DİYARBAKIR-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, Kürt Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Kürt basını sürgün hayatında olsa da hakikat yayıncılığı açısından dünyada sembol haline geldi” diye belirtti.


Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Kürt basınının 122’nci yılını kutlayan bir açıklama yayınladı. Kürt gazeteciliğinin hakikatte ısrar olduğunun belirtildiği açıklamada, “Tohumları 122 yıl önce Mikdad Midhat Bedirxan tarafından Kürdistan Gazetesi’yle atıldı ve dalga dalga büyüdü. Ardından Hawar Dergisi ve birçok yayın, Kürtler açısından zaferin çağrısı oldu. Her ne kadar Kürt basını sürgün hayatında olsa da hakikat yayıncılığı açısından dünyada sembol haline geldi” denildi.


BASKININ EN AĞIRINA MARUZ KALIYOR


Gazeteciliğin her coğrafyada en zorlu meslek olduğunun belirtildiği açıklamada, “Dünyanın her yerinde baskı ve engellemelere maruz kalanlar, gazeteciler oluyor. Kürt gazeteciler ise baskı ve saldırılara en ağır şekilde maruz kalmakta. Kürt basın tarihi bunu en iyi şekilde anlatıyor” ifadesi kullanıldı.


İlk Kürtçe gazetenin 22 Nisan 1898’de Kahire’de Kürdistan Gazetesi adıyla Arap alfabesiyle çıktığının hatırlatıldığı açıklamada, “Kürt gazeteciliği, aynı zamanda Kürtlerin uyanış ve ulusal kimlik mücadelesinin başlangıcıdır. Kürt gazetelerinin yayın hayatına başlamasıyla, hafıza, inanç, bilim, çağdaşlaşma ve aydınlaşma noktasında uluslaşmanın temeli oldu. 122 yıllık bir süreçte, Kürt gazeteciliği her dönem baskı ve engellemelere uğradı. Bunun en temel nedeni, hakikatteki ısrar oldu. Kürt gazeteciliği, kimliğe, kültüre ve dile yönelik saldırılarda sessizliği parçaladı” denildi.


MUSA ANTER VE GURBETELLİ ERSÖZ 


1990 yılların Kürt gazeteciliği açısından yeni bir dönemin başlangıcı olduğunun kaydedildiği açıklama, şu ifadeler yer aldı: “Musa Anter ve Gurbetelli Ersöz öncülüğünde çıkarılan Kürtçe ve Türkçe gazete ve dergiler, Kürt gazeteciliğini dalga dalga büyüttü. Bu aynı zamanda Kürt basın geleneği devamı oldu. Özgür Gündem ve Azadiya Welat, Kürt basın geleneğinin birer sürdürücüsü oldu. Kürt gazeteciliğinin başarılarını sağlayan basın şehitlerini anıyoruz. Onlarca Kürt gazeteci, hakikat uğruna canlarını feda ettiler. Apê Musa, Gurbetelli Ersöz, Cengiz Altun, Hüseyin Deniz, Hafız Akdemir ve onlarca yol arkadaşları, özgür basın ve Kürt basınının öncüleri oldular. Kürt gazeteciliği, 1995 yılında yeni bir hamleyle sınırları aştı. Kürt halkı ve dünya halkları, hakikati evlerinde Med TV ile öğrenmeye başladı.


CESARET VE KARARLILIK ISRARI


Kürt gazeteciliği, tarih boyunca önemli başarılara imza attı. Tüm baskı, saldırı, sansür ve engellemelere rağmen mücadele ile geçen 122 yılı geride bıraktı. Kürdistan Gazetesi ile başlayan yolculukta şüphesiz büyük bedeller de ödendi. Onlarca dergi, gazete, radyo kapatma ve yasaklamalara uğradı. Ödenene bedeller bunlarla sınırlı kalmadı. En büyük bedeli özgür basın gönüllüleri verdi. Hakikatin sürdürücüleri, bazen dört duvar arasında yazdılar, bazen de canları pahasına gerçekleri yazdılar. Cesaret, kararlılık ve hakikat ısrarı, hakikat gönüllüleriyle anlam buldu. Onların ve takipçilerinin sayesinde hakikat mücadelesi sona ermedi. İlk günkü heyecan, bugün de sürüyor. Bir kez daha 22 Nisan Kürt Gazeteciler Günü’nü kutluyor, tüm hakikat gönüllülerine bu yolculukta başarılar diliyoruz.”