BATMAN - DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, şu an odak noktalarının Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu belirterek, “Mücadeleyi büyüterek faşizmi yeneceğiz” dedi

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Êlih İl Örgütü, 14 Mayıs seçimlerine ilişkin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) yöneticileri katıldı. 

Toplantıda konuşan Yeşil Sol Parti İl Eş Sözcüsü Seyit Bilal Evren, bütün baskılara rağmen Yeşil Sol Parti’nin Meclis’te Türkiye’nin üçüncü büyük temsiliyetine ulaşmamasının önemine değindi. 

28 MAYIS SEÇİMİNE ÇAĞRI 

Seçimlerin ikinci tur ile 28 Mayıs’ta devam edeceğini belirten Evren, “Şartlar ne olursa olsun daha güçlü örgütlenmek ve daha büyük kazanmak için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. Evren,  “Tarihimizde şimdiye kadar girilen ve istenilen hedeflere ulaşılmayan her seçim süreci nasıl yeni bir ısrarın, inadın ve mücadeleyi büyütmenin gerekçesi yapılmışsa; bu süreç de örgütlülüğü, direnişi ve mücadeleyi büyütmenin zemini haline getirilecektir. AKP-MHP iktidarı ve Cumhur İttifakı Kürtlere, kadınlara, gençlere, bütün ezilenlere, toplumsal ve siyasal muhalefete karşı aralıksız saldırılar içinde. Bu sert mücadele döneminde de Kürt halkı başta olmak üzere toplumun tüm muhalif kesimleri önemli bir direniş göstermiştir. Bir kez daha belirtelim ki, buradayız ve güçlüyüz” diye konuştu. 

‘KAYBETTİRME KARARLILIĞIMIZ SÜRMEKTE’ 

Seçimlere kadın, emekçi ve Kürt düşmanı bir iktidar ittifakı karşısında gidildiğini belirten Evren, “Bu kompozisyonda kadın mücadelesini, emek mücadelesini, evrensel ve kolektif hakları, evrensel hukuk ilkelerini, özgürlükleri eşitlik ve adalet temelinde savunma sorumluluğu bir kez daha halk tarafından partimize verilmiştir. Kimsenin kuşkusu olmasın ki, Meclis’te, sokakta kısaca siyasetin her düzleminde ve alanında sonuna kadar toplumun çıkarlarını savunmaya devam edeceğiz. Meclis’in üçüncü büyük partisi olarak, seçimlerin ilk turunda kazanmasına imkan vermediğimiz rejime, ikinci turda kaybettirme kararlılığımız sürmektedir” ifadelerini kullandı.

10 GÜNLÜK ÖNEMLİ SÜREÇ

Önümüzdeki on gününün çok önemli olduğunu vurgulayan Evren, “Bize nefes ve can veren halklarımızın mücadele azmi ile yolumuza devam edecek ve mutlaka kazanacağız. Önümüzdeki günlerde gerek örgütlü yapılarımızın, gerekse halkımızın adalet, barış ve özgürlük düşmanı bu rejime karşı geri adım atmadan, kararlı şekilde tepkisini sandıkta bir kez daha ortaya koyacağına olan inancımız tamdır. Karamsarlığa ve umutsuzluğa kapılmadan önümüzdeki on gün içinde bu karabasana son verebilir ve kötülüğü sonlandırabiliriz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu muhteşem bir son ve yeni bir başlangıç yapma fırsatı elimizdedir” şeklinde konuştu. 

‘ÇABA SARF EDECEĞİZ’

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise, hem Kurdistan hem de Türkiye’nin tüm kentlerinde AKP faşizmine “dur” dediklerini belirterek, “Erdoğan rejiminin baskıcı, despotik yapısına karşı, yüzde 70 oy verilerek ‘dur’ denildi. 20 yıllık iktidar, devletin tüm maddi gücünü arkasına almasına rağmen yüzde 20’lerde kaldı. Parti hedeflerimize ulaşamadık elbette. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi aslında milletvekilli seçiminin önüne geçer. Meclis işlevsiz bir hal alır. Yeni parti ve kısa bir zaman ile seçime girdik. Eksiklikler oldu tabi, öz eleştirisi verilecek. Ancak şu an odak noktamız Cumhurbaşkanlığı seçimi. Burada cehennemin kapıların kapatacağız. Bu hedef ile elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğiz. Mücadeleyi büyüterek faşizmi yeneceğiz” dedi.

Kentteki milletvekilli durumunun 3-2 olduğunu kaydeden Bayındır, “Onlarca sandığa itiraz da bulunmuş durumdayız.  İlçe seçim kurulu itirazlarımızı reddetti. İl seçim kuruluna gidildi.  Şu an burada çıkacak kararı bekliyoruz. Ancak şu an durum 3-2” diye konuştu. 

Editör: Hamza Özkan