DİYARBAKIR - Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı ve MA'nın editorü Dicle Müftüoğlu serbest bırakıldı.

Cuma günü gözaltına alınan ve 4 gün gözaltında kalan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı ve MA'nın editörlerinden Dicle Müftüoğlu, adli tedbir kontrolüyle serbest bırakıldı.

Dicle Haber Ajansı Yazıişleri Müdürü olduğu dönemde tutuklanan muhabirler Ziya Ataman ve Nedim Türfent'te para yatırdığı için  Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın "örgüte finansman sağlamak" iddiadıyla başlattığı soruşturmada gözaltına alınan Müftüoğlu, sabah saatlerinde Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edildi.

Diyarbakır Adliyesi Talimat Bürosu Savcılık Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden Van Cumhuriyet Savcılığı’nca ifadesi alınan Müftüoğlu, adli tedbir kontrolü istemiyle Nöbetçi Van Sulh Ceza Hakimliği’ne SEGBİS üzerinden alındı.Burada hakkındaki iddialara ilişkin savunma yapan Müftüoğlu, Yazıişleri Müdürü olarak çalıştığı DİHA'da Nedim Türfent ve Ziya Ataman'ın muhabir oldğunu daha sonra tutuklandıklarını hatırlatarak, gazeteci arkadaşlarına dayanışma amacıyla para yatırdığını söyledi.

Müftüoğlu'nun avukatı Resul Temur, yatırılan paranın finansman olarak değerlendirilemeyeceğini, tutuklu gazetecilerle dayanışma amacıyla yatırıldığını kaydetti. Temur, müvekkiline isnat edilen suçun yasal unsurlarının oluşmasığını ifade ederek, serbest bırakılmasını istedi.

Mahkeme, adli tedbir kontrolü uygulanmasına karar vererek, Müftüoğlu'nu serbest bıraktı.

( MA)