HABER MERKEZİ – Seçim çalışmalarını sürdüren Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, “Bu ceberut sistemi 14 Mayıs’ta göndereceğiz” mesajı verdi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs’ta düzenlenecek seçimlere ilişkin birçok kentte büro açılışları, esnaf mahalle ziyaretlerini sürdürüyor. 

RIHA 

Yeşil Sol Parti Riha’nın Hawagê (Bozova) ilçesinde seçim irtibat bürosu açılışı gerçekleştirdi. Açılışa, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Barış Anneleri Meclisi’nin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. 

Hawagê ilçesinde bağlı Gölbaşı Mahallesi’nde bulunan seçim irtibat bürosu önünde toplanan yüzlerce kişi, Yeşil Sol Parti Riha milletvekili adaylarını davul zurna ile karşıladı. Programa gençlerin yoğun katılımı gözlemlenirken, sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Şehîd namirin” sloganları atıldı. 

Açılışta konuşan Yeşil Sol Parti Riha Milletvekili adayı Nergiz Çiğdem Karakeçili, AKP iktidarını göndermenin halkın elinde olduğun belitti. AKP-MHP iktidarını göndereceklerinin sözcünü veren Karakeçili, “Bu ceberut sistemi 14 Mayıs’ta göndereceğimizin sözünü veriyoruz. Gece gündüz demeden mahalle mahalle köy köy çalışıp partimizi birinci parti yapacağız. Halkımıza reva görülen ölüm, kıyım ve gözyaşını bizler reddediyoruz. Bu ülkeye kalıcı barışı ve demokrasiyi kadınlar, gençler, ezilenler, ötekileştirilenler kısaca Yeşil Sol Parti çatısı altında direnen halklarımız getirecek” dedi. 

Yeşil Sol Parti adaylarından Ömer Öcalan ise, Kürt halkının başı dik bir şekilde mücadelesini sürdürdüğünü belirtti. “Bu topraklarda, 70’lerden bugünler büyük bir direnişle Kurdistan’ın özgürlüğü mücadelesi verildi ve verilmeye devam ediyor” diyen Ömer Öcalan, “Bizler, ‘Partiyiz’ dediğimiz zaman halkımız bizi tanıyor. Çünkü bizler bir hareketiz. Bu toprakların özgürlüğü için büyük bir bedel ödedik. Şimdi sokaklarda bazı kesimler hikaye anlatıyor. Bu hikayelerle halkımızın aklını bulandırma çalışıyorlar. Bizlerin, hiçbir partiyle ilişkimiz yok. 14 Mayıs’ta sandık başına gittiğimiz zaman topraklarımızın ve halkımızın özgürlüğü için üzerimize düşeni yapacağız. Hiç kimse aklımızı bulandıramaz. Partimiz ortadadır. Partimiz Yeşil Sol Parti’dir” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından seçim irtibat bürosunun açılışı gerçekleştirildi.

MUĞLA 

Yeşil Sol Parti, Muğla'nın Bodrum ilçesi Turtgutreis Mahallesi'nde ilk kadın seçim bürosunu açtı. “Jin Jiyan Azadi” sloganlarının hakim olduğu açılışta erbaneler çalınarak halaylar çekildi. 

Halkaların Demokratik Partisi (HDP) Bodrum İlçe Eşbaşkanı Zuhal Macit, kadın mücadelesinin her alanında bulunduklarını kaydederek, “Bodrum’da ilk kez kadın seçim büromuzu açıyoruz. Yeni yaşamı kadınlar olarak inşa edeceğiz. 15 Mayıs sabahını bekleyin kadınlar geliyor” dedi.

Yeşil Sol Parti Muğla milletvekili adayı Derya Hezer de Ermeni Soykırımı’mda yaşamını yitirenleri andı. Hezer, kadınlar olarak mücadelede ön saflarda olduklarını ve öyle olmaya devam edeceklerini ifade etti. 

Hezer, “Kadınlar olarak biz meşaleyi elimizde tutuyoruz. Bu mücadelenin en önündeyiz ve öyle olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardında seçim bürosunun açılışı coşkuyla gerçekleşti. 

