Türkiye'nin en büyük 100 internet şirketi belli oldu Türkiye'nin en büyük 100 internet şirketi belli oldu

İSTANBUL – Sabah saatlerinde gözaltına alınan gazeteci Kibriye Evren’in gözaltı süresi uzatılırken, avukatı yakalama kararı ve soruşturmanın hukuka aykırı olduğunu belirterek, itirazda bulundu.

Sabah saatlerinde evine yapılan baskında gözaltına alınan ve gözaltı süresi uzatılan gazeteci Kibriye Evren’in gözaltına alınmasına itiraz edildi. Kocaeli TEM Şube’de tutulan ve 2021 yılında cezaevinde bulunan arkadaşına para gönderdiği gerekçesiyle “örgüt üyeliği”  ve “örgüte finans sağlamak” iddialarıyla gözaltına alınan Evren’in dosyası hakkında 3 yıl süren bir kısıtlılık kararı olduğu öğrenildi.

Evren’in avukatı Şule Recepoğlu, İzmit  Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla İzmit Sulh Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itirazda, dosyanın tefrik edildiğini ve 3 yıl kısıtlama kararının olduğunun belirtti. Dilekçede, “Müvekkilin 2021 yılına ait bir soruşturmadan alındığını bunun dışında bu soruşturma kapsamında hangi faaliyetlerin ne şekilde örgütsel bir faaliyet yürüttüklerini, somut haklarında isnad edilen eylem gibi delillerin varlığından da şüphe duymaktayız. Yaklaşık 3 yıldır içeriği bilinmeyen bir soruşturma devam etmiştir. Başvurucu hakkında bu süre zarfında herhangi bir işlem yapılmış değildir. Bu süre içerisinde soruşturma makamlarının  hareketsizliği gözaltı işlemenin gerekliliği konusunda ciddi kuşkular uyandırmaktadır” ifadelerine yer verildi.

‘HUKUKA AYKIRI’

Evren’in JİNNEW ajansında editör olduğunu ve kamuoyu tarafından tanındığının belirtildiği dilekçede, operasyonun ve soruşturma işlemlerinin hukuka aykırı olduğuna yer verildi. Dilekçede, “Müvekkilin gazeteci kimliğinin karşısında iddia edilen ağır suçlama ili nasıl bir illiyet bağının oluşturduğu ne müvekkil tarafından ne de müdafileri olarak tarafımızdan anlaşılmamıştır. Ayrıca müvekkil hakkındaki suçlamalar ile ilgili hiçbir bilgilendirme kendisine yapılmamıştır. Müdafileri olarak tarafımıza yapılmamıştır” denildi.

Dilekçede, yakalamanın ve gözaltına alma kararının hukuksuz olduğunun saptanması ve dosyadaki belgelerin avukatlara verilmesi talep edildi.

Öte yandan Evren ile birlikte 15 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınanlar Kocaeli TEM Şube’de tutuluyor.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/232512