ANKARA - TÜİK’in işsizlik verilerinin İŞKUR ile de çeliştiğine dikkati çeken DİSK-AR, “TÜİK’e göre resmi işsizlik tek haneye düşse de geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 20’ye yakın” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) yayınladığı İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) işsizlik verilerindeki çelişkiyi gözler önüne serdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısının ağustosta bir önceki aya göre 100 bin kişi azalarak 3 milyon 312 bin kişi olduğunu açıkladı. İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık azalarak yüzde 9,6 seviyesine indi. Yani TÜİK’e göre işsizlik, 4 yıl sonra ilk kez tek haneye inmiş oldu. DİSK-AR ise, TÜİK'e göre işsiz sayısının son bir yılda 560 bin azalırken İŞKUR'a göre 148 bin arttığına dikkat çektiği raporunda, “TÜİK’in saptadığı işsiz sayısı kayıtlı işsiz sayısından az” denildi.

DİSK-AR İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu’na göre ise geniş tanımlı işsiz sayısı 7,3 milyon. TÜİK’e göre resmi işsizlik tek haneye düşse de DİSK’e göre geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 20’ye yakın ve geniş tanımlı işsiz sayısı 7,3 milyonun üzerinde. 

DİSK, TÜİK’e göre işsiz sayısının son bir yılda 560 bin azalsa da İŞKUR’a göre 148 bin arttığına da işaret etti. Buna göre, geniş ve dar tanımlı işsizlik arasındaki puan farkı 10,4; geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 26,5.

TÜİK - İŞKUR ÇELİŞİYOR

Raporda, şu bilgilere yer verildi: “İŞKUR’un kayıtlı işsiz sayıları kayıtlara, TÜİK’in işsizlik verileri ise ankete dayalı olarak hesaplanmaktadır. İki kurumun metodolojileri farklı da olsa İŞKUR tarafından aylık istatistik bültenlerinde açıklanan kayıtlı işsiz sayıları işsizliği anlamamız açısından önemli göstergedir. Olağan seyirde İŞKUR’un kayıtlı işsiz sayılarının TÜİK’in işsiz sayılarına yansıması beklenir. Ancak uzun bir süredir iki kurumun işsiz sayıları arasındaki farklar birbirinden zıt bir eğilim izlemektedir.

İŞKUR’un Ağustos 2021 ile Ağustos 2022 arasında son 1 yıllık dönemde kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 194 binden 3 milyon 342 bine yükseldi, kayıtlı işsiz sayısında yaklaşık yüzde 4,7’lik bir artış gerçekleşti. Son 1 yılda 148 bin kişi işsiz olduğu için İŞKUR’a başvurdu. Bu başvuruların 117 bini kadın, 31 bini ise erkek işsizlerden oluştu. TÜİK’e göre ise son 1 yılda dar tanımlı kadın işsiz sayısı 150 bin, dar tanımlı erkek işsiz sayısı 410 bin olmak üzere toplamda işsizlik 560 bin kişi azaldı. Cinsiyete göre TÜİK ile İŞKUR arasındaki uçurumun artmaya devam ettiği görülmektedir. Bu sebeple İŞKUR ile TÜİK arasındaki sayılardaki bu uyumsuzluğun sorunlu olduğunu düşünüyoruz.” 

Editör: Haber Merkezi