İZMİR 

Yeşil Sol Parti seçim çalışmaları kapsamında İzmir'in Konak ilçesi Çimentepe semtinde bildiri dağıtımı yaparak, midye işçisi kadınları ziyaret etti. Çalışmalarda milletvekili adayı Hediye Korkut, HDP ve Yeşil Sol Parti yöneticileri yer aldı. Kadınların yoğun ilgi gösterdiği bildiri dağıtımında seçime dair bilgi alışverişinde bulunuldu. 

Partililere yaşadığı sıkıntıları anlatan midye işçisi Sozdar Duman, sabahtan akşama kadar çalıştıklarını ancak, emeğinin karşılığını alamadıklarını söyledi. Duman, “Kiracıyız iki çocuk var. İşçi değil köleyiz. 2 kişi çalışıyoruz ama yetmiyor, mecburen geliyoruz. Ev dökülüyor ama 2 bin TL kira veriyoruz. Her şeye zam geldi, kiralar bir yılda arttırıldı. Umarım kazanırsınız, adalet eşitlik gelir. Oyumuzu Yeşil Sol Partiye vereceğiz" dedi. 

'HAKLARIMIZI BİRLİKTE ARAYACAĞIZ'

Hediye Korkut da Meclis’e güçlü bir temsiliyet ile gittiklerinde kadınları taleplerini iletip çözüm sunmaya çalışacaklarını ifade etti. İnsanlarımız faturalarını dahi ödeyemeyecek hale geldiğini belirten Korkut, “Soğanın kilosu 30 Lira olmuş. Geçimin ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Kadınlar hem bu işle hem de akşam da evinin işiyle ilgileniyor. Kadınların hakkı çok yeniyor. Biz bütün kadınlarla birlikte haklarımızı arayacağız” dedi.  

Yeşil Sol Parti İzmir'in birçok ilçe ve mahallerinde bildiri dağıtımı, esnaf ziyaretinin yanı sıra kurum ziyaretleri gerçekleştiriyor. 

KADIN STANDI

Yeşil Sol Parti ile HDP İzmir Kadın Meclisi, İzmir Konak ilçesi Alsancak Semti Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde kadın standı açtı. Kenttin en işlek caddesinde stant açan partili kadınlar, seçmen kadınlara kadın seçim beyannamesini anlatarak, bildiri dağıttı.

Adaylar Semra Kıratlı ve Hediye Korkut da bildiri dağıtımına eşlik ederek, parti politikalarını kadınlara anlattı. Kıratlı, Yeşil Sol Parti'yi tanımayan kadınların parti kadın politikasını öğrenmek istediğini, anlatınca da sevinçle karşıladıklarını belirtti. Kıratlı, "Biz de Yeşil Sol Parti’nin aslında bir kadın partisi olduğunu, kadın bakış açısıyla toplumun her alanını değiştirmeye aday olduğunu, bunun çalışmasını yürüttüğümüzü anlatmaya çalışıyoruz. Bizi tanıyanların coşkusu çok iyi. Kadınlar bize inanıyorlar. Birlikte değiştireceğiz" dedi. 

BALIKESİR 

Yeşil Sol Parti Balıkesir'in Erdek ilçesinde pazar ve çarşı esnafına ziyaret ederek bildiri dağıttı, seçimlerde destek istediHalkın yoğun ilgi gösterdiği bildiri dağıtımı çalışmasında “Tek adam rejiminin son bulması” çağrıları öne çıktı.

Esnafla konuşan Yeşil Sol Parti adayı Şevin Coşkun, 14 Mayıs seçimlerinde Balıkesir’de tarih yazmak için herkesin sandığa giderek oy kullanması gerektiğin söyledi. Coşkun, “Yurttaşlarımızdan şunu istiyoruz; Oylarınızı koruyun ve Yeşil Sol Partiye oy verin. Balıkesir’de yürüttüğümüz çalışmalarda büyük bir dayanışma görüyoruz. Burada büyük bir destek görüyoruz. Çalışmalarımızı büyüterek sürdürüyoruz” dedi.

