DİYARBAKIR-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ:  Kürt yazarlar bir araya gelerek, Kürt Edebiyatçılar Derneği'ni kurdu. Derneğin açılışında konuşan Kürt Edebiyatçılar Derneği Eşbaşkanı Başkanı Hogır Berbır, "Dilimiz için ne yapılması gerekiyorsa yapılacaktır" dedi.

Diyarbakır’da 7 Kürt yazarın bir araya gelerek kurduğu Kürt Edebiyatçılar Derneği'nin açılışı gerçekleştirildi. Kayapınar ilçesi, Diclekent Mahallesi'nde bulunan dernek binasında yapılan açılışa Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, birçok Kürt yazarın yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve dernek yöneticileri katıldı.

'DİLİMİZ İÇİN NE YAPILMASI GEREKİYORSA YAPILACAK'

Kürt Edebiyatçılar Derneği Eşbaşkanı Hogır Berbır, ilan edilen Olağanüstü Hal'den (OHAL) sonra yazarlar derneğinin kapatıldığını hatırlattı. Derneklerini tekrar açmak istediklerini fakat bu girişimlerinin engellendiğini belirten Berbır, "Biz de Kürt Edebiyat Derneği’ni açarak, Kürt yazarları ve edebiyatçılarıyla birlikte çalışmalarımızı yürüteceğiz. Kapımız herkese açık. Dilimiz için ne yapılması gerekiyorsa yapılacaktır. Birlik ve beraberlik içinde elimizden geleni yapacağız" dedi.

'EDEBİYATIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ'

Kürt Edebiyatçılar Derneği Eşbaşkanı Sultan Yaray da "Birlikte edebiyat çalışmalarına güç vereceğiz. Her ne kadar yedi kişi ile derneği kurmuş olsak da gücümüzü sizden alacağız ve birlikte bu çalışmayı yürüteceğiz. Edebiyatımızı güçlendireceğiz ve geliştireceğiz" şeklinde konuştu.

Açılışın sonunda masal, şiir dinletisinin yanı sıra dengbejler klam söyledi.

( MA)