ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- 

Farklı ülkelerin gazeteleri bugün ilk sayfalarına neleri taşıdı?


T24 HABER MERKEZİ | METİN KAAN KURTULUŞ- ABD Başkanı Donald Trump’ın “Ülkenin güney sınırında tehlike olduğunu” belirterek ulusal acil durum ilan etmesi dünya basınında geniş yer buldu. Al Arabiya da Satterfield’ın Türkiye’ye büyükelçi olarak atanması kararını manşetine taşıdı. The Times, 15 yaşında Londra’dan kaçıp IŞİD terör örgütüyle yaşamaya başlayan Shamima Begüm ile bir röportaj daha yaptı. 16 Şubat 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...

18ABD Başkanı Donald Trump’ın “Ülkenin güney sınırında tehlike olduğunu” belirterek ulusal acil durum ilan etmesi dünya basınında geniş yer buldu. Al Arabiya da Satterfield’ın Türkiye’ye büyükelçi olarak atanması kararını manşetine taşıdı. The Times, 15 yaşında Londra’dan kaçıp IŞİD terör örgütüyle yaşamaya başlayan Shamima Begüm ile bir röportaj daha yaptı. 16 Şubat 2019 tarihinde dünya basınından öne çıkan bazı manşetler şöyle...
THE GUARDIAN | BRİTANYA ÇAPINDAKİ İKLİM GREVLERİNE KATILMAK İÇİN ÇOCUKLAR DA SOKAĞA ÇIKTI - The Guardian’ın haberine göre binlerce öğrenci okula gitmeyip sokaktaki iklim değişikliği protestolarına katıldı. Londra’nın Parlamento meydanında bir araya gelip siyasetçilere çağrıda bulunan gençler iklim değişikliği yasalarına daha çok önem verilmesi gerektiğini belirtti ve yasaların daha kapsamlı olması gerektiğini vurguladı.

28THE GUARDIAN | BRİTANYA ÇAPINDAKİ İKLİM GREVLERİNE KATILMAK İÇİN ÇOCUKLAR DA SOKAĞA ÇIKTI - The Guardian’ın haberine göre binlerce öğrenci okula gitmeyip sokaktaki iklim değişikliği protestolarına katıldı. Londra’nın Parlamento meydanında bir araya gelip siyasetçilere çağrıda bulunan gençler iklim değişikliği yasalarına daha çok önem verilmesi gerektiğini belirtti ve yasaların daha kapsamlı olması gerektiğini vurguladı.
THE TIMES | IŞİDLİ GELİN BEBEĞİNİN ONUNLA BİRLİKTE BRİTANYA’YA GELMESİNİ İSTEDİĞİNİ SÖYLÜYOR - The Times gazetesinin geçtiğimiz günlerde bir mülteci kampında bulduğu, Londra’yı 15 yaşında IŞİD’e katılmak için terk eden Shamima Begüm, aynı gazeteye yeni açıklamalarda bulundu. Begüm Londra’ya dönerse terörizm suçlamalarıyla yargılanacağını tahmin ettiğini ve medyanın ona büyük ilgi göstereceğini düşündüğünü belirtirken, çocuğunun elinden alınmasından çok korktuğunu belirtti. Terör örgütüyle yaşadığı süreçte açlık ve hastalığa iki çocuğunu kaybeden hamile Begüm röportaj sırasında, “Sence çocuğuma ne olur? Elimden alınmasını istemiyorum, ya da en azından aileme verilmesini istiyorum” dedi.

38THE TIMES | IŞİDLİ GELİN BEBEĞİNİN ONUNLA BİRLİKTE BRİTANYA’YA GELMESİNİ İSTEDİĞİNİ SÖYLÜYOR - The Times gazetesinin geçtiğimiz günlerde bir mülteci kampında bulduğu, Londra’yı 15 yaşında IŞİD’e katılmak için terk eden Shamima Begüm, aynı gazeteye yeni açıklamalarda bulundu. Begüm Londra’ya dönerse terörizm suçlamalarıyla yargılanacağını tahmin ettiğini ve medyanın ona büyük ilgi göstereceğini düşündüğünü belirtirken, çocuğunun elinden alınmasından çok korktuğunu belirtti. Terör örgütüyle yaşadığı süreçte açlık ve hastalığa iki çocuğunu kaybeden hamile Begüm röportaj sırasında, “Sence çocuğuma ne olur? Elimden alınmasını istemiyorum, ya da en azından aileme verilmesini istiyorum” dedi.NEW YORK TIMES | TRUMP KONGRE’YE KARŞI GELEREK ACİL DURUM İLAN ETTİ - ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’nin kendisine sınır duvarı inşa etmesi için istediği fonu sağlamayı reddetmesine rağmen, Kongre’nin izni olmadan bütçe sağlamak için ulusal acil durum ilan etti. New York Times’ın aktardığına göre Trump, “Bunu yapmak zorunda değildim, ama hızlıca halletmeyi tercih ederim” dedi. Demokratlar, Trump’ın gücünü kötüye kullandığını ifade ederken, NYT için bir analiz kaleme alan Charlie Savage, “Trump’ın yaptığının ABD’de bir örneği daha yok” dedi.

