İSTANBUL - Emek ve Özgürlük İttifakı, 15 Ocak’ta İstanbul'da ilk büyük mitingini gerçekleştirecek. HDP milletvekilleri, özgürlüğü haykıracaklarını belirterek, mitinge katılım çağrısı yaptı.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu'nun (SMF) kurduğu Emek ve Özgürlük İttifakı, "Yoksulluğa, Savaşa, Baskılara Dur Diyelim" şiarıyla 15 Ocak Pazar günü İstanbul Kartal Meydanı’nda ilk ortak mitingini düzenleyecek. İttifak bileşenlerinin eşbaşkan, başkan ve sözcülerinin katılacağı miting saat 13.00’te başlayacak. Miting için kentin tüm ilçelerinde bildiri ve broşürler dağıtılmaya başlandı. HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları ve Riha Milletvekili Ömer Öcalan, ilk ortak mitinge dair konuştu. 

‘İSTİBDATA KARŞI ÖZGÜRLÜK'

Miting sloganının ülkenin temel sorunlarına karşı bir itiraz niteliği taşıdığını belirten Hatimoğulları, “artık bıçak kemiği kesmektedir” dedi. Hayat pahalılığı ve işsizliğin hat safhaya ulaştığına dikkati çeken Hatimoğulları, yaşanan sorunların temelinde iktidarın savaş politikalarının olduğunu söyledi. Hatimoğulları, Meclis'te savaşa ayrılan bütçeye işaret ederek, savaş maliyetinin halkın ekmeğinden kesildiğini söyledi. 

Hatimoğulları,"Bu tek adam rejimi bir otoriter sistem ve istibdat rejimine doğru hızla adım atmaktadır. Biz de istibdat rejimine karşı özgürlükleri savunmak üzere mitingimizi düzenliyoruz. En basit insan hakkının dahi hayata geçirilmediği, anayasanın çiğnendiği, özgürlüklerin bu kadar kısıtlandığı bir dönemde bizler de özgürlüklerimizi talep ediyoruz. Yani istibdatta karşı özgürlük diyeceğiz” dedi.

'TÜM DİNAMİKLERİ BULUŞTURACAĞIZ’

Miting için oldukça yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirten Hatimoğulları, "Dünyanın en büyük kentlerinden birisi olan İstanbul, emekçilerin ve yoksulların temel yaşam merkezlerinden birisi. Aynı zamanda Kürt halkının da yoğun bir göç sonucunda geldiği bir yer. Yine kadın hareketi, ekoloji mücadelesi, gençlik, sol ve sosyalist yapılar açısından en önemli merkezlerinden birisi İstanbul. Kısaca bizim İstanbul’u seçmemizin en büyük nedeni bahsini ettiğimiz bütün bu siyasal ve toplumsal dinamiklerin bir arada olduğu bir kent olmasındandır. Bu yapacağımız miting ile bahsedilen tüm dinamikleri buluşturmayı istiyoruz" şeklinde konuştu. 

İstanbul’daki tüm kesimleri mitinge çağıran Hatimoğulları, şunları söyledi: "Daha örgütlü, daha cesaretli durmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. O yüzden İstanbul’un değerli halkları, emekçileri, yoksulları, kadınları, doğa ve insan hakları savunucuları hep birlikte büyük bir dayanışma ile iktidara karşı mitingimizi demokrasi şölenine çevirelim. İktidarın istibdat rejimine karşı demokrasi ağacını hep birlikte büyütelim” dedi. 

'AKAN KANI DURDURULMALI' 

HDP’li Ömer Öcalan ise, ekonomi başta olmak üzere her alanda kriz yaşandığına işaret ederek, krizlerin son bulması için savaşın durması gerektiğinin altını çizdi. Öcalan, "Her gün Rojava, Başur, Bakur bombalanıyor. Kürt halkı üzerinde kirli bir savaş yürütülüyor. Bütün halkların bir araya gelerek, bu kanı durdurması gerekiyor. Bu kan aktığı sürece herkes fakirleşiyor, sofralarındaki bereket savaşla kopuyor, ekonomi kötüleşiyor” diye konuştu. 

Öcalan, partilerine dönük saldırılara değinerek, şöyle devam etti: "Bir yandan HDP’yi kapatmak istiyorlar, bir yandan Kobanê Davası sürüyor. Yani Kürt halkının iradesini kırmaya dönük psikolojik bir savaşta yürütülüyor. HDP’nin iradesini kırmak istiyorlar. Halkımız iyi bilsin, hiçbir zaman alternatifsiz kalmayız. Bugün HDP adı altında yarın başka bir parti adı altında siyaset yapmaya devam ederiz. Bu hareketin, siyasetin önünü kimse kesemez. AKP-MHP iktidarı tarafından irade kırma üzerinden yürütülen girişim sonuçsuz kalacak, başarıya ulaşamayacak. Yeter ki güçlü bir ittifak olsun, halkların, Kürtlerin ve Kürt dostlarının birliği olsun." Yapılacak mitingin bu açıdan anlam taşıdığını ifade eden Öcalan, mitingin seçim çalışmalarının da startı olacağını kaydetti. 

Editör: Haber Merkezi