AMED 

Yeşil Sol Parti milletvekili adayları seçim çalışmaları kapsamında Amed’in Karaz (Kocaköy) ilçesinin köylerini ziyaret etti. Adaylardan Samet Mengüç, Kürt halkının kendisine yönelik yok sayma politikalarına karşı dimdik ayakta durduğunu ifade etti.  Mengüç, “Bu onurlu duruşu eninde sonda bu hakın bütün haklarını almasına sebebiyet verecektir. 100 yıllık bu ezilmişlikten sonra bir dönüm noktasındayız. Ya bu tekçi sistemi devam ettireceğiz ya da bu siteme dur diyeceğiz” dedi 

PÎRAN’DA KADINLARLA BULUŞMA

Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayları Amed’in Pîran ilçesi Behro Mahallesi’nde, kadınlarla bir araya geldi. “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarının atıldığı etkinliğe, Yeşil Sol Parti vekil adayları Halide Türkoğlu, Sevilay Çelenk, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Eş Başkanı Gülistan Atasoy, Yeşil Sol Parti ve HDP ilçe yöneticileri katıldı. 

Etkinlikte konuşan HDP İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, “Kadınlar sürekli baskı altında ama biz istiyoruz kadınlar evde oturmasınlar ve erkeklerin eline bakmasın. Kadınlar bu zulümler devletin eli altında kalmasın. Bundan dolayı 40 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz. Mücadele verdiğimiz için bizleri hapislere koyuyorlar, işkence ediyorlar. Ne olursa olsun, ne olacaksa olsun, biz bu yoldan vazgeçmeyeceğiz. Devlet kadınların gücünün farkında, o yüzden kadınların gücünü bitirmek istiyorlar ve kadının gücü biterse sadece Kürtlerin değil, bütün dünyanın gücü bitecek. Kadınların bulaşık, elbise yıkamasını, çocuk dünyaya getirmesini istiyorlar. Biliyorlar ki kadınalar dışarı çıkarsa bu iktidarın sonu gelecek. Kurtuluşumuz ‘jin jiyan azadî’de” diye konuştu. 

‘TECRİDE SON VERİCEĞİZ’

Daha sonra konuşan adaylardan Halide Türkoğlu ise, hırsızı tanıdıklarını, onun için kendi güvenliklerini sağlayacaklarını belirterek, “İrademizi çaldırmamak lazım. Meclise biz gidersek, aslında kadınlar meclise gidecek. Yüzde 45 kadın milletvekili oranıyla bir ilke imza attık. Yeşil Sol Parti kadınların güvencesidir. Biz söz verdik, tek adam rejimini değiştireceğiz, zindanlarda başta kadın tutsaklar olmak üzere bütün tutsaklarımızı da serbest bırakmaya çalışacağız. Sayın Öcalan üzerindeki tecridi kaldıracağız ve yine kadın yoksulluğunu biz mecliste kadınlar ile çözeceğiz” dedi. 

İSTANBUL 

Yeşil Sol Parti, Arnavutköy ilçesinde seçim irtibat bürosu açtı. Büro açılışı öncesinde Boğazköy Mahallesi'nde stand kuruldu. Burada toplanan çok sayıda kişi, halay çekerek sloganlar attı. Kitle daha sonra Taşoluk Mahallesi'ne yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte, "Bijî Serok Apo" sloganı atıldı. Yürüyüş ardından kitle Taşoluk Mahallesi'nde açılan büronun önüne geldi. Açılışa İstanbul 3'üncü Bölge Milletvekili adayları da katıldı. Alkış, zılgıt ve sloganlarla büro açılışı yapıldı.

MERSİN

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili adayları Ali Bozan, Esra Ergüzeloğlu, Yenişehir ilçesinde bulunan Alevi Kültür Dernekleri ve Cemevine ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette konuşan Ali Bozan, seçime sayılı günler kaldığını hatırlatarak, hem Mersin’in hem de Alevi yurttaşların sorunlarına çözüm önerileri geliştirebilecek tek partinin Yeşil Sol Parti olduğunu belirtti. Yeşil Sol Parti’nin Alevi yurttaşlara yönelik politikalarına değinen Bozan, “Yeşil Sol Parti, alevi yurttaşlarla kurumsal anlamda diyalog kuran ve Alevi yurttaşları kurumsal anlamda muhatap alan tek partidir. Biz Mersin’de seçim startını verdiğimiz de belirlediğimiz bir slogan vardı. Biz diyoruz ki, Biz kazanacağız, Mersin kazanacak. Yeşil Sol Parti’nin Alevi yurttaşlara bakışı, eşit yurttaşlık temelinde bir çözüm ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılıp yerine İnanç Hizmetleri Başkanlığı’nın kurulmasıdır. Bunu geçmişte de mecliste sık sık dile getirdik. Şuan nasıl burada dedelerimizle yan yana duruyorsak, Meclise girdiğimizde de yan yana birlikte yapacağız bunu. Çünkü Yeşil Sol Parti Alevi yurttaşların sorunlarını kendi sorunları olarak görüyor” diye belirtti.

