ANKARA – Kobanê Davası nedeniyle tutsak edilen siyasetçileri Sincan Cezaevi’nde ziyaret eden DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, “DEM Parti olarak rehin siyasetçileri cezalandırdıklarını düşünenlere karşı daha büyük bir mücadele ve dayanışmayla gerekli yanıtı vereceğiz” dedi. 

"Saray, 15 saniyede bir emekli maaşı harcıyor" "Saray, 15 saniyede bir emekli maaşı harcıyor"

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Kobanê Davası nedeniyle cezaevinde tutulan Ali Ürküt, Günay Kubilay, Nazmi Gür, İsmail Şengül, Bülent Parmaksız ve Alp Altınörs ile 2023’te tutuklanan Doğan Erbaş’ı Sincan Cezaevinde ziyaret etti. Bakırhan ve Hatimoğulları, yüzlerce yıl ceza verilen HDP yöneticisi siyasetçilerle görüş alışverişinde bulundu. 

Görüşmeye dair yapılan DEM Parti Basın Bürosu tarafından açıklama yapıldı. Eş genel başkanlarının, tutsak siyasetçilerin durumlarının oldukça iyi, moral ve motivasyonlarının ise yüksek olduğunun bilgisini verdiği belirtilen açıklamada, “Eş Genel Başkanlarımız, iktidarın bu kumpas davasıyla rehin tutulan siyasetçiler şahsında HDP fikriyatını cezalandırmak istediğini vurguladı. Eş Genel Başkanlarımız HDP’nin çoğulcu yapısının, sosyalist devrimcilerin sergiledikleri devrimci dayanışmanın ve Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi konusundaki ortak mücadelenin cezalandırılmak istendiğini ifade etti. Kobanê Kumpas Davasında verilen kararın siyasi soykırım kararı olduğuna işaret eden Hatimoğulları ve Bakırhan, bu kararla demokrasinin katledildiğini ve Kobanî Direnişi ile dayanışmanın mahkum edilmek istendiğinin altını çizdiler” denildi. 

‘MÜCADELEYLE YANIT VERECEĞİZ’

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Rehin tutulan siyasetçilerin ‘özgürlük mücadelesinden ve birleşik demokrasi mücadelesinden asla geri adım atmayacakları, her geçen gün mücadeleyi büyüterek devam edecekleri’ mesajı verdiğini ileten Eş Genel Başkanlarımız, DEM Parti olarak rehin siyasetçileri cezalandırdıklarını düşünenlere karşı daha büyük bir mücadele ve dayanışmayla gerekli yanıtı vereceklerini ifade etti. Son olarak tutuklu siyasetçilerin dışarıdaki tüm partililere sevgi ve selamlarını ilettiğini, kendileriyle dayanışma içinde olan tüm dost kurum ve yoldaşlara teşekkür ettiklerini aktardılar” ifadeleri yer aldı. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/246810