dikkat çekilen açıklama şöyle: “Özellikle seçim hukuku ve halk iradesini, yerel demokrasiyi yerle bir eden kayyım politikaları bu uygulamaların başında gelmektedir. Halkın iradesini gasp eden kayyım atamaları demokrasi ve hukuk açısından kabul edilemez ve bu konudaki yaklaşımımız değişmezdir.”

‘KILIÇDAROĞLU’NUN AÇIKLAMALARI DEMOKRATİK İLKELERE AYKIRI’

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugün açıkladığı protokoldeki bu konuyla ilgili belirlemeler evrensel demokratik ilkelere aykırıdır. Tutumumuz ve eleştirimiz net ve açıktır. Kayyım uygulamaları sadece Diyarbakır’ın değil İstanbul’un ve bir bütün olarak hepimizin sorunudur. Demokrasi ve hukukun evrensel ilkelerine sahip çıkmak ve bu konuda ilkesiz duruşlara taviz vermemek hepimizin görevidir. Bunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bizler demokrasi, hukuk ve adalet mücadelesinin kararlı öznesi olmayı sürdüreceğiz.”

NİHAİ TUTUM YARIN AÇIKLANACAK

“Ülke için bir referanduma dönüşmüş 28 Mayıs seçimleri ve sonrası için oynanan oyunların ve kurulan tuzakların farkındayız. Bugün başlattığımız değerlendirmelerimize partilerimizin bileşenleri ve kurulları ile devam ediyoruz. Değerlendirmelerimiz sonucu nihai kararımızı, seçimlerdeki tutumumuzla ilgili açıklamamızı yarın (25 Mayıs 2023) halklarımızla paylaşacağız.”