KKTC Büyükelçiliği ve Başkonsolosluklarında Grev Hazırlığı KKTC Büyükelçiliği ve Başkonsolosluklarında Grev Hazırlığı

AMED - Amed'te 2 Aralık'ta İstasyon Meydanı'nda yapılacak bütçe mitinginin hazırlıkları sürüyor. 11 kentten katılımın sağlanacağı mitingde, “halkçı bütçe” talepleri açıklanacak.  

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Meclis'te görüşmeleri devam eden bütçeye dair taleplerini haykırmak için 2 Aralık'ta Amed ve İstanbul'da miting düzenleyecek. "Emekten yana demokratik halk bütçesi istiyoruz" şiarıyla yapılacak mitingde, emekçilerin bütçeye dair talepleri haykırılacak. Amed'teki mitingin adresi İstasyon Meydanı.

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan ile Amed mitinginin Tertip Komitesi'nden Saliha Zorlu, tüm kesimleri mitinge davet etti. 

'TOPLUMSAL CİNSİYETE DUYARLI BÜTÇE' TALEBİ

İktidarın ekonomi politikaları nedeniyle emekçilerin yoksulluk ve "sefalet" ücretlerine mahkum edildiğini belirten Kablan, bütçenin sadece rakamları ifade etmediğini söyledi. Kablan, "Bütçe, demokrasinin, insan haklarının ve emeğin değer görmesi anlamına da gelir. Ancak AKP bütçeleri, emeği yok sayan, kamusal hizmetleri tasfiye eden, ülke kaynaklarını yandaşlara ve büyük şirketlere peşkeş çeken bütçeler olarak karşımıza çıkıyor. 2024 bütçesi de sözünü ettiğimiz çerçevede oluşan bir bütçedir" dedi. 

Ciddi bir vergi adaletsizliğinin olduğunu söyleyen Kablan, "Bütçenin yüzde 89’u bizlerin, emekçilerin, işçilerin vergisinden oluşuyor. Ancak bize geri dönüşü maalesef daha fazla emek sömürüsü oluyor" diye kaydetti. 

Ekonomik krizin faturasının emekçilere kesilmediği ve "toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçe" taleplerinin olduğunu belirten Kablan, yeni bütçede kadın istihdamının öncelenmesi gerektiğini vurguladı. Kablan, ulaşımdan barınmaya, sağlıktan eğitime tüm alanlarda kadınların yaşamlarını zorlaştıran engellerin kaldırılmasını önceleyen bir bütçe olması gerektiğine işaret ederek, "Ne yazık ki, toplumsal cinsiyet eşitliği kavramına dahi savaş açan bir iktidarla karşı karşıyayız. Bu yüzden bugüne kadar hayata geçirilen hiçbir saray bütçesinde kadınların lehine, kadınların yaşamını kolaylaştırıcı ve karşı karşıya kaldıkları tüm bu baskıları ortadan kaldıracak uygulamalara yönelik tek bir şey görmedik" diye kaydetti. 

TALEPLER

Ülkede 9 milyon işsiz olduğunu, her 5 gençten birinin ve her 3 kadından birinin işsiz olduğunu söyleyen Kablan, "Bütçe hakkının önündeki engellerin kaldırılması, az kazanandan az ve çok kazanandan çok vergi alındığı bir vergi sistemine geçilmesi, toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçelemenin yapılması, gençlerin istihdamını artırılması, eğitim ve sağlık başta olmak üzere nitelikli ulaşılır anadilde bir kamusal hizmetin herkes için eşit bir şekilde hayata geçirilebileceği bir bütçe olmalı. Bunların yaşama geçmesi için miting düzenleyeceğiz” dedi.

‘BARIŞ TALEBİNİ YÜKSELTECEĞİZ’

Mitingde aynı zamanda barış taleplerini yükselteceklerini ifade eden Kablan, "Çünkü bütçenin büyük bölümü savaş ve güvenlik harcamalarına gidiyor. Bu nedenle bizim soframıza daha az ekmek giriyor. Bu miting aynı zamanda özgürlüklerimiz ve yaşam hakkımıza dönük saldırılara karşı bir özgürlük talebidir" şeklinde konuştu. 

Kablan, mitingde iktidara "artık yeter, geçinemiyoruz, barınamıyoruz, yaşayamıyoruz” mesajı verileceğini vurguladı. Kablan, tüm kesimlerle birlikte miting alanında taleplerini haykıracaklarını kaydetti. 

11 İLDEN KATILIM SAĞLANACAK

Amed Miting Tertip Komitesi'nden Saliha Zorlu, miting için gerekli tüm izinlerin alındığını ve 11 kentten mitinge katılım sağlanacağını aktardı. Miting çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğine dikkati çeken Zorlu, mitingde bütçeye dair taleplerini haykıracaklarını ifade etti. 

Zorlu, "2024 bütçesi, kamu emekçilerinin alacağı ücret, yoksulların alacağı sosyal yardımlar, çocukların eğitim ve barınma hakkı, nitelikli sağlığa erişim hakkı dahil olmak üzere tüm haklarımızın konuşulduğu bir bütçe. Bütçenin çok ciddi bir açık verdiğini görüyoruz. Yükselen bir enflasyon oranı var ve bunun çok daha fazla yükseleceğini öngörüyoruz. Eğer bütçe bu haliyle geçerse önümüzde çok daha zorlu bir dönem yaşanır. O yüzden de gençleri, çocukları, kadınları, tüm halkımızı bütçeyle ilgili sorumluluk almaya, itirazını yükseltmeye ve kendi bütçesine sahip çıkmaya davet ediyoruz” çağrısı yaptı. 

Zorlu, 2024 bütçesinin Meclis'e sunulduğu haliyle kabul edilmesi halinde iş bırakma ve grev haklarını da kullanacaklarını sözlerine ekledi.

MA / Rukiye Adıgüzel

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/225646