COLEMÊRG  - Gözaltına alındıktan sonra yerine kayyım atanan Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış, avukat görüşmesinde kayyım kararına karşı direnen tüm kesimleri selamladı. 

Nöbet eylemleri yayılıyor: Gaspa izin vermeyeceğiz Nöbet eylemleri yayılıyor: Gaspa izin vermeyeceğiz

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akkış, dün gözaltına alındıktan sonra görevden uzaklaştırıldı ve yerine kayyım atandı. Wan'da gözaltına alınan Akış, dün Colemêrg’e getirildi. 24 saatlik avukat görüş yasağı ardından Akış avukatlarıyla görüştü. Akış, kentteki direnişi selamladı. Avukat görüşünde moralinin iyi olduğunu belirten Akış, yaşananları "demokrasiye darbe girişimi" olarak nitelendirdi. Akış, gözaltına alındığı süreden bu yana irade gaspına karşı alanlarda olan tüm kesimlere selam gönderdi. 

ALGI YARATAN HABERLERE TEPKİ

Öte yandan dosya hakkındaki gizlilik kararının devam ettiği belirtildi. Akış ile görüşen avukatlardan Ömer Akış, hükümet yanlısı medyada müvekkilleri hakkında çıkan haberlerin "yargıya etkilemek" üzere yapıldığını söyledi. Av. Akış, "Belediye Eşbaşkanımız Akış, Diyarbakır’da düzenlenen toplantı dönüşü geç saat olması nedeniyle Wan’da kalmak zorunda kaldı. Sabah saatlerinde Colemêrg’e yola çıkmak üzere iken yapılan ev baskınıyla gözaltına alındı. Yandaş medya tarafından ‘kaçacak iken yakalandı’ iftiraları gerçeği yansıtmamaktadır. İktidar medyası ayrıca bizim bile ulaşamadığımız ve halen kısıtlılık olan dosyayla ilgili yalan bilgiler paylaşılıyor. Bu durum hedef gösterme ve yargıyı etkileme amaçlıdır. Eşbaşkan Akış, 5 Haziran’daki mahkemesine bizzat kendisi katılmak istediğini mahkemeye söyledi. Bunu dile getiren bir kişi neden kaçsın? Bu manipülasyonlara kimsenin inanmaması gerekiyor” diye konuştu.

Editör: Hamza Özkan