48NEW YORK TIMES | TRUMP KONGRE’YE KARŞI GELEREK ACİL DURUM İLAN ETTİ - ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’nin kendisine sınır duvarı inşa etmesi için istediği fonu sağlamayı reddetmesine rağmen, Kongre’nin izni olmadan bütçe sağlamak için ulusal acil durum ilan etti. New York Times’ın aktardığına göre Trump, “Bunu yapmak zorunda değildim, ama hızlıca halletmeyi tercih ederim” dedi. Demokratlar, Trump’ın gücünü kötüye kullandığını ifade ederken, NYT için bir analiz kaleme alan Charlie Savage, “Trump’ın yaptığının ABD’de bir örneği daha yok” dedi.
THE WASHINGTON POST | TRUMP SINIRDA ACİL DURUM OLDUĞUNU İLAN ETTİ - Washington Post da Trump’ın “Güney sınırındaki tehdit” sebebiyle ABD’de ulusal acil durum ilan etmesini manşetine taşıdı. Post, Trump’ın 2 yıl önce verdiği bir sözü tutmak için “ülkeyi siyasi ve legal kavgaların içine fırlattığını” yazdı.

58THE WASHINGTON POST | TRUMP SINIRDA ACİL DURUM OLDUĞUNU İLAN ETTİ - Washington Post da Trump’ın “Güney sınırındaki tehdit” sebebiyle ABD’de ulusal acil durum ilan etmesini manşetine taşıdı. Post, Trump’ın 2 yıl önce verdiği bir sözü tutmak için “ülkeyi siyasi ve legal kavgaların içine fırlattığını” yazdı.
 MOSCOW TIMES | BEYAZ RUSYA LİDERİ LUKASHENKO: RUSYA İLE BİRLEŞMEYE HAZIRIZ - Belarus başkanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmelerin üçüncü gününde iki ülkenin birleşebileceğini belirtti. “Yarın birleşebiliriz” diyen Lukashenko ekledi: “Ama Ruslar ve Beyaz Rusyalılar buna hazır mı?” dedi. Bazı medya organları Rusya’nın Beyaz Rusya’yı ilhak edeceğini öne sürmüştü.

68MOSCOW TIMES | BEYAZ RUSYA LİDERİ LUKASHENKO: RUSYA İLE BİRLEŞMEYE HAZIRIZ - Belarus başkanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşmelerin üçüncü gününde iki ülkenin birleşebileceğini belirtti. “Yarın birleşebiliriz” diyen Lukashenko ekledi: “Ama Ruslar ve Beyaz Rusyalılar buna hazır mı?” dedi. Bazı medya organları Rusya’nın Beyaz Rusya’yı ilhak edeceğini öne sürmüştü.DIE WELT | WALL STREET’TEKİ ALACAKARANLIK - Die Welt, “Borsa efsanelerinin çağının” sona erdiğini yazdı. Welt buna örnek olarak Pimco’nun kurucusu Bill Gross’u gösterdi. Gross , pazara artık uyum sağlayamadığını ve müşterilerin kaybettiğini belirterek istifa etmişti.

78DIE WELT | WALL STREET’TEKİ ALACAKARANLIK - Die Welt, “Borsa efsanelerinin çağının” sona erdiğini yazdı. Welt buna örnek olarak Pimco’nun kurucusu Bill Gross’u gösterdi. Gross , pazara artık uyum sağlayamadığını ve müşterilerin kaybettiğini belirterek istifa etmişti.AL ARABIYA | TRUMP, SATTERFIELD’I TÜRKİYE’YE BÜYÜKELÇİ OLARAK ATAYACAK - Beyaz Saray’dan gelen açıklamaya göre Trump, Türkiye’ye büyükelçi olarak tecrübeli diplomat David Satterfield’ı atamak istiyor. Satterfield, 2017’den beri Yakın Doğu ilişkileri için dışişleri bakanı yardımcılığı yapıyor. Satterfield’in Türkiye Büyükelçisi olabilmesi için Senatoda yapılacak oylamayı beklemesi gerekecek.

88AL ARABIYA | TRUMP, SATTERFIELD’I TÜRKİYE’YE BÜYÜKELÇİ OLARAK ATAYACAK - Beyaz Saray’dan gelen açıklamaya göre Trump, Türkiye’ye büyükelçi olarak tecrübeli diplomat David Satterfield’ı atamak istiyor. Satterfield, 2017’den beri Yakın Doğu ilişkileri için dışişleri bakanı yardımcılığı yapıyor. Satterfield’in Türkiye Büyükelçisi olabilmesi için Senatoda yapılacak oylamayı beklemesi gerekecek.T24

Editör: Haber Merkezi