AMED -  Amed Bölge Konferansı’nda konuşan HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eşsözcüsü Mehmet Rüştü Tiryaki, genel seçim yanıtını 31 Mart’ta vereceklerini belirterek, aday belirleme sürecinde her hanenin kapısını çalacaklarını söyledi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 12 Kasım tarihinde Ankara'da düzenlenecek olan Demokratik Yerel Yönetimler Konferansı kapsamında Amed’in Peyas ilçesinde bulunan Ayaz Düğün Salonu’nda Amed Bölge Konferansı gerçekleştirdi. Konferansın yapıldığı salona “Örgütlü toplumla demokratik yerel yönetimlere”, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” pankartları asıldı.

Konferansa siyasi parti temsilcileri, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Amed milletvekilleri, Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri Meclisi, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı. 

‘AKP-MHP AYNI ŞEYİ ROJAVA’DA YAPIYOR’

Konferansın açılışında konuşan HDP Yerel Yönetimler Kurulu Eşsözcüsü ve HEDEP Êlih Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, bölgenin kan ve gözyaşına boğulduğunu belirterek, “İsrail ve Filistin arasında kanlı ve insanlıkla bağdaşmayacak saldırılara hepimiz tanıklık ediyoruz. Bu kan ve gözyaşı dinmeyecek gibi… Bu çatışma daha büyük ve bölgesel bir hal aldı, çünkü dünya takım tutar gibi taraf tutuyor. Bir tarafta Hamas’a destek veren İran,  İsrail’e destek vereceğiz diyen ABD ve batı yakası sorunu çözmüyor. Her geçen gün kanlı savaşın bilançosu artıyor. Bizim tarafımız belli. Filistin’in özgürlüğünün yanında olduk ama asla insanlık dışı saldırıları da kabul etmedik. Savaş suçu olarak nitelendirilmeye kuşku olmayacak suçlar var. Her gün camiler, hastaneler bombalanıyor. Bu savaş kara operasyonu ile daha korkunç boyuta ulaşır. Bu ülkenin yönetimi AKP-MHP, bu kanlı savaşta sözde insanlığın yanında yer alırken, İsrail’in insanlık dışı uygulamalarını eleştirirken, bir benzerini Rojava’da gerçekleştiriyor. Rojava’da elektrik santrali, su kaynakları, insanların yaşam alanları bombalanıyor. Aynı şeyi yapan bu iktidar kendini Filistin ve İsrail savaşında insanlığın yanında imiş gibi gösteriyor. Ne İsrail’in Filistin’e yaptığı zulmü ne de AKP-MHP’nin Rojava’ya yaptıklarını kabul etmiyoruz” dedi. 

‘ADAYLAR İÇİN HER KAPIYI ÇALACAĞIZ’

Genel seçimlerde istedikleri sonucu alamadıklarını hatırlatan Tiryaki, yeniden yapılanmayla bu sürece cevap vereceklerini söyledi. Yeniden yapılandırma sürecinde 600’ü aşkın toplantı gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Tiryaki, “İl ve bölge konferanslarımızı gerçekleştirdik, pek çok sorun alanıyla ilgili oturumlar gerçekleştirdik. Merkezi organlarımızın yüzde 94’ünü değiştirdik. 15 Ekim tarihinde herkes kongremizde neler olacağını merak ediyordu. Biz asıl mücadelenin 16 Ekim’den sonra başlayacağını biliyorduk. Kongreden sonra söylediğimiz, yapmayı planladığımız her şeyi şimdi gerçekleştirme zamanı. Buradan 5,5 ay sonra bu ülke yerel yönetimler seçimi yaşayacak. Biz hayal ettiğimiz, yapmak istediğimiz her şeyi bu seçimde gerçekleştirebiliriz. Aday belirleme sürecinde her hanenin kapısını çalarak, sorunlarını dinleyerek, yerel yönetim seçimlerine hazırlanabiliriz” ifadelerini kullandı. 

‘GENEL SEÇİME YANITI 31 MART’TA VERECEĞİZ’

Yerel seçimlerin halkın kendini yönetme hayalinin gerçekleştiği seçimler olduğunu vurgulayan Tiryaki, “Bu yüzden iktidar yerel kazanımlarımıza göz dikmiş ve kayyım atıyor. Kentin geleceğini, yaşayacağımız kentleri belediye yönetimlerini kayyım yönetiminden geri alarak tekrar gösterebiliriz. Nasıl kentler, nasıl bir dünya hayal ettiğimizi göstereceğimiz yer yerel seçimler olacak. Bu düşünce ile seçimlere hazırlanmamız gerekiyor. İl Genel meclis üyesinden belediye başkanlarına, genel merkez yöneticilerimize kadar herkes bu bakış açısıyla seçimlere hazırlanacaktır. Genel seçime yanıtı, yerel seçimlerde, 31 Mart’ta verebiliriz. Bunu yapabilecek olanlarda bu salonda olanlardır. Partinin yöneticileridir. Hep birlikte başaracağız” diye konuştu. 

Tiryaki’nin konuşmasının ardından konferans basına kapalı devam etti. 

Editör: Hamza Özkan