BİTLİS- Köşe yazısında AKP’li milletvekiline “Kurt siyasetçi” dediği için ceza alıp tutuklanan gazeteci Sinan Aygül, tutuklu bulunduğu cezaevinden koronavirüs izini kapsamında tahliye edildi.

MA'nın haberine göre; Köşe yazısında AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler için kullandığı “Kurt siyasetçi” ifadesinden dolayı bin 500 TL adli para cezası alan ve dün tutuklanarak Bitlis Açık Cezaevi’ne konulan Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, koronavirüs izni kapsamında tahliye edildi. 

Cezaevi çıkışı açıklama yapan Aygül, ilkesel bir karar aldığını ve aldığı kararın arkasında olduğunun vurguladı. Aygül, “Dün devam eden bir duruşmam için gittiğim Bitlis Adliyesi girişinde tutuklanarak cezaevine gönderildim. Aldığım ceza gazetecilik mesleğinin içler acısı durumunu açık bir şekilde gösteren bir örnek. Ben gazeteci olarak kamuoyu adına siyasetin ve bürokrasinin yeri gelir yargının kamu hilafına her fiilini takip etmek, eleştirmek, sorgulamak, teşhir etmekle mükellefim. Mesleğimin evrensel tanımı bu. Bu ülkede belki unutulan bir kaide bu ama bu iş böyledir, böyle yapılmalıdır. 8 yıl önce yazdığım bir yazıda 460 milyon dolar gibi korkunç bir rakamın telaffuz edildiği işte usulsüzlük, yolsuzluk yapılmaması yönünde dönemin iktidar partisi milletvekili Vahit Kiler ve yine AKP’li İl Genel Meclisi Başkanı Adnan Süphanoğlu’na çağrıda bulunmuştum. Hepsi bu kadardı. Aradan 8 yıl geçmiş ve ben bugün bunun için cezaevine giriyorum. Haklı mıyım, haksız mıyım bunu tarih gösterecek demiştim. Tarih gösterdi. Memleketin haline, ülkenin ekonomisine ve çok uzağa gitmeden çağrıda bulunduğum iki şahsın bugünkü mal varlıklarına bakın yeter” dedi. 

Aygül, “Kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yolsuzluk, hırsızlık, inkar, asimilasyon vb. bütün kötülükler devam edecekse gazeteciliğimiz de kaldığı yerden, dilimiz döndüğünce, gücümüzün yettiği yere kadar devam edecek” dedi.

TEKRAR CEZAEVİNE GİREBİLİR

Aygül’ün avukatı Av. Burhan Aksoy tahliyenin geçici bir durum olduğunun Aygül’ün halen hükümlü durumunda olduğunu söyleyerek “Müvekkilim açık ceza infaz kurumundan ‘Salgın Hastalık (Covid-19) İzni’ kapsamında tahliye oldu. İzinler 30 Eylül’de bitecek. Uzatılırsa şayet 75 günlük cezanın infazı dışarda tamamlanmış olacak. Ancak 30 Eylül’de izinler uzatılmaz ve müvekkilim kararında ısrar ederse tekrar cezaevine girecek” diye konuştu. 

NE OLMUŞTU?

Aygül, 10 Aralık 2014 tarihinde “www.bitlisnews.com” adresli haber sitesinde kaleme aldığı “Jeo-Vurgun” başlıklı yazıda, “Nemrut Jeopark” ve “Jeotermal Enerji Tesis” projelerinin iptal edilip iktidar partisine yakın isimlere verilmesinin planlandığını yazmıştı. Yazıda AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’e “Kurt siyasetçi” nitelendirmesi yapılması nedeniyle Aygül hakkında dava açılmış ve “basın yoluyla hakaret etmek” iddiasıyla bin 500 TL adli para cezası verilmişti. Mahkeme, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB) kararı vererek, cezayı ertelemişti. 

Aygül, 2019 yılında da bir cinsel istismar olayını haberleştirdiği için hapis cezası aldı. Bu karar sonrası Aygül’ün daha önce aldığı para cezası kesinleşti.  Ancak adli para cezasını ödemeyen ve seçenek yaptırımları kabul etmeyen Aygül hakkında Tatvan Cumhuriyet Savcılığı tarafından yakalama emri çıkarıldı. Aygül, bu karar üzerine dün tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 

Editör: Haber Merkezi