ANKARA-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ;  ESP kongresine mesaj gönderen Figen Yüksekdağ, “Bugün umudumuzu, direncimizi, inancımızı tazeleyerek, yeni ve iyi bir kavşağa geldik. Bundan sonra da örgütlü toplum ve sokak ekseni, yeni dönemde politik hareketin gelişeceği ana damar olacaktır” dedi.


MA'nın haberine göre; Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), 4’üncü Olağanüstü Kongresi'ni “Özgürlük Sokakta Gelecek Sosyalizmde” şiarıyla Ankara Yeni Sahne Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirdi. Kongreye Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Sedat Şenoğlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve milletvekilleri ile 78’liler Girişimi üyeleri katıldı.


Kongrenin açılış konuşması Türkçe ve Kürtçe yapıldı. Saygı duruşu ve sinevizyon gösterimi sonrası ESP Genel Başkanvekili Özlem Gümüştaş konuştu. Gümüştaş, çok önemli bir dönemde kongrelerini topladıklarını belirterek, “Türkiye ve Kürdistan halklarının, kadın mücadelesinin, emekçi sol hareketimizin, Türkiye devrimci hareketinin ve bütün toplumsal mücadele dinamiklerinin önemli bir mücadele yürüttüğü bir dönemde kongremizi topluyoruz. Bu toplumsal kesimlerin çok büyük bir güç ve hareket kazandığı dönemde kongremizi topluyoruz. Bu salonda alacağımız kararlar bize bir rol üstlendiriyor, söz söylüyor; daha büyük iddialarla yola koyulma çağrısı yapıyor. Özgürlük mücadelemiz, politik ve örgütsel gücümüzün bir sonucudur” dedi.


‘İKTİDAR SOKAKTA, SANDIKTA YENİLDİ’


"İmha, işgal, darbe, OHAL, gözaltı, tasfiye saldırılarını yaşadık" diyen Gümüştaş, iktidarın ayakta kalabilmek için "kitleleri ezmek, öncüleri tasfiye etmek" gibi bütün imkanları zorladığını söyleyerek, “İktidar için yasaklar, gözaltılar, cezaevleri günlük hal aldı. Üzerimizde korku karakolları kurmak iktidar için tek umut, tek çıkış oldu. Efrin işgali gibi bir faşist saldırıyla karşı karşıya kaldık. Direnen öncüler, özneler, kitleler diktatörlüğün  saldırı merkezinden çıkamadı. Biz öncüler, yurtseverler, sosyalistler, ezilenler bu koşullarda Rojava Devrimi,  özyönetim direnişi, Gezi isyanı yaşadık. Bunların gücü ve cesaretiyle donandık. İktidarın sokakta yenildiği, çok büyük bir çöküşü yaşadığı döneme girdik. Toplumsal değişim isteği kadar mücadelemizi yükselteceğimiz güçlü bir zemin de var” ifadelerini kullandı.


YÜKSEKDAĞ'DAN MESAJ 


Gümüştaş’ın konuşmasının ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi'nden gönderdiği mesajı okundu. Yüksekdağ’ın mesajı şöyle: “Bu önemli ve tarihsel günde yanınızda olmamanın burukluğunu yaşasam da hiçbir gücün aynı coşkuyu, amacı, yolu paylaşmamıza engel olamayacağını bildiğim için mutluyum aynı zamanda. Engelleri fazla, yokuşları zorlu, tehlikeli yollarda birlikte yürümek yoldaşlığı pekiştirir. Bizler de nerede olursak olalım ortak amacın yolundan yürüdükçe pekiştik ve daha fazla birleştik. Bugün umudumuzu, direncimizi, inancımızı tazeleyerek, yeni ve iyi bir kavşağa geldik.


ESP kongresi, Türkiye ve Kürdistan halk hareketinin, emekçi solun, kadın özgürlük mücadelesinin ve toplumun tüm kesimlerinden yayılan değişim isteğinin itilim kazanarak, tarihsel bir dönüm noktasına yol açtığı koşullarda gerçekleşiyor. Şüphesiz bu bir tesadüf değil, devrimci gerçekliğin kendisidir. Akanla birlikte akmak, hareketin ve değişimin tam merkezinde yer almak ESP’nin varlık kaynağıdır.


ÖRGÜTLÜ TOPLUM ANA DAMAR OLACAK


Geride  bıraktığımız dönemde savaşın, imha pratiğinin, darbe OHAL saldırıları ve tekçi faşist rejim hakimiyetinin toplum ve yaşamı ağır bir mengeneye aldığı siyasi koşullarda, umudun ve direncin korunabileceğini, kazanabileceğini gördük ve yaşadık hep birlikte. Bundan sonra da örgütlü toplum ve sokak ekseni, yeni dönemde politik hareketin gelişeceği ana damar olacaktır. Uzun zamandır bazen parlayıp bazen sönen ama hiçbir zaman kesintiye uğramayan toplumsal değişim hareketi kendine yeni yollar arıyor ve açıyor. Her zaman kıvılcımını kendi bağrında taşıyan bu toplumsal hakikat, yaşamı, emekten, özgürlükten, barıştan ve güzellikten yana değiştirecek ana güçtür.


UMUT VE DİRENÇ KALESİDİR


Gerçekleştirilen kongreyle, halklarımızın devrimci değişim ihtiyaç ve arayışına yanıt olacak kolektif iradenin büyütüleceğine inancım tam. Türkiye sosyalist ve devrimci  demokratik hareketinin tarihsel geleneğini ve güncel dinamiğini üzerinde barındıran ESP, toplumun yeni yaşam arayış ve mücadelesinin de her zaman yılmaz bir savunucusu olmuştur. Bu uğurda amansız ve fırtınalı zamanların sayısız sınavından geçmiştir. HDP’ye rengini veren değerli bir bileşen olmanın ötesinde, Türkiye ve Kürdistan halklarını, işçi ve emekçilerin, kadınların, gençlerin umut ve direnç kalesidir. Bugünde kongreden aldığı güçle, bir devrimci misyon partisi olarak çok değerli ürünler vereceğine, çalışmalarıyla yol açacağına, politik önderlik düzeyimize önemli katkılar yapacağına eminim….”


Kongre konuşmalarla devam ediyor.