AMED - DTSO ve DESOB öncülüğünde Farqîn’de, Gastronomi Festivali'nin lansmanı yapıldı. 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Diyarbakır Ticaret Borsası (DESOB) ve Silvan Kültür ve Sanat Derneği (FARKİN-DER) öncülüğünde Farqîn Gastronomi Festivali'nin lansmanı yapıldı. Gerçekleştirilen lansmana, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DESOB, FARKİN-DER yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Lansman, tarihi Aliağa Konağı bahçesinde yapıldı. 

Toplantısında konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, bölgenin kültürel değerlerinin yanı sıra gastronomi ile ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Kaya, daha önce oda olarak Türk Patent Enstitüsü’nden Coğrafi İşaret Tescili aldıkları Karacadağ pirincini Avrupa Birliği’nde de tescil ettiklerini hatırlattı. Kaya, şöyle konuştu: “Karacadağ pirincini bir dünya markası yapacağız. Silvan'a özgü lezzetlerin bir kısmının coğrafi işareti alındı. Silvan’da yetişen endemik bitkilerin de lezzet kattığı Cibilik ve Silvan Kutlik’i (Susamlı İçli Köfte) bunlardan biri. Çok yakın bir sürede yine sizlerle beraber Diyarbakır'da Gastro İnovasyon Merkezi’nin açılışını yapacağız” diye konuştu. 

FARKİN-DER Başkanı Mehmet Aktarlı da, lansman toplantısıyla Silvan Gastronomi Festivali’nin startını verdiklerini söyledi. Amacın ilçenin geçmişten bugüne kadar gelen, gastronomi kültürünü tanıtmak ve ilçe turizmine katkı sağlamak olduğunu ifade eden Aktarlı, “Festival kapsamında; Gastronomi ve müzik, Gastronomi ve Fotoğraf, Gastronomi ve sinema temaları ile hem ilçenin sahip olduğu zenginlikleri açığa çıkarmayı ve sürdürmeyi hedefliyoruz” diye belirtti. 

Konuşmaların ardından katılımcılara pişirilen tescilli lezzetler ikram edildi.

Editör: Haber Merkezi