Yeşil Sol Parti’nin ziyaretinden dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getiren Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz ise seçimlerde Yeşil Sol Parti’yi sonuna kadar destekleyeceklerinin altını çizdi. Kılavuz, “Yeşil Sol Parti siyasette bugüne kadar hatalı hiçbir eylem yapmadı. Bu ülkenin istem ve taleplerinin dışında da bir söylemi olmadı.  O yüzden inanıyorum ki başarılı bir çalışma yapacaksınız ve oy oranları da yüksek olacak” dedi.

ÇEWLÎG 

Yeşil Sol Parti Çewlîg adayları, yarın Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve Azadî Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşitî’nin katılımıyla PTT Kavşağında saat 11.00’de düzenleyecekleri miting için katılım çağrısı yaptı. 

Mitinge katılım çağrısında bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çewlîg İl Eşbaşanı Mihriban Ekinci, özgür demokratik bir gelecek için mücadele ettiklerini belirterek, “Adalet ve eşitliği kurulmasın için herkesi yarınki mitinge davet ediyoruz” dedi.  

Yeşil Sol Parti Çewlîg Milletvekili Adayı Faruk Aris, seçimin tarihi önemde olduğunu vurgulayarak, “Bu secimler barışa ve özgürlüğe vesile olsun. Halkımız uzun yıllar özgürlüğü için mücadele veriyor. Halkımızı büyük mitingimize davet ediyoruz” ifadesini kullandı. 

Milletvekili adayı Cemile Balsak Turhallı ise Çewlîg halkının şimdiden tarih yazmaya başladığını belirterek, “Sesimiz her yere ulaştırmak için yarınki mitinge katılması önemlidir. Kadınlar gençlerle birlikte miting alanını dolduralım” çağrısında bulundu.

AMED

Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayları, Sorgül Avşar Aytek ve Adalet Kaya, Yeşil Sol Parti Amed İl Eşsözcüsü Pınar Sakık Tekin Gêl ve Licê’nin köylerini ziyaret etti. Licê’ye bağlı Çemê Elîkan köyünde yapılan ziyaret sırasında konuşan Kaya, seçimle, zulüm iktidarının yıkarak değişimin kapısını açacaklarını belirterek, "Son 20 yılda bizden aldıkları ne varsa hepsini geri alacağız. Kayyımları göndereceğiz ve tutuklu siyasetçilerimizi alacağız. Bunu da kadınlarla gençlerle başaracağız. Kadınının olmadan demokrasi gelmez. Kendi kendimize sahip çıkacağız depremde görüldü, halkımız yalnız bırakıldı.  Bu topraklarda zulüm görmeyen tek bir Kürt yok" diye konuştu.

Sorgül Avşar Aytek ise 90'larda Kürt köylerinin yakıldığını hatırlatarak, "Burada olmamızın nedeni birbirimize sahip çıkmak için geldik. Biz kendimize sahip çıkmadığımız sürece hiç kimse bize sahip çıkmayacak. Depremde de bunu gördük, halkımız kendi kendine sahip çıktı. İktidarlar sadece vergi almak ya da Kürtlere baskı yapmak için bugünlere geldi. Kürtleri açlıkla, cezaeviyle tehdit ediyor. Cumartesi Annelerine saldırıyor. Sadece AKP döneminde 700 kadın eşleri tarafından katledildi. Buna karşı mücadele edeceğiz. Her birimiz bu partinin birer üyesiyiz. Seçimlerde sandıklara sahip çıkmalıyız" dedi. 

 MUŞ

Mûş’ta seçim çalışmalarını hızlandıran Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, Melezgir ve Kop ilçelerinde esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi.  Kentin bütün esnaflarını ziyarette bulunan milletvekili adayları 27 Nisan’da kent merkezinde gerçekleştirilecek miting için çağrı yaptı.

Seçim çalışmaları aile ziyaretleriyle devam edecek.

(MA)

Editör: Haber Merkezi