AMED - HÜDA PAR'a yakın grupların iş yerlerine dönük devam eden saldırılarına tepki gösteren DTSO Başkanı Mehmet Kaya, "Hükümet, yerel yönetim ve sivil toplum bu işin üzerine gitmeli. Bu kentte huzuru bozdurmayacağız" dedi. 

Amed'de HÜDA-PAR üyeleri, İsrail'in Filistin'e dönük saldırılarını bahane ederek son dönemde Starbucks ve Burger King şubelerine çok sayıda saldırı gerçekleştirdi. İş yerlerine dönük saldırıların yanı sıra bir dans grubu da hedef alındı. Polisin sadece izlemekle yetindiği son saldırı sonrasi 16 kişi gözaltına alındı. Ancak 16 kişinin tümü dün akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Kentteki sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri, saldırılara tepkili. 

'KENTİN DOKUSUNA ZARAR VEREMEYİZ'

Saldırıları değerlendiren Amed Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, İsrail'in katliamlarının kınanmasının demokratik bir hak olduğunu, ancak iş yerlerinin hedef alınmasının "kabul edilemez" olduğunu söyledi. Kaya, "Eylem yapacaksanız demokratik yöntemleri kullanacaksınız, başkalarının yaşam alanlarına, özgürlük alanlarına müdahale etmeyeceksiniz. Yani bu kültür bu kentte var. Bu kültürün karşısında eylem yapmak hem üyelerimize, hem kentimize büyük zararlar veriyor. Çünkü turizmde gittikçe pay alan bir kentten bahsediyoruz" diye konuştu. 

Kentin dokusunun korunması gerektiğini vurgulayan Kaya, "Bu dokuya zarar verdiremeyiz. Kimse de buna izin vermez. DTSO olarak 23 bin üyesi olan bir kuruluşuz. Bizim buna sessiz kalma şansımız yok. Bu anlamda üyelerimizin ve kentimizin bu saldırılardan aldığı zararın önüne geçmek zorundayız. Üyelerimizi ve kentimizi rahatsız eden bu girişimlere karşıyız" diye kaydetti. 

'EMNİYETİN TAVRI BİZİ RAHATSIZ ETTİ'

İş insanlarının saldırılara karşı sessiz kaldığına dair eleştirilere değinen Kaya, "Sessizlikten çok yapılanların yanlış olduğunu, muhataplarıyla görüşme sürecimiz vardı. Ama görüldü ki bazı kesimlerle sadece diyalog yaparak çözemiyorsunuz. Kolluk kuvvetlerinin, emniyetin bu işlere oldukça sessiz olması bizi daha çok rahatsız etti. Bir iş yerine saldırı olacak, siz sessiz kalacaksınız. Son saldırı bardağı taşıran adım oldu. Buna karşı birlikte durduk" şeklinde konuştu. 

Aydınlar hemfikir: Kürt sorunu savaşla çözülmez Aydınlar hemfikir: Kürt sorunu savaşla çözülmez

'YATIRIMCILARI KORUMAK ZORUNDAYIZ'

Yaşanan saldırıların yatırımcıları ürküttüğünü söyleyen Kaya, "Bölgenin en önemli özelliği, beşeri sermayesi yani genç nüfusumuzdur. Kentte eğitimde ve istihdamda olmayan çok sayıda insanımız var. Biz bu insanların batıya fındık, pamuk toplamaya gitmelerini istemiyoruz. Bu tür eylemler ister istemez yatırımcıyı da ürkütür. Yatırımcı 1-2 yıllığına değil, 20-50 yılı hesaplayarak gelir. Bu tür yatırımları son dönemlerde kentimize çekmeye başladık. Şimdi tam da böyle bir dönemde bu yatırımcıları ürkütecek, bu davranışları çok masumane okumamak lazım" ifadelerini kullandı. 

'BU KENTTE HUZURU BOZDURMAYACAĞIZ'

Saldırılara dair İçişleri Bakanlığını da bilgilendirdiklerini aktaran Kaya, cezasızlığın söz konusu gruplara cesaret verdiğinin altını çizdi. Kaya, şunları söyledi: "Hükümetin, yerel yönetimin, sivil toplumun bu işin üzerine gitmesi gerekiyor. Bu hepimizin ortak görevidir. Bu kentte huzuru bozdurmayacağız, diyalogları kestirmeyeceğiz. Herkes bulunduğu yerde protesto ve eylemlerini yapabilecek özgürlük alanları olmalı. Ama bu özgürlük alanları hiç kimsenin özgürlük alanını zedeleyecek veya onların özgürlük alanını kesecek eylemlere dönüşmemeli."

MA / Müjdat Can

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/245748