AMED - Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından, 27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan 8. Filmamed Belgeseli Film Festivali için başvurular başladı. 

Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından 27 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan “8. Filmamed Belgesel Film Festivali”nin başvuruları bugün itibariyle başladı. Dernek tarafından yapılan açıklamada başvurularının 3-31 Temmuz tarihleri arasında yapılabileceği belirtildi. 

BASKILARA DİKKAT ÇEKİLDİ

“8. Filmamed Belgesel Film Festivali Başvuruları Başlıyor” başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: Gerek toplumsal alanda gerek basın alanında gerek sanat alanında ciddi bir baskı ve sansürün yaşandığı bir süreçten geçiyoruz. Özellikle halkın haber alma kaynaklarının sınırlanarak tek yanlı bir enformasyona izin verildiği koşullarda ciddi toplumsal sorunların dile getirilmesi, paylaşılması, tartışılması her geçen gün daha da imkânsız hale gelmekte ve bu durum çok ciddi hak ihlallerinin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Sanat alanında da sanatçıların ifade özgürlüğü ve sanatsal etkinliklerini halkla buluşturması üzerinde ciddi bir sansür ve engelleme geliştirilmektedir. 

Türkiye’de belgesel sinema, bir sanatsal ve estetik ifade alanı olmasının yanı sıra özellikle halkın enformasyon kaynaklarının kısıtlanması sebebiyle, aynı zamanda toplumu enforme etme, yaşanan toplumsal sorunları, hak ihlallerini ve bunların çözüm yollarını gündeme getirme, tartışmaya açma ve ulusal ve uluslararası düzeyde duyarlılık oluşturma, kamu otoriteleri üzerinde baskı oluşturma noktasında önemli bir işlev görmektedir.

2020 VE SONRASI YAPIMLAR KABUL EDİLECEK

Ana akım film festivallerinin de belgesel filmleri, özellikle de toplumsal sorunları ele alan, analiz eden, görünür kılan, duyarlık ve farkındalık yaratan belgesel filmleri görmezden geldiği, programına almadığı hepimizin malumu bir gerçekliktir. Bu anlamda başta herhangi bir nedenle sansürlenen, gösterim olanağı bulamayan,  belgesel filmler olmak üzere herhangi bir etnik, dinsel, cinsel, kültürel kimliğe saldırı ve hakaret içermeyen bütün belgesel filmler için bir gösterim, paylaşma ve tartışma mecrası olmak üzere yola çıkmış olan Filmamed Belgesel Film Festivali’mizin bu yıl 8’incisini gerçekleştiriyoruz. Festivale 2020 ve sonrası yapımlar kabul edilecektir.

31 TEMMUZ’DA SON BULUYOR

27 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Filmamed Belgesel Film Festivali’ne başvurular 3 - 31 Temmuz tarihleri arasında filmamed.ortadogusinema.com adresi üzerinden online olarak yapılacaktır.”

( Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan