SEMSÛR - Semsûr'da çadır ve konteynerlerde yaşam mücadelesi veren depremzedeler, TOKİ evlerinin inşasının bitirilmemesi nedeniyle kışa evsiz girecek. 

Mereş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerden en çok etkilenen kentlerden biri olan Semsûr’da, 11 binden fazla insan yaşamını yitirirdi, 5 bin 953 bina yıkıldı ve 20 bin bina hakkında ağır hasarlı acil yıkım kararı verildi. Depremden aylar sonra kent merkezinde 20 ayrı noktada 13 bin 726 konteynerin yer aldığı konteyner kentler kuruldu. Depremzedelerin bir bölümü bu konteynerlere yerleştirildi. Birçok depremzede ise, ya gönüllülerin kurduğu ya da kendi imkanlarıyla kurdukları konteynerler ya da kulübelerde yaşam mücadelesi veriyor. TOKİ tarafından inşasına başlanan evlerin yapımının tamamlanmaması nedeniyle depremzedeler bu kışa evsiz girecek. 

BARINMA TEREDDÜDÜ

Annesi ile birlikte konteynerde kalan Gök Kaya (28), evlerinin depremlerde ağır hasar aldığını belirterek, “Haziran ayına kadar evimizin önünde kurduğumuz çadırda kalıyorduk. Haziran'dan beri de konteynerdeyiz" dedi. Konteynerde yaşamanın zorluklarını anlatan Kaya, konteynerlerin kışa uygun olmadığını belirtti. Kaya, "Yağmur yağmaya başladı. Bizim konteyner henüz su almadı, ancak çevreden bulunan konteynerler su aldı. Biz de kendi imkanımızla konteynerin su almamasını önlemek için çatı ya da çadır örteceğiz. Kışın konteyner zor olacak. Barınma sorunumuzun karşılanıp karşılanmayacağıyla ilgili tereddütteyim. Önümüzü göremiyoruz. Şehrimizin bir an önce yeniden inşasının tamamlanmasını istiyoruz. Annem yaşlı, soğuk kış ayı yaklaşıyor. Tek talebim barınma ihtiyacımızın bir an önce karşılanması" diye konuştu. 

‘TEK TALEBİMİZ EV’

Kendi imkanıyla temin ettiği konteynerde eşi ile birlikte yaşayan Hamza Aslan (65), depremlerde evlerinin yıkıldığını, eşi ve bir çocuğunun enkaz altında kaldığını söyledi. Eşi ve oğlunu depremin sabahında kendi imkanlarıyla enkaz altında çıkardığını aktaran Aslan, "O soğukta kaç gün dışarıdaydık. Sonra çadırda yaşadık, bir müddet sonra da konteynere geçtik. Depremlerde birçok akrabamız yaşamını yitirdi. Eşim kanser hastası, ben de şeker hastasıyım. Bu nedenle kışın konteyner bizim için zor olacak. Bir an önce evlerin yapılıp, depremzedelere verilmesi lazım” dedi. 

Belediye tarafından kurulan konteynerde eşi ile birlikte yaşayan Mehmet Turan (51) ise, bir aydır konteynerde yaşadıklarını aktardı. Turan, "Evimiz yıkıldı, biz de enkaz altında kaldık. 8 saat enkaz altında kaldık. Neyse ki kimseye bir şey olmadı. Bir müddet çadırda kaldıktan sonra bu konteynere yerleştik. Konteynerde dolap yok, konteynerin içi boş. Bu konteynerler kışa uygun değil. Lavabolar arızalı, etrafında hep su akıyor. Tek talebimiz bir an önce eve geçmek” şeklinde konuştu. 

MA / Mahmut Altıntaş

Editör: Hamza Özkan