AMED Eğitim Sen Amed Şubesi, okullara din görevlilerinin atanmasını öngören ÇEDES projesini protesto ederek, derhal iptalini istedi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (Eğitim Sen) Amed Şubeleri, okullara imam, vaiz gibi din görevlilerinin atanmasına ön ayak olan “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum” (ÇEDES) projesine karşı Amed'in Yenişehir ilçesinde bulunan Hazal Park'ta açıklama yaptı. Açıklamaya Alevi örgütleri ve çok sayıda kişi katıldı.  “Anadilinde, parasız, demokratik ve laik eğitimden vazgeçmiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada konuşan Eğitim-Sen Amed Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin, eğitim ve inanç alanlarının birbirine karıştırılmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de siyasi iktidarın eğitim sistemini siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda, dini kural ve referanslara göre biçimlendirmek istediğini belirten Akşahin, çeşitli uygulamalarla bu isteğin yaşama geçirilmeye çalışıldığına değindi. Son yıllarda, Millî Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini vakıf ve dernekler arasında çok sayıda iş birliği protokolü imzaladındığını hatırlatan Akşahin, “Bu ortak projeler üzerinden eğitimi dinselleşme süreci hızlandırılmış, doğrudan laik eğitimi ve laik yaşam tarzını hedef alan uygulamalar hayata geçirilmiştir” diye konuştu.

'PROJE KANUNA AYKIRI’

ÇEDES Projesi’nin 1739 sayılı kanuna aykırı olduğunu söyleyen Akşahin, projeden derhal vazgeçilmesi çağrısında bulunarak şu ifadeleri kullandı: “Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı, bizzat iktidar eliyle hayata geçirilen ve birbirinden ayrı olması gereken eğitim alanı ile inanç alanlarının birbirine karıştırılmasına yönelik ÇEDES ve benzeri uygulamalardan derhal vazgeçmelidir. Çocuklarımız, ÇEDES ve benzeri projelerle siyasi iktidarın siyasal-ideolojik hedeflerinin parçası haline getirilemez! Bu konuda eğitim emekçileri başta olmak üzere, öğrencilerimizi, velilerimizi ve demokratik kamuoyunu birlikte tavır almaya ve ortak mücadeleye davet ediyoruz.”

(Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan