HABER MERKEZİ – DEVA yaptığı açıklamada, hiçbir siyasi partinin, politik duruşunun ve parti tabanlarının kabul etmeyeceği bir tutuma zorlanmadığını kaydederek, var gücüyle çalışmalara devam edeceklerini duyurdu.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altılı Masa’dan ayrılmasının ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada 12 Şubat 2022 tarihinden bu yana altı siyasi parti olarak, karşılıklı anlayış içinde “özgürlükçü demokratik bir hukuk devleti” inşa etme hedefiyle önemli adımlar attıkları belirtildi. Açıklamanın devamında, “Tüm süreç boyunca yürüttüğümüz çalışmaları; milletimize ve gelecek nesillere adalet, barış, refah ve huzur getireceği inancıyla ortak akıl, istişare ve uzlaşma ile sürdürdük. En önemlisi de çalışmalarımızı, katılımcılık ve demokrasi kültürünün bir gereği olarak altı siyasi partinin tam mutabakatının esas alındığı bir zemin üzerinde yürüttük” denildi.

‘VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ’

Hiçbir siyasi partinin, politik duruşunun ve parti tabanlarının kabul etmeyeceği bir tutuma zorlanmadığı kaydedilen açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Karşılıklı saygıyı esas alan böyle bir çalışma usulünde tabiatı gereği dayatma söz konusu olmayacağı açıktır. Nezaketi ve hakikati yansıtmayan ve sağduyuya dayanmayan, itham edici açıklamalar doğru olmamıştır. DEVA Partisi olarak, ilk günden itibaren samimiyet ve gayret ile elimizden gelen tüm çabayı ortaya koyduk. Bu iş birliğinin başarılı olmasının; ekonomik krizin derinliğinde boğulan, adalete susamış, onurlu bir şekilde yaşama hakkı elinden alınmış, ağır bir deprem felaketi ile karşı karşıya kalmış halkımızın rahat bir nefes alabilmesinin yegâne yolu olduğu inancıyla hareket ettik. Biz, milletimizin hak ettiği tam demokratik bir yönetim anlayışını hâkim kılmak için ortaya koyduğumuz çalışmaların arkasındayız. Bu tarihi süreçte, hepimize büyük bir sorumluluk düşmektedir. Türkiye'yi içine düştüğü bu karanlık tablodan çıkartmak ve otoriter anlayıştan kurtarmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz."

Akşener, açıklamasında İYİ Parti'nin bir kıskaca alındığını ve dayatmaya mecbur bırakıldığını, “ölüm ve sıtma” arasında, bir tercihe zorlandığını ancak buna boyun eğmeyeceklerini söylemişti.

(MA )

Editör: Haber Merkezi