HABER MERKEZİ - Federe Kurdistan Bölgesi Başkanlığı, birliğin sağlanması ve Irak hükümeti ile yaşanan sorunların çözümü için siyasi partilere çağrı yaptı.  

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk’ün başkanlık ettiği ABD heyeti, Federe Kurdistan Bölgesi’ni ziyaret ederek, YNK ve KDP yetkilileri ile bir araya gelmişti. Federe Kurdistan Bölgesi Başkanlığı görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Irak ile Kurdistan Bölgesi arasında güçlü ve üretken bir ikili ilişki kurmaya ilişkin anlaşmamızı Amerika hükümeti ile stratejik çerçeve anlaşması temelinde yineliyoruz. Kürdistan Bölgesi belirsiz bir durum ve farklı sorunlarla karşı karşıya. Bölgenin geleceğini elinde tutan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) başta olmak üzere tüm tarafların birlik ve beraberliğine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.”

DİYALOG ÇAĞRISI

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı bütün siyasi partilere şu çağrıda bulundu: “Bütün çatışmalarınızı bir tarafa bırakıp diyalog yoluyla sorunlara çözüm arayın. Bizi biz yapan şeyler bizi ayıran şeylerden çok daha büyük. Kürdistan Bölgesi halkının çıkarları doğrultusunda bölgenin istikrarı ve geleceği ve birliğin sağlanması için hepimizin büyük bir sorumlulukla hareket etmesi gerekiyor. Ayrıca, Kürdistan Bölgesi hükümeti ve Irak Federal hükümeti arasındaki sorunların çözümünde devam eden süreci ve ilerlemeyi de destekliyoruz. Geçmiş zorluklara rağmen, Irak anayasası çerçevesinde Başbakan Muhammed Şiya Sudani ve kabinesi ile krize yol açan sorunlarımızı çözebileceğimize inanıyoruz.”

(Kaynak: MA)

Editör: Haber Merkezi