DİYARBAKIR- Eğitim Sen ve SES üyeleri, Dicle üniversitesi banka promosyon ihalesinde çıkan 30 Bin TL’lik rakamı kabul etmeyeceklerini ve ihale sürecine kuşkuyla baktıklarını belirtti. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, dün Dicle Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen banka promosyon ihalesine ilişkin açıklama yaptı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı önünde yapılan açıklamada,  “Banklar kazanırken, emekçiler kaybediyor” ve “Promosyonlar yenilensin” pankartı açılırken, sendikalar adına açıklamayı SES Diyarbakır Yönetim Üyesi Mehmet Nur Ulus, yaptı. Ulus, “Emeğimiz iktidar tarafından sömürülürken, bir de bir sermaye grubunun bizim emeğimiz üzerine çöreklenmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

ÇALIŞANLAR KRİZLE KARŞI KARŞIYA 

Promosyon sözleşmesinin 3 yıl gibi uzun sürelerle imzalanması ve enflasyona göre ayarlama bulunmaması nedeniyle, 2020’ de Dicle üniversitesinde halen yürürlükte olan banka promosyon sözleşmesi ile çalışanların ciddi anlamda ekonomik zararla karşı karşıya olduğunu bunun için banka promosyonun ya revize edilmesi ya da yenilenmesi yönündeki taleplerini rektörlükle paylaştıklarını ifade eden Ulus, ihaleye ilişkin şunları belirtti:

*Banka promosyon ihalesi sürecinde şartnamenin tüm maddelerini öğrenemedik. Şartname maddelerini istememize rağmen verilmemiştir. 

*Dicle üniversitesinde gerçekleştirilen banka promosyon ihalesinde ihale komisyonunda olan eğitim bir sen sendikasının daha bankaların teklif zarfları açılmadan önce miktar ve detayları paylaştığını çok acı bir şekilde gördük. Bu durum karşısında kuşkularımızın olduğunu söylemek istiyoruz.

*Son günlerde ülkemizde kurumlar ile yapılan promosyon ihalelerinde 40 bin- 80 bin lira arasında sonuçlandığını kamuoyunca biliniyor. Burada da görüleceği gibi Fırat'ın batısında farklı bir banka anlayışı ama Fırat'ın doğusunda farklı bir uygulama ile karşı karşıyayız. Sanki farklı ülkede yaşayan TC çalışanlarıyız. Dün yapılan Dicle üniversitesi banka promosyon ihalesinde çıkan 30 Bin TL’lik komik ve hakkaniyet uygun olmayan sonucu kabul etmiyoruz” 

( Kaynak: Yazılı haber MA )

Editör: Haber Merkezi