İZMİR - ESP ve SGDF temsilcileri, İmralı tecridi ve tüm cezaevlerinde hak ihlallerin son bulması amacıyla başlattığı açlık grevi eylemini farklı kentlerde sürdürecek. 

MA'nın haberine göre; Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ile cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı 3 günlük açlık grevi eylemini Kırıklar Cezaevi önünde dün başlattı. Yarına kadar ESP il binasında sürecek olan açlık grevi eylemcilerini, çeşitli siyasi parti temsilcileri, insan hakları örgütleri, tutuklu aileleri ve yurttaşlar ziyaret ediyor. İzmir'den sonra açlık grevi eylemi 3’er gün olarak 18 Ocak’ta İstanbul’da, 21 Ocak'ta ise Adana da sürecek. 

'HASTA TUTUKLULAR ÖLDÜRÜLÜYOR'

Açlık grevindekiler, eylemlerine ilişkin konuştu. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve tutuklu haklarının gasp edilmesine dikkati çeken SGDF Eşbaşkanı Yaren Tuncer, tutukluların iradesini kırmaya yönelik her türlü politikanın uygulandığını söyledi. Bin 600'den fazla hasta tutuklunun olduğunu, bunlardan 600'ünün ağır ve cezaevlerinde yaşamanı idame ettiremeyecek kişiler olduğunu söyleyen Tuncer, "Hasta tutsaklar hapishanelerde öldürülüyor” dedi.

'İMRALI'DA TECRİT KALDIRILSIN'

Cezaevindeki tecrit ve işkenceye karşı olduklarını belirten Tuncer, herkesin bu hak ihlallerine karşı ses çıkarmasını istedi. Tuncer, "İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan’a yönelik tecritte dikkat çekmek istiyoruz. 3 gün boyunca hapishanelerde devrimci tutsakların durumunu gündem haline getirip neler yapılabileceğini demokratik kamuoyuyla tartışıp somut sonuçlar ortaya çıkarmak istiyoruz” diye belirtti.

'ÇIĞLIK OLMAK GEREK'

ESP'li Tamer Aydın ise, AKP-MHP iktidarının içeride ve dışarıda bütün devrimci demokrat ve Kürt özgürlük hareketine diz çöktürmek istediğini ifade ederek, bunlara karşı birlikte mücadele etmek için açlık grevi eylemi başlattıklarını söyledi. Aydın, “Bizler asla diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Bizleri teslim almak istiyorlar. Teslim olmadık. Bu sorunları aşmanın yolu da toplumsal muhalefetten geçiyor. Bunun için sokakları örüp çığlık olmak gerekiyor” diye aktardı.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

ESP İl Yöneticisi Birkan Polat da, cezaevlerindeki tecrittin ATK ve infaz yakmalarıyla sürdürdüğünü belirtti. Polat, “ATK işkencelerinin son bulması, siyasi tutsaklara gazete dergi ve kitaplara yönelik sınırların kalkması ve Kürt Halk Önderi üzerindeki tecrittin kaldırılması, aile ve avukatları ile görüşmesi için bu açlık grevini başladık. Demokratik devrimci kamuoyuna, aydınlara yazarlara tutsakların sesi olmaya çağırıyoruz” diye seslendi. 

Açlık grevi eylemi yarın saat 18.00'de Kültürpark'ta bulunan Gençlik Tiyatrosu'nda “Ölüm Uykudaydı” adlı filmin izlenilmesiyle son bulacak.

Editör: Haber Merkezi